Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Türkiyeli Karaçaylar

Türkiyeli Karaçaylar 4 yıl 5 ay önce #1961

 • KaMaTur
 • KaMaTur's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Moderator
 • Gönderiler: 13
Circassian Canada adlı (www.circassiancenter.com/cc-turkiye/tr.htm) bir sitenin forum sayfasında (www.circassianmusic.com/tr/mektup/tartis...?forum_id=1mid=16095) yer alan Karaçay-Malkarlılarla ilgili yazıları burada bilgilerinize sunmak istiyorum. Burada maksadım asla kimseyi birbirine düşürmek, Karaçay-Malkarlılar ile Çerkesleri birbiriyle kavga ettirmek değildir. Nihayetinde aynı kültürün insanlarıyız. Hatta aramızdan birçoklarımızın Çerkeslerle akrabalığı da vardır. Kimsenin kimseye düşmanlığı yoktur. Ancak, bu sitede bizimle ilgili yazılanlardan haberdar olmamız gerektiğini düşünüyorum.

==============================================

Konu Başlığı : Türkiye'li Karaçaylar


Hisheyko
12.11.2009 15:26:03
KBR'da yasanan son gelismelerin ardindan Turkiye'li Karacay ve Balkar'larin bu konular hakkinda fikirlerini merak ettigim icin Karacay sitelerine baktim.

Yanlis anlamadiysam asagida linki olan site Afyon Karacay-Malkar Dernegi'nin resmi sitesi.

Sitenin en basindaki anons ve diger bazi yazilar bu siteyi yoneten Karacay-Malkar'lilarin KBR ve KCR'de yasanan olaylara bakis acisini gosteriyor.Bu gorusleri genellememek lazim ancak , Turkiye'li aktivistlerin bir kismi boyle dusunuyorsa Cerkesler ile Karacay-Malkarlar arasindaki ucurum diyasporada da kapanamayacak derecede acilmistir gibi geliyor bana.

www.afyonkaracay.com

Hisheyko

ccf3
Yanıt yazNalmes
13.11.2009 02:39:24
Hay elleriniz dert görmesin.
Şimdi bu sitenin alt kısmındaki kırmızı ile renklendirilmiş yazıyı bize dostluk nutukları atan o vatandaş gitsin okusun.

Unutmamışlar !
Onlara bu gün baskı yapan Kabartayları unutmamışlar.
Onları Faşizmle işbirliği yapıp,vatana ihanet ettikleri için sürenlerde o zamanın Kabartay idarecileriymiş,onuda unutmamışlar.

Burada dost post nutukları atan halkımın çocukları kiminle aşık attıklarının farkına varırlar umarım.

Dağdan inenler dağlara dönecekler.
Bundan öte çözüm yok.

ccf3Yanıt yazAbzah
15.11.2009 11:01:25
Sayin Abzah;

Yazilarinizi buyuk harfle yazmayi birakirsaniz, daha cabuk yayinlanir.

bilgilerinize,

ccforum
Yanıt yazAbzah
15.11.2009 20:52:09
Balkarlar orada azınlık konumundalar.Balkarlar hakettikleri kadarının on katı daha fazlasını aldılar.
Kafkasya nın yerli halkıdır kaberdeyler.
Balkar Türkleri beğenmiyorlarsa anavatanları Orta asyaya geri dönebilirler
Ya da Balkar Türkleri kardeşleri Oğuz türklerinin yanına gidebilir.
Balkarlara kimse Balkarca konuşmayın yayın yapmayın demedi.Balkarlara eziyet de edilmedi.
Parlemontada sizin sayınız daha fazla her nedense!
saygılarımla

ccf3
Yanıt yazNermin
15.11.2009 21:12:25
Konunun başlığı karacaylarla ilgili ama kaberdey balkarla da ilgili yorum yapılmış
Kaberdey Balkar Cumhuriyeti yönetim bölgeleri sınırlarının belirlenmesi” olarak anılan ve kısaca “köyler arası toprak kanunu” olarak bilinen bu yasanın şu an kabul edilen haline göre:

a) Bu yasa ile tekrar mevcut arazilerin üzerine 100.000 hektar arazi daha Balkarlara verilmiş oldu. Bu yüz bin hektar arazi tümü Balkar köyleri olan Yukarı Çegem, Bezengi, Babugent, Yukarı Baksan, Yukarı Balkarya köyleri arasında paylaştırılmıştır.

b) 2008 yılında ilk görüşmesi yapılan bu yasa halk arasında çok büyük tepkilere neden olmuş, Adige sivil toplum örgütlerinin bu tepkisi sonucu 2008 yılı Aralık ayında uzlaştırma komisyonu kurulmuştu.

c) 29 Kasım 2009 tarihinde, uzlaştırma komisyonu içerisindeki Adige sivil toplum örgütlerinin bilgisi dışında, Balkar örgütleri ve KBR idaresi gizlice anlaşarak, yasayı üzerinde görüşülüp anlaşılmış gibi parlamentoya getirerek geçirdiler.

d) Sorunun 2005 yılından bu yana kötüleşerek gelmesinde ve bu gün gelinen noktada, baş hatalı parlamento adına toprak meselesinden sorumlu Z. Kaşirokov’dur.

e) 131 numaralı federal yasaya göre otlak arazileri köylerin toprakları arasında sayılamaz,bu araziler cumhuriyetin ortak alanları statüsündedir.

f) Fakat 2005 yılında, yine başında Kaşirokov’un bulunduğu parlamento çalışma komisyonu, yasaya aykırı bir biçimde köyler arası sınırları belirlemiştir.

g) Bu hatalı yasayı kullanan Balkarlar, Elbrus, Çerek, Çegem ilçelerinin köyler arası topraklarının hepsini Balkar köylerine bağladılar.

Bu şekilde ele geçirilen toprak miktarı 243.000 hektar arazidir.

Bu durum cumhuriyetin otlak arazilerinin neredeyse tümümün Balkarların eline geçmesine neden olmuştur.

Bu topraklar kendilerine az gelen Balkarlar, üzerine yeniden 126.000 hektar arazinin yine kendilerine verilmesini talep ettiler ve pratikte de fiilen sahiplendiler.

2008 Aralık ayında yasanın ilk görüşülmesi ve kabulü bu şartlar altında oldu.

h) Bu gün ise bu yasa, yalan ve politik şantaj kullanılarak parlamentodan ikinci kez geçirilmiş oldu.

i) Kısaca ifade edecek olursak Çerek, Çegem ve Elbrus ilçelerindeki Adige köylerinin tarihten bu yana sahibi oldukları otlakları ve arazileri ellerinden gitmiş oldu. Bu duruma göre Adı geçen bölgelerde yaşayan 40.000 Balkar (cumhuriyet nüfusunun % 4.5’i) 430.000 hektar araziye sahip olmuş oldu.

Bu arazi Kabardey Balkarya Cumhuriyeti toplam arazilerinin % 34'üdür.

Yine bu duruma göre her bir Balkar, cumhuriyetteki her bir Adige'den 10 kat daha fazla toprağa sahip olmuş oluyor.

Özet olarak:

1- Parlamentonun bu kararını şiddetle protesto ediyoruz.

2- KBC Parlamentosu'nun Balkar şantajlarına tekrar boyun eğmiş olmasından çok büyük bir öfke duyuyoruz.

3- Bu durumu parlamentonun Adige halkına ihaneti olarak görüyoruz.

4- Bu durumundan sorumlu Kaşirokov’un ve ona yardımcı olan diğerlerinin de en kısa sürede görevden alınması için ilgililere çağrıda bulunuyoruz.

5- 2005 yılından bu yana çıkartılan tüm toprak yasalarını iptal etmeye ve tümüyle yeni bir toprak reformu yasası çıkartmaya çağırıyoruz.

6- Tarihten bu yana olageldiği şekilde tüm otlakların cumhuriyetin ortak arazileri olarak kalmasını ve eskiden olduğu biçimde cumhuriyetin köyleri arasında paylaştırılarak kullandırılmasını talep ediyoruz.

7- Çerkes halkını çok acil olarak halk kongresi toplamaya çağırıyoruz.


KBR Xase adına: Yağan İbrahim
Dünya Adige kardeşliği örgütü adına: Şıhue Zamir
Çerkes Kongresi KBR. adına: Keşt Ruslan

ccf3


Yanıt yazPtlıjı
16.11.2009 01:04:08
Turancılık yine gündeme gelirde kim biner o dolmuşa bilinmez artık. Hadi 2. dünya savaşında şansınızı denediniz olmadı. Sovyetler dağıldı ona da geç kaldınız.
Şimdi çerkeslerdenmi çıkaracaksınız acısını. Aklıbaşında karaçaylar vardır diye de düşünüyorum yine de.

CCF1
Yanıt yazBayat Sürgün
18.11.2009 13:53:22
Bu konuda Türk milliyetçiliği kadar, Çerkes milliyetçiliğinin de, sorunların çözümüne olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum.

Karaçay ve Çerkes, Kabardey ve Balkar halkları arasında sorunlar bugünden yarına çözülemez belki, ancak tamamen çözülemez de değil.

Her iki taraf için kaçınılmaz olarak ve mutlaka çözülmelidir ve çözülecektir.

Öncelikle mevcut sınırlar konusunu sürekli gündeme getirip durmaya gerek yok. Kafkasya'nın yerel tüm halkları sayıca oldukça azlar. Hiç bir yaptırım güçleri yok. Bu gidişle yüzyıl geçse de gidişatın değişeceği felan yok. Her taraf tüm olacaklardan zararlı çıkacak.

Bir şeyler yapılması tabiidir ki muhakkak. Kimse elimiz kolumuz bağlı duralım demiyor.

Ancak bizim sorunlarımız çatışmacı, ayrıştırmacı ve şiddet yanlısı formlarda değil, kültürel, edebi, sanatsal, dilsel, ekonomik, toplumsal olarak gelişmeyle ama öncelikle diplomasi yoluyla çözülebilir.

Daha fazla anayurtla, diyaspora arasında köprüler kurmayla, daha fazla ticaretle, daha fazla işbirliğiyle çözülebilir. Daha fazla edebi nitelikli ürünler vermeyle, daha fazla gençleri yetiştirmeyle, diyasporada Kafkasoloji, Çerkesoloji, gibi enstitüler, bölümler kurmayla olur.

Bu konuda dernekler ve federasyon, vakıflar ve diğer STK ile ülkesel bazda kurumların hızla iletişime geçmeleri ve çalışmaya başlamalıdırlar.

Topluluk önder(Thamada)lerimiz, dernek yöneticileri ile aydınlar bu konuda başı çekmeliler ve ilk önce Türkiye'de ki devlet, hükümet ve belediyelerle irtibata geçmelidirler.

Sorunlarımız, gereksinimlerimiz, eksikliklerimiz, içtenlikle anlatılmalıdır. Bütün samimi duygularımız belirtilirken, bir diğer yandan Türkiye kamuoyuna da kendimizi doğru bir biçimde anlatmalı ve tanıtmalıyız.

Kesinlikle provakasyona gelmemeliyiz.

Karaçay-Balkarlar'la, Çerkes toplumu arasındaki sorunların çözümü noktasında, Türkiye cumhuriyeti ile beraberce çalışılmalı. Ve Rusya federasyonu nezdinde sorunlar büyümeden olması gereken en iyi şekilde çözümlenmelidir.

Ne dersiniz? Bu kadar zor mudur bu?

Akil adamlarımız aramızda dolaşmayı sürdürüyorsa bu sorunları çözmek o kadar da zor olmasa gerek.

ccf3
Yanıt yazNalmes
18.11.2009 23:00:32
Bayat sürgün,


1- Ne zamandan beri vatanının gaspedilmesine ses çıkartmak Türk faşizmi ile bir tutuabilen bir "Çerkes milliyetçiliği ve provokasyon oldu ?
Allaha şükür Çerkes milliyetçisiyiz. Milletimizin milliyetçisiyiz ve sizin gibi iğgal edilmiş bir milliyet kavramına sahip değiliz.

2- Balkarları alttan alta destekleyip ateşleyen Türkiye ile "oturup Balkar sorununu çözmek" şahane fikri ancak yukarıdaki mesajı yazan sizin gibi aydın !! barışçı !! demokrat !! birisine malum olur ancak.

3- Siz oturun onlarla sanat edebiyat ortak kültür vs. gibi derin konuları tartışın yine, biz vatanımızı savunmaya ve bu konuda feryat etmeye devam edeceğiz. Her yol ve her yöntemle yapacağız bunu.

ccf3
Yanıt yazPtlıjı
19.11.2009 01:21:15
Aklı başında karaçaylar önce www.afyonkaraçay.com sitesindeki, kaberdeyleri suçlu ve sorumlu tuttukları yazıyı(ikinci dünya harbi sonu) eleştirerek işe başlamalıdır bence.
O Zaman aklı başında karaçaylarda vardı ama akılsızların cezasını beraber çektiler.
1941 Ekiminde Almanyayı ziyaret eden ve doğu cephesini gezen nazi hayranı 2 emekli türk generali (Türkiyede turancılık fikrinden yargılandılar sonra) almanlara ordularında yabancı lejyonlar kurma fikrini vermişlerdir.Walfen SS de görev yapan kafkasyalı sayısı 110 bindi.Bağımsızlık hayaliyle almanlarla olan ve sonucu hüsran ise çoluk çocuk halkların büyük kısmı idi.
Akılsızların cezasını haketmeyenler de çekti.(bu da stalin in hatasıydı).

Bugün ise halklar mozaiği olan kafkasyada küçük halkların birbiriyle boğuşması herzaman bana muhtaçlar diyen Rus yöneticilerin elini güçlendirir.Başka hayalcilere de acaba düşleri kurdurtur.


Diasporadan bu konuda meydanda bağırmasını beklemek pek akıllıca değil bence.
saygılarımla.

ccf3

Yanıt yazDığaneps
19.11.2009 10:15:44
Diaspora böyle bir konuda bağırmıyorsa eğer bundan sonra hangi konuları ciddiye alıp bağıracak acaba?

Federasyondan da çıt çıkmıyor!

Anavatan hepinize teşekkür ediyor, tek yürek ve tek bilek olduğunuz için! Tam bir fikir birliği içerisindesiniz! kutlarız...

CCF1


Yanıt yazBayat Sürgün
19.11.2009 15:13:55
Sayın Nalmes

Bu sayfalarda olumlu da, olumsuz da olsa tepki almak ne güzel.

Öncelikle selamlarım sizleri. Her ne kadar düşüncelerinize katılmasam da...

Çerkes milliyetçiliği konusunda düşüncelerimi daha önce çeşitli forum sayfalarında belirttim.

Benim salt Çerkes milliyeçiliğine değil, her türden, her millet milliyetçiliğine karşı tavrım bu: Olumsuz!!!!!

Bize yapılan zulme olduğu gibi, bizim yapma olasılığımız olan -varsayım- zulmete de tavrım.

Bu belki insan ve vicdan tarafım.

Milliyetçiliği milleti sevmek ve yüceltmek olarak görmedim ve tanımadım. Bunun öyle olmasını çok isterdim doğrusu.

Milliyetçilik salt sevmek, ilerletmek, kalkındırmak, geliştirmek olsa iyi. Fakat yazık ki başkalarının mutsuzluğu üzerine kurulu ve her zaman bir kazanana karşı kaybeden üreten bir dayatma ve ideoloji.

Ne kadar başarısız ve insan doğasına aykırı olduğu işte karşımızda, ta orta yerde.

Ne tuhaf; şunca olana rağmen, bu ideolojiden muzdarip ve ezilmişlerin de kendi milliyetlerine, ezenlerin sistemini layık görmeleri!!!!!

Yok kardeşim! Çerkes nerede olursa olsun, dünyada hiç bir zaman yalnız değil, yalnız olmayacak ve yalnız kalmayacak. Tanrıya şükürler olsun ki!!!!!

Keşke anayurdumuzda özgür kalabilseydik. Olmadı, olamadı. Bunu sorgulamaya gerek yok artık. Ağlamaya, sızlanmaya, vs.

Bugün kimimiz anayurttayız, kimimiz değil. Fakat her nerde olursak olalım istediklerimiz artık üç aşağı beş yukarı aynı: İnsanca, kardeşçe ve kendin olarak yaşamak.

Gelelim Karaçay ve Balkar sorununun çözümüne orada sorunun salt Türkiye ile çözülebileceğini söyleyen kim?

Ortada tek taraf yok ki: Türkiye, Çerkesler, Diyaspora, Karaçay/Balkarlar. Yeter mi? Yetmez. Rusyasız bir çözüm yok artık. Belki dünya, BM, vs...

İstediğimiz kadar bağırıp, çağıralım. Kısaca tüm tarafları bir araya getirecek bir çözüm yolunun bulunması gerekliliğinden söz ettim uzun uzun.

Burada Çerkesler, her iki tarafta da ülke ve devlet kurumları bazında halkımızı temsil edecek toplum önderliği ve kurumları olarak çözüme öncülük etmek zorunluluğumuzdan sözediyorum.

Herhalde siz bu sorunların hala, şimdiye kadar yapıldığı şekilde("Karın gurultusu" ya da "Mideden konuşmak") çözülebileceğini düşünenlerdensiniz!!!!!!

Yoksa özür dilerim ama yalın kılıç ya da iman gücüyle mi?
(İnananları incitmek değil niyetim)

Tek cümle ile hedef: İnsiyatif almak.

Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Yurt savunması ne sloganla, ne hamasetle başaılabilecek bir şey değildir.

Yurt savunması akıllı adamların işidir. Aklını başına almayan yurdu bırak, kendini savunmaktan aciz kalır.

Bırak dostum bizi dilsiz, elsiz, ayaksız, beyinsiz kılmak, başkalarının işi olsun. Madem aynı kanı taşıyoruz, dışımızda olan dünyayı yabancılamadan ve yadsımadan, reel-politikayı gözardı etmeden bir önderlik, bir düşünce, bir amaç, bir yöntemde birleşebilelim.

Çevremizi düşmanlarla sarmak ve çözümsüz girdaplarla kuşatılmak yerine, akılcı çözümlerle halkımızın, anayurdumuzun, yaşadığımız ülkenin ve dünyanın önünü açalım.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

CCF1


Yanıt yazNalmes
20.11.2009 00:01:03
Sayın bayat sürgün,
Önce şunu iyi anlayın, vatan savunması Yürekli adamların işidir.
Ellerinden toprakları gaspedildiğinde hiç bir şey yapamıyorsa bile,bu namussuzluğa isyan edebilecek kadar yürek taşıyanların işidir vatan savunmak.

Gelelim diğer manasız cümlelerinize,
Hiçmi akıllanmayacaksınız siz kardeşim,hiçmi ders almayacaksınız.
Senelerdir kardeşlik dostluk barış halkların kardeşliği nutukları attınız.
Bunlar hepsi güzel şeylerdi ama, ne oldu şimdi, kardeş halkınız ve senelerce cansiperane savunduğunuz kürt kardeşleriniz haklarını aldılar,sizi de "çerkesler ve diğerleri detaydır bu ülkede" diyerek suratınıza çarptılar yıllardır onlar için çaldığınız borazanı.

Vatanı savunmayı iş edinen siz AKILLI ADAMlar şu karşı karşıya kaldığınız durumu bile sineye çektiniz.
Anlıyorum ki cemiyetin önüne çıkıp biz taktik hata yapmışız deme erdemini gösterecek yürek yok kimsede.
Gidin evinizin karanlık bir odasında oturun ve kendi kendinize itiraf edin artık; güzel şeyler söylemek güzel şeylere ulaşmak için yeterli değil.

Kürt kürtlüğünü,Türk türklüğünü,balkar balkarlığını yaparken sizin hala kendi kardeşlerinizi "milliyetçilik ilkelliktir" gibi bir ifade ile kınamanız ayıptır her şeyden önce.
Hele vatan toprakları elden gidiyor diye dövünen kardeşlerinizi ayıplamanızın ne manaya geldiğini burada söylerdim size,ama yine yazdığım mesaj sansüre kurban gidecek.

Bukalemun gibi her ortama uymaya çalışmak,her duruma uygun renk almak olsa olsa kişiliksizliktir, onursuzluktur,zavallılıktır.
S
iz buna entel,aydın,barışsever,demokrat bilmen ne kıyafeti giydirsenizde bu hakikat değişmiyor.
Senelerdir sol cenahta maşa olan Çerkes evlatları ve sağ cenahta maşa olan Çerkes evlatları artık kullanıldıklarını anlamış olmalı değilmidir sizce?

Bu gün vatan toprakları gaspedilirken ortaya çıkıp saçma sapan barış nutukları atmak,ancak zavallıların işidir.
Kendi sorununa sırtını dönerek rusyaya,türkiyeye,balkarlara karaçaylara,portekizlilere ve meksikalılara,kısaca söylersek sorunun asıl sahibi dışında herkese havale etmek, zaten gösteriyor soruna getirdiğiniz AKİL ADAM çözümünü.

Zavallılığını demokratlık,korkaklığını akıllılık olarak sunmak olsa olsa kendisini aldatmaktır ancak.

Vatan onun uğruna fedakarlık yapabilenlerin hakkıdır.
Vatan onun değerini bilenlerin hakkıdır.
Milletini sevmeyen başka bir milleti sevemez sayın sürgün.
Önce milletinizi sevin,değer verin.
Mesela o milletin kimliğine tarihine saygı duyun.
Ve o tarihin en acı sayfası olan SÜRGÜN trajedisinin önüne saygısızca getirdiğiniz "bayat" tanımını kaldırın.
Sürgün sizin için bayat olabilir,ama BU MİLLETİN EVLATLARININ yüreğinde hala kanayan taptaze bir yaradır.

Mesela o milletin vatanına ve gelecek kaygısına saygı duyun.
Topraklarının neredeyse yarısı politik oyunlar ve dalavere ile gaspedilen bir halkın feryadını anlamaya çalışın.

Tabii siz akıllı,aydın ve evrensel değerlerle donanmış bir entelektüel! olduğunuz için sizin vatanınız dünyadır.
Bizim gibi küçük halkların küçük toprakları için verdikleri mücadele sizin algınızda basit ve ilkel milliyetçiliktir.
Çünkü sizin gibi geniş pencelerden! bakan sözüm ona aydın adam!lar koca bir dünyayı sığdırırlar yüreklerine,ama ne hikmetse KENDİ VATANLARINA YER KALMAZ.

Biz bu milletin evladıyız sayın sürgün,
Sizin cuma hutbesi tadındaki nutuklarınızda vatan ve halkımız söz konusu olduğunda vız gelir.
Biz önce milletimizi severiz,sonra diğer milletlerinde en az bizimki kadar saygıya değer olduğunu düşünürüz.
Ama realitedir bizim rehberimiz.
Saygı dduyduğumuz milletlerin bize yaptıklarını görmezden gelip ortaya karışık nutuk atacak kadar da pişkin değiliz çok şükür.

ccf3


Yanıt yazZemskySabor
22.11.2009 13:09:41
Okuyun bir zahmet


www.afyonkaracay.com/dosyalar_SaylanganC...himiz%20turkcesi.htm

CCF1
Yanıt yazBayat Sürgün
23.11.2009 13:48:25
Sayın Nalmes, düşünsel namusa önem veriyorsanız,

"Vatan savunması yürekli insanların işidir" demişsiniz.

Çok haklısınız?
Peki vatan savunmasını sadece yürekle başarabileceğiniz konusunda gerçekten samimi misiniz?

Ben size daha net bir soru sorayım: Vatan savunmasını Rusya'ya karşı değil de Karaçay-Balkarlar'a karşı vermeyi neden düşünüyorsunuz?

Vatanın sahibinin, bu oyunlar sonrasında ne Çerkes, ne Türki gruplara ait olmadığı ve mülkün sahibinin devlet olduğu reel-politik olarak ortaya çıkınca nasıl bir tutum takınacaksınız?

Halkların kardeşliğini slogan düzeyine indirme küçüklüğünü gösteren kim ki bizi suçluyorsunuz?
Neyle suçlandığımız dahi bulanık geldi doğrusu.

Bu ülkede haklarımızı görmezden gelen kadar, yönümüzü şaşırtan ve bataklığa yöneltenlerin de içimizde bulunduğumuz durumda payı vardır.

Anayurt sorunları kadar diyasporada ki sorunlarımız için, insani/toplumsal mücadeleyi(meşru zeminde) yürütmek boynumuzun borcudur.

Bizim mücadelemiz başkaları/biz ekseninde algılanacak bir olgu değildir.

Dünyanın neresinde olursak olalım, bizim ya da başkalarının sorunu farketmez, çözüm için ne katkı verebiliyorsak vermeye çalışırız.

Bayat Sürgün ibaresine takmış olduğunuzu görüyorum. Sürgünün tazeliğinden sözediyorsunuz.
Sürgün bizim istediğimiz, benimsediğimiz, gurur duyduğumuz bir şey değil ki?
Ölüm kadar bayat, belki onun kadar da yaşamımızın içine sindiremediğimiz bir olgu.

Ve sürgün zulüm kadar, eski, kokuşmuş ve bayat.

Bu bayat şeyle yaşamayı reddetmek sebebiyle "bayat sürgün"e devam.

Umarım kendimi biraz anlatmayı başarabilmişimdir?

CCF1


Yanıt yazadmin.kara
06.01.2010 23:39:26
Sayın Nalmes 13.11.2009 02:39:24, evet

- Unutmadık!

Hiçbir şey unutulacak gibi değil!

Sen de unutma:

- Komşu Kabardey yöneticelerinin fitne ve fesadı ile (1943) tren vagonlarına bindirilip, yurtlarından zorla, Orta Asyanın kum düzlüklerine sürülüp yok edilmeye çalışılan Karaçay Malkar halkı, 14 yıl boyunca yaşam mücadelesi verirken, geride bıraktığı yurduna Ruslar tarafından yerleştirilen Rus Kazakları Karaçay bölgesinde yaşayan çerkezlere 14 yıl boyunca, etmedikleri eziyeti bırakmamışlar. Karaçay Halkını küser duruma gelmişler... Uzun lafın kısası olayda sevinen taraf yok.

İyi dileklerimle...

ccf3
Yanıt yazNalmes
07.01.2010 01:23:13
Sayın Admin-Kara,
Olayda sevinilecek taraf yok,bir halk sürgün edilmiş ve bir çok acı çekmiş.
Fakat alman birliklerine destek olan karaçay atlı bölüklerini nereye koyacaz ?
Alman işgaline destek olan karaçay-balkar kardeşlerinizi nereye koyacaz.

Buna rağmen Çerkes halkı sizere sahip çıktı.
Bir çok Balkar çerkeslerin köylerinde saklandı muhafaza edildi.
Balkarlara döndüklerinde toprakları geri verildi.
O günden bu güne hala devletten bi dünya yardım alıyorlar güya sürgün halk statüsü ile.
Üstüne üstlük;
Yaşadığınız toprakların yarıdan fazlası etnik Çerkes toprağı.Ama buna rağmen hala alenen Çerkeslere düşmanlık besliyorsunuz.
Sizi stalin sürdü arkadaşım.
Nedeni : Alman faşizmi ile işbirliği yapmak.
Çözüm : Gidin Ruslara yapın o düşmanlığı,sizi kanatları altına alıp muhafaza eden halka değil.Sürüldüğünüzde evlerinize yerleşmeyi reddederek muhafaza etmeye çalışanlara değil.
Döndüğünüzde size yeniden kucak açanlara değil.
Şunu unutmayın ektiğiniz nefret bizim topraklarda da yeşeriyor, bu ne size ne bize iyilik getirmeyecek ne yazık ki.

ccf3
Yanıt yazM.Berslan
07.01.2010 14:30:42
iftiranın da bu kadarı.

Eelinizde belgeniz var mı , sizi adigelerin sürdürttüğüne dair ? varsa lütfen belgeleriyle konuşun . zalihanovun uydurma demeçlerinden yola çıkarak, varlığınızı Adigelerle sağlamış olduğunuz barışa borçlu olduğu halde bu çirkin iftiraların mantığını anlamış değilim.

Adigeler içerisinde sürülenler olmadı mı ? fazlasıyla oldu.karaçay-balkarlarında içinde bulunduğu kafilenin italya sınırında ki kamp lideri bile adigeydi.stalin tarafından asıldı.bi çocuğu kızıl orduda , bir çocuğu nazi ordusunda olan adige ana babalar hiç mi olmadı ? bütün kötü şeyler sizin başınıza mı geldi ? sizi süren zihniyet yüzünden biz bugün bile kan kaybetmiyor muyuz ? abhazya-gürcü çatışmasının temeli neye dayanır ?

Kaldı ki sürgünden geri getirildiğiniz zaman sizin içinizden birçok kişiye madalya takıldı.tazminatlar ödendi.en azından yaralar sarıldı , topraklar verildi.Bugün ki devlet yönetiminde sizlere de eşit kontenjan ayrıldı , eşit haklar tanındı.

Ya çerkesler ? onları sürenler geri mi getirdi ? sürülenlerin torunlarına madalyalar mı taktılar ? biz hala türkiyede yaşıyoruz , içimizden yüzlercesi hertürlü engellere rağmen atayurduna geri dönmeye çalışıyor.Üstelik sıradan bir vatandaş statüsü kazanmak için yıllarca çabalıyorlar.

Kimseye kendimizi acındıracak halde değilim , ki acınacak bir tarafımızda yok. ama hak-haksızlık mevzusunda en önce konuşacak olan halk çerkeslerdir. biraz saygılı olun.

Şunu da ekleyeyim , eğer 200.000 çerkes ata yurduna geri dönebilseydi kendini kartal sanan kargaların sesleri bu kadar yüksek çıkmazdı.

Sizin yapmış olduğunuz provakasyondan başka birşey değildir.Ama biz bu provakasyonlara gelmeyiz.Karaçay-balkar halkıyla çok derin ve akrabalık ilişkilerimiz var.Siz aramıza nifhak sokmaya çalışsanızda beceremeyeceksiniz.. uğurlar ola.

CCF1
Yanıt yazMithatgaze
07.01.2010 17:34:49
Değerli adigeler
Bu sayfadaki yazıların bir kısmını okudum ,bir kısmını okumadım,ama okuduklarımdan hiç memn8un olmadım,sana ne oluyor diyebilirsiniz,ama umuma açık bu sayfalar kamuyu ilgilendirdiği için yazabilirim diye düşündüm.
Yazı yazan değerli kişiler ister türkiyede kalmayı desteklesin ister dönmeyi desteklesin,ikiside kendine göre doğruyu yapıyor,bunu eleştirmek değil;önerilen şeyi yapmamak doğru olur.Kimse kimseyi takip etmek zorunda değil,ister kalsın ister dönsün,bunu herkes kendisi ve ailesi karar verir,buna karışmak doğru değildir.
Yazıları biraz kırıcı bulduğumu söylemeliyim,
Bazı sözleri fazla ileri gitmiş buldum,söyleyeceğimiz sözlere daha özen göstersek daha sonra birbirimiz ile konuşabilmek için bahane aramak zorunda kalmayız.
Evet idealist olmak güzeldir,geleceği planlarsın ve bunun yanına realiteyi de koyarsak,hayal kırıklığını hayatımızdan çıkarırız.
İnsanlar yapması ve söylemesi gerekeni söyler ve yaparsa ortada çözülemeyecek bir şey de kalmıyor.
Her zaman hakkımızı söylemeliyiz,ve herkesin bir hakkı vardır.
site müdavimlerine selamlar

ccf3
Yanıt yazadmin.kara
07.01.2010 19:57:46
Nalmes 07.01.2010 01:23:13

Sayın Nalmes, harikasın. Birşeyler bildiğin açık. Forumu başdan aşağı takib edemediğim için kusura bakmayın. Zaman oldukça diğer yorumcular ile de fikirlerimi paylaşmak isterim.

Sayın Nalmes, ***111111111

Şu sorunun cevabını düşünmek lazım.

Karaçaylar ve Malkarlar davalarında haklı olmasa idiler, Rusyanın hazır İkinci Dünya Savaşından da galip çıktığı ilk 10lu yıllarında

(bu bloklar savaşında yeterinden fazla Karaçay ve Malkarlı asker cephede silah altında idi, ilginizi çekerse o günkü silah altında olup, komunist iktidarın yönettiği federasyon için Almanlara karşı kaç kişinin savaştığını, bu kişilerden kaçının, göstermiş oldukları kahramanlıklardan dolayı "Rusya Kahramanı" (Rusyanı Cigiti - a bu herkese verilmiyor işte!) nişanı ile ödüllendirildiğini, cepheden yurduna kaç kişinin geri dönemediğini, Rus kayıtlarından alınmış dökümü ile, Türkçe, bilginize sunacağım. Sabıredin.)

komunist ikdidarının şahlandığı, amerika ile (biraz kaba olsa da tam anlamıyla) .... yarıştırdığı bir dönemde;

-Karaçay Malkar Halkından korktuğu için mi, aklı 14 yıl sonra çark etti de, bu naif halkdan özür diledi?;

-A biz yanlış yapmışız, oturduk tekrar düşündük, o bölgede yaşayan yerli halkın bir suçu yokdu. E dağlarda her zaman ufak tefek ayaklanmalar çarlık döneminden beri zaten vardı, biz sizi yanlış anlamışız, şey kusurumuza bakmayın, hadi geri dönün yurtlarınıza...

Yoksa,

Birleşmiş Milletler mi baskı yapmıştı komunist ikdira. Birileri yada bilinmeyen bir otoriteden mi korkup, bir avuç halk için vatanlarına geri dönme izni verilmişti?

Dostum uzun soruya kısa cevap: Allah! O gücü bir avuç Karaçay-Malkar halkına bahşetti. Allah sen sakla Karaçaynı.

***222222
Olayları incelerken, tarih süzceginden geçirelim. O günkü konjoktürü en azından zihnimizde canlandıralım.

Aramızda konuşucağımız çok şey var, lakin öyle ipe sapa gelmez şeyler yazılıyor ki, dönüp cevap versem, adam mutlu oluyor. İş yaptığını sanıyor, bu sefer kendi söylediğine kendi de inanmaya başlıyor...

Sayın Nalmes sizden birşey istiyorum, hangi halkdan bahsediyorsanız lütfen o halkın adı ile yazınız, Çerkez diyip genellemeye almayınız. Samimi olarak hangi halkdan bahsettiğinizi anlamakta zorluk çekiyorum. (Çerkez adını resmi devlet adında yaşatan Karaçaylar olduğunu akılda tutup, konuyla ilgimin olduğunu parantez içinde söylüyorum)

Her halk kendi adıyla yücedir ve ona göre de yücelir. Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde 2002 sayımına göre yüzde 11.3 ile Çerkezler (Kabardey), yüzde 38.5 ile Karaçaylar yaşar. Kabardey Balkar Cumhuriyetinde ise bu oran tam tersi gibi düşünülebilinir. Kabardeyler ile Çerkezler hiç şüphesiz aynı milletdir, keza Karaçaylar ile Balkarların bir millet olduğu gibi.

Bu durumda siz her Çerkez dediğinizde ben otomatik olarak Kabardeyleri anlıyorum.

Bir grub Abhaz kendine Çerkezim der iken, bir diğer grub bunu kabul etmeyip, sadece Abhazım diyor. Ben mi yanlış anlıyorum, yoksa insanlar mı kendilerini ifade ederken yanlış tanımlama yapıyor. Yok değil ise Abhazya Cumhuriyeti kurulurken niçin "Abhazya Çerkez Cumhuriyeti" diye bir isim seçilmedi de sadece Abhazya Cumhuriyeti dendi. Doğrusu merak ediyorum.

Adigelerin kendilerini Çerkez gruba dahil ettikleri biliyorum... Burda bir sorunum yok.

Osetler için Oset (Kuzey Osetya - Güney Osetya, yakın gelecekte onlarda olur elbet bir OSetYa) deyiniz...

Çeçenler ile İnguşlar kendilerine Nohçi derler ve kendlerini Çerkez gruba dahil etmezler, bu durum Çeçenistan ve İnguşetyeda yaşayan halk için de böyledir. Türkiyde yaşayanlar için durum sanırım biraz daha farklı görünüyor. Bu konuda bilgi alabilirim...

Milletin kafası yeterince karışmış... Lütfen isimleri ve tanımlamaları doğru ve yerinde kullanalım. Bu Rusya dışında bütün bölge halklarının iyiliğinedir.

Her halk kendi adıyla yücedir ve ona göre de yücelir.

Sayın Nalmes, ilk üç cümlenizden sonrakiler için kısa kısa:

- Halklar ortak düşmanlar için birbirlerini saklamış ve korumuşlardır, en uygun saklanma yeri ise Dağlarda, Dağlıların bölgelerinde idi... Bunula birlikte komşu milletlerden yaşadığı anlaşmazlığa düşen ailelerden bazıları dağlara giderek Karaçay Malkarların içerisinde adil ve güvende yaşayıp bu şekilde korunmayı tercih etmişler..

...
- Balkarlar döndüklerinde, eski toprakları tamamıyle geri verilmedi. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa idi. Rusya Federasyonu Yerel Yasalarını hiçe sayarak, "köyler arası topraklar" kandırmacası ile, Sayın Yağanın dediği gibi milleyeti önemsenmeksizin Kardeş Mirası deyip, Malkarlara ait olan meralık bölgeleri, kanun zoruyla ellerinden sıyırmaya çalışmazlardı.
...
- Alınan yardım da ne imiş, söyleyin bana. Federasyon tarafından yapılan "sözde" bütün yardımlar veya yatırımlar Kabardeylerin eliyle Malkarlara ulaşıyor. Bölgenin bütün zenginliğini; dağını, taşını, suyunu, madenini,, Turizm gelirlerini sömürüp milyonlarca ruble hazinesine koyan Moskova, Malkar halka özde değil "sözde" yardım yapıyor. Bu sözde yardımı da Kabardey'lerin elinden yapıyor. Direk kendisi yapmıyor. Kızılhaç eli gibi, bir dünya iş dönüyor o para ile.
...
- Diyorsun ki: " Yaşadığınız toprakların yarıdan fazlası etnik Çerkes toprağı. Ama buna rağmen hala alenen Çerkeslere düşmanlık besliyorsunuz."
Malkarların yaşadıkları yerler bellidir. Etnografik yapısı, tarihi apaçık ortadadır. Gereksiz yere tartışmayacağım. Cumhuriyette yüzde 11 ile temsil edilen halk için, siz öyle bir şey diyorsunuz ki, gören de vay be Malkarlar herkesi dize getirmiş, helal olsun şu dağların temiz çocuklarına diyecek. Gülünecek şeyler bunlar.
...
- Stalin 35 milyon insanın ölümünden surumludur. Bugün Rusyada kimse onu sevmiyor. Onun akıl hocası Lenin'e karşı komunist kafalarda halen daha bir sıcaklık görülüyor. Stalin kim olduğunu siz merak etmeyiniz biz onu çok iyi biliriz. Size dost Karaçay ve Malkarlara karşı düşmandı. Yoksa niye sürsün. Almanlar havadan uçup çıkmadılar ya Dağlık bölgelere, aşağılardan gelip önce sizin halkınızı ve köylerinizi istila etmediler mi? Hiç mi sizin tavuğunuzu yemedi Alman askerleri. (Konjektüre göre düşün) isterse halk vermese idi o çerkez tavuğunu, Alman askeri kendi alamayacak mıydı. Gel gör ki, Almanlar kafkaslarda sadece 6 ay hüküm sürmüşken, o bölgenin eli silah tutatan tüm erkekleri Karaçayıyla Çerkeziyle hepsi askerde silah altında iken, Ruslara ihanet eden yanlız Karaçaylar ve Malkarlar oluyor da, çerkezler Sütden çıkmış kaşık gibi mi oluyorlar.

Sevgili Nalmes, merak etmeyiniz butün bu olaylar filmlere konu teşkil edebilecek nitelikteki olaylar... O günkü vaşeti yaşayanlar herşeyi kayıt etmişler, kim vardı, kim yokdu, kim kime yalan attı, kim kaçtı, kim tutdu. Bu konuda Romanlar kaleme alındı. Çok yakında okuyacak, siz de biz de perde de gerçeği birlikte göreceğiz.

Diyorsunuz ki : Çözüm : Gidin Ruslara yapın o düşmanlığı, sizi kanatları altına alıp muhafaza eden halka değil."

Ruslar bundan 452 yıl önce, Çarlarına gelin ettiğiniz prensesiniz Marinadan dolayı size daha yakındır. Ortada bir kan bağı oluşturarak Krım Hanlarına karşı ellerini güçlendiren Kabardeyler olmuş. Buna ne diyeceksiz? Kim kimle dost olmuş...

Tarih herkesin tarihidir, herkes de bilir...

Pekçok zorluğu sınayan Karaçay Malkar halkı 1957 senesinden bu yana Kraldan daha Kralcı olmanın hayatta kalabileceği tek çıkış yolu olduğunu öğrenmiş durumdadır. Bu federasyon işi bir oyun ise, o oyunun kurallarını çok iyi bilip oynar hale gelmiştir. Bu da alnının teriyle oluyor sevgili Nalmes.

...
Döndüğümüzde kucak açanlar bugünkü yerleşim yerleri ile Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde yaşayan Çerkezler olmuş. Sebebi ise 14 yıl boyunca Rus Kazaklarından işkence hayatı yaşamaları olmuş. O sevmedikleri Karaçayları 14 yıl aradan sonra tekrar yurtlarına geri döndüklerini görünce, yüzlerine bakmaya utanmışlar. Karaçaylar geri gelince denge unsuru tekrar oluşmuş, utançlarından Karaçayların yüzüne bakamıyor, gözlerinin içiyle mahcup mahcup gülerek selam veriyorlarmış. Hoşgeldeniz bile diyememişler -vesselam. Bu konuda bir sürü elimde yazılı hatıra ve anı belgesi mevcuttur. Gündeme getirmekte ne size ne de bana bir faydası olur. Konu ile ilgili size cevap vermeme rağmen, cevabım yeterli olmamış gibi görünüyor! Ne istiyorsunuz.

Son olarak, herkesin milleti adına unutmaması gereken çok şey var. Hepbirlikte hakka ve adalete sarılalım, başkaca bir paydamız yok.

iyi arzu ve dileklerimle...

ccf3
Yanıt yazadmin.kara
07.01.2010 20:37:36
Sayın Abzah 15.11.2009 20:52:09

2002 Nufüs verileri şöyle:

% 55.32 - Kabardeyler
% 25.14 - Rus
% 11.65 - Balkar
% 01.38 - Diğer
% 01.10 - Asetin
% 00.97 - Türk
% 00.84 - Ukraynalı
% 00.59 - Ermeni
% 00.52 - Koreli
% 00.47 - Çeçen
% 00.32 - Tatar
% 00.28 - Alman
% 00.26 - Çingene
% 00.25 - Azeri
% 00.25 - Mesket
% 00.20 - Lak
% 00.19 - Gürcü
% 00.14 - İnguş
% 00.13 - Belarus

Sayın Abzah bu tabloyu kafama göre yapmadım. Sizi bu tabloda görmüyorum. Bölgeyle çok bir alakanız olmasa gerek.
Hem Balkarlar azınlık konumunda diyorsunuz, hem de Parlementoda sizin sayınız daha fazla diyorsunuz. Söylediklerinize önce kendiniz inanın...
Hoşçakalın...

ccf3
Yanıt yazAbzah
07.01.2010 22:33:33
Balkarlar azınlık konumundadır.Parlemantoda sayıları fazladır.Rus desteği sayesinde.Birazcık mantık yürütün;ülkede azınlık konumundalar,ama parlemantoda söz sahibiler.
Bu nasıl iş?Azınlıklar azınlığını bilecek.
Beğenmiyorsa Orta asya ya geri dönebilir

ccf3
Yanıt yazptlıjı
07.01.2010 22:43:30
sayın Admin -kara, 2.dünya savaşı ile ilgili kızılorduda görevli kafkasyalılarla ilgili bilgilerinizi (rus kayıtlarından olduğunu söylediğiniz)merakla beklemekle birlikte kaynaklarınızı da belirtmenizi rica edeceğim.Zira kızılordu ve bolşeviklerin belge konusunda ketum olduğunu çöküşten sonra ise ne kadar güvenilir olduğu konusunda muğlaklık olduğunu duymuştum devlet bilgilerini evine götüren satan çarpıtan vs.ama yine de belge ve iddia önemlidir paylaşımlarınızı beklerim.
Stalin konusu,: ben hakkında karaçay ,çerkes düşmanı vs yaklaşımları gürcüleri kayıran vs görüşleri tutmam.Gürcü milliyetçilerine bağımsız gürcistana darbeyi stalin vurmuştu.Abhazyayı gürcistana bağlaması cccp nin yönetimi konusundaki merkeziyetçi - mutlakiyetçi görüş ve tarzındandır .''35 milyon kişinin katilidir''saptamanız ilginç sovyetlerin 2.dünya sav. kaybı 20 milyondur.büyük kısmı nazilerce olmakla birlikte nazi komutasına asker olarak yazılıp kızıloruyu arkadan vuran işbirlikçilerin payıda az değildir.Stalin in kini biraz burdandır.Birazı da stalin in tarzındandır.Stalin (çelik adam demektir manası)çarlık dönemi mücadele içinde çok kez yakalanmış hertür işkenceye karşı işbirliği yapmamış bu yüzden zorluklar karşısında zaaf gösterenlere karşı çoğu kez kuşkuyla ve hain gözüyle bakmıştır.Lenin vasiyetinde stalin için otoriterliğine işaret etmiş dikkat çekmiştir.Stalin Birçok partili yoldaşını hatta oğlunu bu yüzden cezalandırmıştır. Tüfeği olduğu halde savaşmadan teslim olan kızılordu mensuplarını kabul etmemiş vatandaşlıktan çıkarmıştır bu uygulamalarında şuna ayrı buna ayrı davranmamıştır.2.dünya sav.sonrası sürgünlerinde hangi halkın ne kadar sürüldüğüne bakarken objektif olunmalıdır.Alman ordularındaki kafkasyalı lejyoner sayısı 110 bindi.almanlara bu aklı nazi hayranı turancılar verdi . dağlarda şamil tugayları adlı gerillacılık(?)yapanlar hariç .
sovyetler 2.dünya savaşı (anayurt)şehitlerine özel önem verir nerde nasıl öldüğü dahil posterli kayıtlarını müzemsi yerlerde sergilerlermiş.İddan Karaçaylıların çok şehidi olduğu yönündeyse ve bu yüzden haksızlığa bu yüzden uğradıkları tespitindeysen bir mantık sorusu=

A-stalin ve kızılordu kötüdür.o zaman kızılordudaki kafkasyalılar da kötüdür.katılmayıp farklı davrananlar iyi olabilir.
ya da
B-stalin ve kızılordu iyidir vatan savunmuştur.kızılordudaki karaçaylarda iyidir .o zaman farklı davrananlar işbirlikçiler kötüdür.
ya da
C-stalin ve kızılordu kötüdür.ama karaçaylar nazilerle savaşmıştır yurt savunmuştur fakat stalin kötü olduğu için işbirlikçilik iftirasını atmıştır.
ya da
D-Bir kısım kafkas halkından kimi az kimi çok nazilerle işbirliği yapmıştır.Naziler kötüdür sorumlusu onladır .stalin se bu konuda esnek değil katı ve toptancı davranmıştır.
ya da
E- hiçbiri

5 şıklı bir soru.

Stalin sonrası ise meşhur KP nin 20 ci kongresi, stalin dönemi eleştirilmiş bazı yanlış görülen uygulamalar ve görüşler düzeltilmiş birçok itibar iade edilmiştir.Kruşçev daha önce neden yapmadınız sorusuna stalin sağken bu mümkün değildi der. Bunda etken bm nin baskısından çok cccp nin ,abd ve batıyı yarışarak gececek güçte olduğuna kendini inandırmasıdır.
bm den korksa kruşçev kübaya füze vermezdi.Bm toplantısında ayakkabısını çekiç gibi tak tak tak kürsüye vurmazdı.
saygılar

ccf3

Yanıt yazNalmes
07.01.2010 22:52:29
Sayın Admin-Kara,
Tartışmak medeni insanların doğruyu bulma yöntemidir.
Fakat tarafların ellerindeki donelerin gerçeği yansıtması olmazsa olmaz zarurettir.
Şimdi kalkmış bi araba laf söylüyorsunuz ama incir çekirdeğini dolduracak bir şey yok söylediklerinizin içerisinde.

Bir daha soruyorum size :
Karaçay atlı birlikleri oluşturdumu almanlar ?
Onlarla işbirliği yaptımı halkınız ?
Resimleri ile belgeleri ile bunlar yayınlandımı ?

Sizin ve Balkar kardeşlerinizin üzerinde oturduğunuz toprakların yarıdan fazlası etnik Adige toprağı mıdır ?
1920 dağlı halklar sovyeti size Adige topraklarından ne kadar toprak verdi ?
Bunları bir inceleyin ondan sonra konuşuruz konuşmak icap ediyorsa.

Çerkes adını siz muhafaza etmediniz.
Çerkesler,siz sürgünden döndükten sonra komünist idarenin zoru ile yerleştirildiğiniz Çerkes topraklarında kurulan cumhuriyetin adını sizinle paylaşmak zorunda kaldılar,tıpkı topraklarının çoğunu paylaşmak zorunda kaldıkları gibi.

İbrahim yağan sizin idolünüz olabilir tabii,o sizin meseleniz.
Ama kendi verdiğiniz rakamlarla nüfusunun %11'i balkar olan bir cumhuriyetin topraklarının yüzde 40'a yakını nasıl balkarların oluyor ?
Araştırın bakalım Balkar kardeşleriniz devletten hangi yardımları alıyorlar sürgün halk statüsü ile ?
yüzde 11 ile devletin yarısına ortaklar,cumhuriyetin yarı toprakları üzerine çöreklendiler daha canımızımı alacaksınız?

Falanca roman yazacak bunu tarihsel bir belge diye ortaya koyacaksınız,bununla ancak kendinizi avutursunuz siz.
Budenov ile başlayan ve bu gün zalihanov ile devam eden tarihi çarpıtma çabalarınızı kimse izlemiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Hikaye yazar gibi tarih kitapları yazıp,sahte tarihi belgelerle destekleyip el altından balkar köylerinde dağıttıklarını kimse bilmiyor mu sanıyorsunuz.
Dünkü ayyaş zalihanov bu gün halk önderi olmuş,bir de saygın bilimadamı diye yedirmeye çalışmıyomusunuz,ölüyorum keyiften .
Moskovadaki propaganda ofisinizi kim finanse ediyor ?
mümkünse bunuda cevaplayın.

İçinizdeki nefret söylemlerinize yansıyor (hoş sitenizin ana sayfasına da yansıdı ya, siz bu kısımları es geçiyorsunuz nedense)
Sizi Kabartay idarecilerin sürdürdüğünü söylediğiniz bir önceki mesajınızdaki iddialarınızı ispata bekliyorum.
Sizin halkınız dağlardan ine ine memleketin yarısını tuttu ama gözünüz doymadı hala.
İsterseniz kalan topraklarımızıda size verip gidelim buralardan.
Dönün dağlarınıza arkadaşım.
Veya oturun oturduğunuz yerde,eğer tarihi referans alırsanız zaten şu an oturduğunuz topraklar sizin değil.

Halkınızın gözü doymazlığı bölgede sürekli huzursuzluk nedeni olmaya devam ediyor.
Şu yazdığınız mesajları bir okuyun tekrar,Çerkes halkına karşı nefretiniz alenen sırıtıyor.Bu bölgede aklıselim ile barış içinde yaşanacaksa size ve şahsınızda halkınıza "aklınızı başınıza alın" diyor, dostane bir çağrıda bulunuyorum.
O sitenizden nefret eken mesajlarıda temizleyin.
Şunu hiç unutmayın; sizler bu şekilde devam ederseniz boynumuzu size uzatacak değiliz.
Ektiğinizi biçersiniz.

ccf3
Yanıt yazKonuk
08.01.2010 04:05:40
Almanlar sadece Karacaylilardan mi birlik olusturdu?

Ikinci Dunya Savasi sirasinda alman saflarina gecip savasan,sonra Turkiye'ye ve baska ulkelere kacan adigeler yok muydu iclerinde?

Burada aliskanlik oldu,icice yasayan halklari suclamak.Kabardeylere toprak dagitimi yapilsa kabul etmeyecekler miydi?
Arkadaslar halklar arasina dusmanlik tohumlari serpenlere karsi cikmak,birbirini suclayarak dusman olmaktan daha mantikli geliyor bana.
Karacaylarinda,balkarlarinda,kabardeylerinde bu oyuna gelmemesi gerek.
Yalan tarih sadece bir halka yazilmiyor.Hepimiz ayni oyuna cekiliyoruz,aman dikkat!

ccf3
Yanıt yazĞunce
08.01.2010 10:04:15
Kendinzi sanal tarihler yazarak ifade etmeye kalkarsanız kendinizi aldatmış olursunuz, tıpkı kendi Türklerin de artık inanmadığı Türkiye resmi tarihinde olduğu gibi.

Tarihteki gerçeklerin objektif bilim gözüyle görülme zorunluluğu vardır.Dünyada kabul görmüş tarihçiler bu tarihçilerdir. Eğer herhangi bir tarafgirlik söz konusu ise bu tarih sadece taraflar tarafından kabul görür.Bundan öteye gidemez. Yani büyük tarihçiler sizi kaleye almaz.Şimdiler de gerçekler çok daha çabuk ortaya çıkarılabiliyor, malum internet çağı.O yüzden çocuklarınızın sizin uydurma tarihlerinizle utanmalarını ve beyhude zamanlar harcamalarını istemiyorsanız
gerçeklerle kendinizi ifade etmelisiniz.Şovenismle bir yere ulaşılamayacağını Türkiye tarihi örneğinden en yakın tarih olarak görebiliriz sanırım.

CCF1
Yanıt yazAdmin.kara
08.01.2010 11:10:06
Abzah, 07.01.2010 22:33:33

Yahu Abzah kardeşim, tüm bölge halkları gibi Balkarlar da kafkasların yerli halkıdır. Dağlı halk olmasına, kendilerine Dağlı demelerine rağmen eğitim seviyesi çok yüksektir.

Gel hadi ekonomik açıdan bakalım da küçümseyelim desek bile, dağların tepesindeki en ücra köylere dahi 20 yıldan beri doğal gaz verilmiş durumdadır. Yolları asfalttır. Birden fazla fakülte okuyup bitiren kişi sayısı fazladır. Akademisyenler en çok Dağlılardan çıkmıştır. Karşınızda cahil bir halk yoktur. Moral seviyeri yüksektir. Espiritüel insallardır. Dağlı deyip geçemiyorsun işte...

Orta Asya söyleminden hiç sıkılmıyorum. Dünya birlik gruplarına doğru yönlenmiş durumda. Doğu Türkistana kadar varız.

Şunu da belirteyim sana: Tarihi kazılarla elde edilen bilimsel verilere dayanarak (toprakları bugün küçülmekle birlikte) Karaçay Malkarların (ordan Alanların - ordan Eski Türk Kabilelerinin) Kafkasyada 5000 yıldan bu yana yaşadıkları Arkeolog Tarihçilerin kitaplarında yer almaktadır. Bu tespitleri doğrular nitelikte meşhur Karaçay Cinsi Atımızın Fransada yapılan kan testine göre 5000 yıldan buya genetiğinin korunarak yaşamış olmasıdır. Zaman daha neler gösterecek, birlikte göreceğiz herşeyi.

Abhazlar Karaçayların doğal olarak da Malkarların en iyi anlaştıkları halklardan biridir, bu bugün dahi kafkasyada (ve dışında) böyledir. Sana bu tür şeyleri kim söyletiyor, ne o yoksa kaşen Kabardey mi? )))

Selamlarımla, tekrar yazacağım...

CCF1
Yanıt yazĞunce
08.01.2010 17:11:21
Sayın Admin.kara medeniyetler insanların sayılarıyla ve sahip olduğu coğrafya ile sayılmazlar, oluşturdukları kültürel birikimle sayılırlar. Farslar bir çin gibi vb. çok ve büyük coğrafyaya sahip değildirler, ancak kültürel birikimleri dünya tarafından referansla karşılanır.Orta doğudaki tüm halklara bir bakarsanız hemen hepsinde fars etkisi görülür.Mesela:Selçuklular farsçayı kullanmışlar ve şu anki Türkçenin iskeletinde çok büyük yer kaplar.Tabii hemen İran Türktür demeyecekseniz, diğer bir çok halkta olduğu gibi.

Sizin övüneceğiniz ne var derseniz: en başta dilimiz sonra tabiki dansımız(xabze:örf ve adetlerimizle birlikte). Dikkat ettiyseniz dansımız(çerkes halk dansı) tüm o belittiğiniz coğrafyada kabul görmüştür.Ve bu dans şekli bir çok modern dansın(sözde) ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur.Dilimize ve adetlerimize hiç girmeyeyim çünkü çok çok uzun bir konu...

Bana kalırsa gençlerin şu uydurma tarihleri bırakıp, dil öğrenip gerçeklerin peşine düşmeleri gerekir.Bu uydurma tarihler ile ancak ve ancak çatışma çıkar.

CCF1
Yanıt yazKUŞHA Faruk Özden
08.01.2010 17:17:10
Asırlardır,bir arada yaşayan halkların arasına nifak tohumları sokmak isteyenlere ve onlara alet olanlara ne demeli?

Çocukların benim babam senin babanı döver muhabbetinin başka türlü yansıması.Yok İkinci Dünya Harbinde kim daha çok Alman işbirlikçisi olmuş,yok Bolşevik Devriminde kim daha çok insan öldürtmüş v.s.Yıllarca Çarlık Emperyalizmini ve yayılmacılığını Rus düşmanlığına özdeş kıldık.Olmadı Rus düşmanlığı ile Sovyetleri ve de anti-komünizmi aynileştirdik.Ki daha Hala aynı telden çalanlarımız var.Yeter artık….

Alman işgali sırasında işbirlikçilerde oldu,işgale karşı savaşanlarda.Kader bu halkları bir arada yaşama zorunda bırakmıştır.Adigeler ile Karaçay ve Balkarlar arasında sürtüşmeler olduğu gibi birlikte de büyük mücadeleler
verilmiştir.Nalmes,Admin.Kara ve sizler gibi düşünenler, sizler kimlere hizmet ettiğinizin farkındamısınız? Sizlere CC sütunlarından iki örnek vereceğim:

-Sayın Hapi Cevdet’in “2009 yılı ve kısa bir değerlendirme” yazısında Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Parlamentosunda Resmi dillerin eğitimde kullanılması için
yani Rusçanın yanında Karaçayca,Adigece,Abazaca ve Nogayca nında zorunlu kullanılması için verilen mücadele anlatılmaktadır. Vede esas alkışlanacak tavır ve duruş budur. Gerisi hikaye…

Admin.Kara nick li arkadaş,sanada özel bir yanıtım olacak.Yine CC sütunlarında Yeni Dökümanlar da Prof.Dr.Ufuk Tavkul’un “Karaçaylar-Malkarlar Kimdir”
yasını bir daha okumanı tavsiye ederim.Ondan sonra Doğu Türkistan a mı gidersin, Kafkasya da mı kalırsın senin bileceğin…

Adigeler ,Karaçaylar ve Balkarlar asırlardır bir arada yaşıyorlar ve asırlarca yine bir arada yaşayacaklardır.Bu böyle biline…

CCF1
Yanıt yazGerçekler
08.01.2010 18:05:08
Merhaba,
1.-İkinci dünya savaşında Sovyet ordusuna , Karaçay-Balkarlılar dan yaşı tutan her genç askere çağrıldı. Çağrılan gençlerin tamamı cepheye gitti. Karaçay-Balkar gençleri sovyet ordusunda cephede Almanlara karşı savaşırken, Stalin Karaçay Balkariyadaki bütün Karaçay Balkarlıları bir gecede hayvan vagonlarına tıkıştırarak orta asyaya sürmüştür. Stalinin niyeti Gürcistanın sınırlarını genişletmekti. Nitekim Sürgün edilen Karaçay Balkarlıların yerlerine Gürcüleri, biraz Don Kozaklarını yerleştirmiştir. Cephedeki Karaçay Balkarlılar durumdan haberdar bile edilmemiş savaş bittikten sonra yurtlarına dönen Karaçay Balkarlılar anavatanlarında ve baba ocaklarında Gürcü ve Kozaklarla karşılaşmışlardır. Travma üstüne travma yaşayan Karaçay Balkar gençleri ellerinde adres dahi olmaksızın ailelerini bulmak için Orta Asyaya bilinmeyen adrese doğru yolculuğa başlamıştır. Stalinin günahını sırtlarında taşıyamacaklarını söyleyen Khuruçev Karaçay Balkar halkından Rusya milleti adına özür dileyerek dileyen Karaçay Balkarlıların evlerine dönebileceğini söylemiş Rus Parlamentosundan Karaçay Balkar halkının itibarı iade edilmesine ve yurtlarına dönmesi hususunda kararlar çıkarılmıştır.
1957'den beri Karaçay Balkarlıların Almanlarla işbirliği yapmadığına Ruslar dahi inanıp (hatta ve hatta Kafkasya'da ki diğer halklar da Karaçay Balkarlıların Almanlarla işbirliği yapmadığına inanırken) tarihi gerçekleri ortaya koyarak özür dilerlerken, siz diasporada ki Kuzey Kafkasyalıların bir kısmı, -neden inatla hayır , siz Almanlarla işbirliği yaptınız diye suçlamaya, karalamaya, iftira atmaya çalışıyorsunuz??
Öyleki, Rusya, Karaçay Balkarlılardan özür niyetine bu konuda film bile çekmiştir. youtube da search bölümüne ДОРОГА НА КРАЙ ЖИЗНИ-1 diye yazın (veya bu filmin adını kopyala-yapıştır yapın) karşınıza çıkan Rus filmini seyredin. Lütfen biraz insaf diyorum.

2-Kabardey Balkar parlamentosunda ve de ayrıca Kabardey Balkar bakanlıklarında sayı üstünlüğü nüfusa göre dağıtılmıştır ve merak etmeyen hem parlamentoda hemde bakanlıklarda Kabardeyli sayısı kat kata daha fazladır. Bu masalı bırakın milleti yanıltmayın. İşte Kabardey Balkar Parlamentosu resmi web sitesinden ispatı:
(Sayın circassiancanada yöneticileri, zannedersem başka sitenin linki verilmiyor ama bu link Kabardey Balkar parlamentosu resmi web sitesidir, umarum konuda önemli olduğu için yayımlarsanız sevinirim.) : www.parlament-kbr.ru/
Bu da Kabardey Balkar parlamentosu milletvekili listesi. 72 milletvekilinin sadece 9 tanesi Balkar. Lütfen tekrar tekrar soyisimlere bakınız. O listede sadece 9 tane Balkar soyadı var. Parlamentoda ki 72 milletvekilinden sadece 9 u Balkar! Bu mu çoğunluk Balkarlarda dediğiniz?
Rusça bilenler tercüme edebilir.

3-Abzah, size ne oluyor? Ne orta asyası?? Tarihçi misin sen? Kimin nereden geldiğini sen nereden bileceksin? 5 bin yıl önce Kafkasyadamıydın? Kuzey Kafkasyanın beş bin yıllık yazılı bir tarihi varda biz mi bilmiyoruz? Elinde ne tür ispatlı bir kaynak var? Dök ortaya. İnsanlık tarihini nereden başlatıyorsun? Sen nereden geldin-göçtün? Yoksa sen dünyadaki tüm tarihçilerin tezini çürütüp, insanlık tarihini Kuzey Kafkasyada mı başlatıyorsun? Açık olalım en az yazılı tarih ve en az ispatın olduğu coğrafya Kuzey Kafkasya. Sen Karaçay Balkara orta asyaya dönün diye bağıracağına, Bütün Rusya Federasyonunda tarih kitaplarında, haritalarla birlikte tüm Adige boylarının, Azak ve Karadeniz kıyılarından 1395 Timur istilası sonrasında bugünkü Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes coğrafyasına geldiğini, 1395 yılına kadar Elbrus coğrafyasında hiç bir zaman bulunmadığı okutuluyor, haberin var mı?
Karaçay-Çerkes ve Balkar bölgesinde ki tarihi kalıntıların çoğu Alan devleti, Hazar devletine aittir.

ccf3
Yanıt yazĞunce
08.01.2010 20:06:04
Şu ana kadar yazılmış tarih doğru ise neden tekrar ve tekrar tarih yazılıyor düşününüz.Yazılan tarih şoven zihniyetin ürünü olduğu için tabi ki...Bana öyle geliyorki yeni bir şoven zihniyet kendini var saydırmaya çalışmakta.Tarih sadece bir kaynakla kendini ispatlayamaz.Sorarım size Türkiye Cumhuriyetini tek başına Atatürk mü kurdu?Devletlerin
değişik etnik gruplardan meydana geldiği gözden kaçırılıyor. Salt yönetimler göz önünde tutulursa o zaman tarihte bir sürü Çerkes impparatorluk ortaya çıkar.Tarihi iyi öğrenmek gerek arkadaşlar.Tariy öyle yüzeysel donelerle ortaya konulmaz.Eğer çok iyi araştırırsanız belkide sizinde bir tarih kitabı yayınlamanız icap edebilir.Biliyorsunuz İlber Ortaylı önemli bir Osmanlı tarihçisidir.Ona asistan olmanın şartlarından birisi 5 dil bilme zorunluluğudur (yanılmıyorsam ingilizce,fransızca,almanca,farsça,arapça ve osmanlıca).Onun dahi araştırmaları yeterli olmayabilir düşüncesi tarihin ne denli derin bilgiler gerektirdiğini anlamamızı sağlar düşüncesindeyim.

ccf3
Yanıt yazAbhaz
09.01.2010 13:29:39
Kaberdey kaşenim oldu:)))) evet ama gerçek şu ki,Türkiyenin ve Türkiyedeki bazı partilerin desteği ile Adige toprakları Balkar ve Karacay türkleri arasında paylaştırılmaya çalışılıyor..Amaç türk i birlik sağalamak.Halbuki o topraklar Adigelerin ve Abhazların tarihsel topraklarıdır.Karacay ve Balkar türkleri 1000 yıldır oradadır.Halbuki siz orta asyadayken de biz oradaydık.Bugun kendilerine Kafkas türkü demektedirler.Ve maalesef biz çerkeslere de Kafkas Türkü etiketi yapıştırılıyor.Anne taraından Dağıstanlıyım.Dağıstanlılar,Karacaylar,,balkarlar 2.dünya savaşında rus üniforması giydirilip savaşa sürüklendi.Aileler dağıldı,çok acılar çekildi.Almanyada babalarının kafkas olduğunu bilmeyen,kendini alman gören çok insan var.Bunlardan birkaçı akrabamdır ve bizi reddetmektedir.
Balkar ve Karçaylar beğenmiyorlarsa tarihsel topraklarına geri dönebilir zorla tutan yok.
O topraklar adigelerin ve abhazların topraklarıdır.Çok köklü bir geçmişimiz var.Sizden çok çok daha eski.Bizler Kafkasyanın yerli halkıyız.Sizler 1000 yıldır oradasınız ve türkleştirme politikası uyguluyorsunuz.

ccf3
Yanıt yazGerçekler
09.01.2010 16:13:44
Abhaz,
Öyle atıp tutmayla tarih yazılmıyor. 1000 yıl diyorsun elinde delil kanıt var mı?? Birde bu rakamlar neden böyle yuvarlak rakamlar anlamadım. Öyle araştırmadan bakmadan kulaktan dolma bilgilerle dezenfarmasyon yapılmaz. Aylardır burada Kabardey Balkar parlamentosunda Balkarlılar çoğunlukta diye dezenfarmasyon propagandası yaptınız..ne oldu?: İşte kabardey balkar parlamentosu resmi web sitesinde parlamento listesi var. 72 milletvekilinden sadece 9'u Balkar. Bu işler öyle çamur atmayla olmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bütün Karaçay Balkarlılarda yerlerinden ata yurtlarından gayet memnun ve biryere de gitmiyorlar. Stalin gibileri de gönderse aynı 1957 de ki gibi geri dönerler. Türkiye veya bazı partilerinde aman adigey toprağını alayım diye politikası yok. Tarihsel toprağım dediğin yerler asırlardır Rusya'nın elinde ve oralarda Rusya ne derse o olur. Kimi isterse onu başkan yapar. Beğenmediğini öldürür. Bağımsızlık isteyeni öldürür. Tıpkı bağısızlık isteyen 200 bin Çeçeni öldürdüğü gibi. Türkiyenin istilasındamı da asırlardır orası varsa yoksa Türkiye ile uğraşıyorsun? Kaç yıl bulundum oralarda Adige - Abhaz isimleri bırakılmış kimi İvan, kimi Vitaliy adını almış, kimi Bella, Nadya adını almış. Çoğu aralarında Rusça konuşur. Rus kanalı seyredip rus şarkıları dinlerler. Burada sanal alemde boş atıp boş konuşma. A kadar milliyetçiysen ve beğenmiyorsan Türkiye'yi, anavatanına gitde biraz orada yap milliyetçiliğini. Öyle kimseyi de Türk, orta asya, sizden çok daha eski geçmişimiz diye aşağılayamazsın. Tarihten bahsetmeye kalsan Türk tarihi altında ezilirsin. bir kere 16 dünya imparatorluğu kurmuş bir milletdir. ilk Edebiyat eserini 1400 yıl önce yazmıştır. İlk yazılarını 5000 yıl önce taşlara yazmıştır Türkçe olarak. Kırgızsitanda bulunan altın kaplama Kırgız zırhı 8500 yıllıktır. Kuzey Kafkasya'da Karaçayda bulunan eski Karaçay yazıtını saymazsan doğru dürüst yazılı tarihi yok. Ben yine ispatlı delilli olarak web site adreslerini vererek yazmaya devam edeyim. Başta Abhazlar olmak üzere-ki hala gerçek coğrafyalarında yaşıyorlar Abhazlar- yani Karadeniz kıyısı, diğer tüm Adige boyları da Azak denizi bölgesinden Abhazyaya kadar tüm Karadeniz kıyısındaki coğrafyada yaşıyorlardı. 1395 Amir Timur istilasından sonra başta Kabardeyler olmak üzere bazı Adige boyları 1395-1475 yılları arasında şimdiki Karaçay-Balkar coğrafyasına göçtü. İşte Rusya ve tüm tarihçlerin kabul ettiği tarih ve haritalar: 1) upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/archiv..._alania1_VII-XII.jpg bu harita Alan devleti yıkılmadan önce Amir Timur istilasından önce. Adige ve Abhazların nerede yaşadığına bakın. 2) elimde birde Rus Tarih fakültelerinde okutulan Tarih kitabı var. Bölüm adı: миграции адыгов на васток после разгрома Алании Türkçesi: Alan devletinin yıkılmasından sonra, Adigelerin doğuya göçü. Harita da var. circassiancanada yayımlarsa göndereyim. isteyeninde e-mail adresine gönderebilirim. haritada 1395 yılına kadar Karadeniz kıyılarında yaşayan tüm adige boylarının Timur istilasından sonra Karaçay Balkar coğrafyasına göçünü anlatıyor ve ayrıntılı.
Ayrıca Kuzey Kafkasya'da bulunan en eski yazıtlar bugünki Karaçay'ın Zelençuk ırmağı boyunda bulunmuştur. Tam 4500 yıllıktır. Rus arkeolog ve bilim adamlarının araştırmaları sonucu yazıtlarda ki yazıların çok eski Karaçay dili olduğu anlaşılmıştır. Zelençuk mezar kitabesinde yurt'u fourt diye, yoldu "foik" diye yazmışlar şeklinde bir sonuca varır ve metni Türkçe şöyle okur: Lisus Hristos Datı Nikola. Össe! Kişi yok baskank yurt bak(k)a. Taşbagatay yurt(t)an (b)alanı balam yurtlı kan yete yerdi. Ot al. Yani, Hıristiyan Alan'ın ölen oğlu Nikola'dır, büyüse (ölmese)! Yurt (ülke) bakmak için başka insan yok, ancak Tor-bagatay yurdundan Alan çocuğunu yurtul han yapmaya mecburlardı. At yılı. (Fattahov F.Ş., 1990, 43-55; Fattahov F.Ş., 1992). Circassiancanada dilerse bu araştırma ile ilgili belgenin de tamamını gönderirim. Belgesiz-delilsiz atma tutmak yok. Belgeler konunun uzmanı kişilerce olacak üstelik.

ccf3
Yanıt yazĞunce
09.01.2010 19:26:17
Lütfen birazda eserlerden bahsedin.Türk medeniyeti eser olarak sadece camileri bırakmıştır.Başkada ele avuca gelen bir şey yoktur.Birde diğer medeniyet kalıntılarına bakın.Her yerden Hitit,Bizans...vb. kalıntı fışkırıyor.Övünebilinecek yapılar Mimar Sinan camileri dışında yok.Edebiyat deseniz yeni yeni gelişmekte.Resim, tiyatro....Şu hamasetten bir kurtulup doğru dürüst bir şeyler üretmediğiniz taktirde insanlar sizi alkışlamaz.Bunu ne zaman anlarsınız sadece Allah bilir.

ccf3
Yanıt yazGerçekler
10.01.2010 12:31:45
Ğunçe,
Hadi ben tüm dünyanın görmeye geldiği dünyaca tanınmış Topkapı müzesi ve sarayı, Süleymaniye, Selimiye, Sultanahmet camileri, saraylar ve diğer yapılarla övünüyorum. Hadi ben Orta Asya'da ki 2000 yıllık Registan meydanı ile övünüyorum. Hadi ben Kaşgar'da ki 2500 yıllık Uygur Mabedi ile övünüyorum. Hadi ben Karaçayda ki 1000 yıllık Karaçay mabedimle övünüyorum. İnanmayanlara fotoğraflı ayrıntılı belgeli bilgileri istediğiniz email adresine göndereyim. Ğunçe, Sen hangi yapınla övünüyorsun? Ele avuca gelen neyinle övünüyorsun? Hangi edebiyatınla övünüyorsun? 1400 yıl önce yazılan Orhun abideleri edebiyat eseridir. İnanmıyorsan ve karşıt görüş bildireceksen önce bir oku Orhun yazıtlarını. 1400 yıldır Türklerin yazılı edebiyatı vardır. 1400 yıl çok geçmiş bir tarihtir. İyice incele. 1400 yıl önce doğru dürüst dünyada edebi eser yoktur. Çok az millette vardır. Önce incele sonra cevap ver. Bizans senin eserin değil ki? Bizans eseri kadar eski yapıtlar Türklerin de mevcut. Hem Orta Asyada hem Kafkaslarda hemde İdil-Uralda. Senin Mimar Sinan eserlerinden övünecek başka bir şeyin yok lafına dünyadaki tüm tarihçiler ve arkeologlar güler. İnternetten hiç olmazsa araştır biraz da öyle atıp tutmaya çalış. İşiniz gücünüz dezenfarmasyonlu, atıyım çamuru izi kalsın propagandası. Karşınızda cahil insanlar yok. Okuyanlarda cahil değil. Yazdığın 5 satır eleştiriyi aslında kendinize yapmanız gerekiyor. Edebiyatınızda, mimari eserlerinizde henüz başlangıç-emekleme döneminde. Hamaset mi, bütün Kafkasya'da en çok yapılan şeydir hamaset. Orada yaşayanlara sor, sonra bana cevap verirsin.

ccf3
Yanıt yazKIP Fuat Aydemir
10.01.2010 14:31:42
Merhaba

Sayin Gercekler ve Sayin Gunce,

Neyin tartismasi bu? hangi irk daha ustun mu? 2010 da bunlarimi tartisiyor olmaliyiz hala?

Herkes yasadigi yerlerin sahibidir.Anavatan surasidir burasidir demek uzaktan kolay.Istediginiz belgeler sunun, taaa bilmem 1500 yil oncesine gidin bugun Insanlari yasadiklari yerlerde birbirlerine kiskirtmaya, irkcilikla asiri milliyetciligi koruklemekle o insanlara zarar vermekten ote bir yere gidemezsiniz.

Madem gidelim taaaa eskilere.Adem ve Havva da kesiselim de kurtulalim ne dersiniz? Aman ne olur Adem de Uygurmus, Turkmus ya da Havva da asil Adigeymis demeyin ne olur.

Karacay Cerkesk de yasayan halklar kendi sorunlarini kendi icerisinde hallederler.Kabardey-Balkar, Adigey Cumhuriyetlerindede ayni dileklerimiz olsun.Farkli milletden insanlar bir cumhuriyet icerisinde yasamayi yillardir basariyorlar huzur icerisinde ve sorunlari oldugunda birakalim kendi icerisinde halletmeye calissinlar.Disaridan mudahele ya da kiskirtmalarla o insanlara iyilik degil zarar veriyoruz.

Saygi ve sevgiler

KIP Fuat Aydemir
Yanıt yazGerçekler
10.01.2010 16:29:44
Sayın KIP Fuat Aydemir,
Teşekkür ederim. Yukarıda söylediğiniz her şeye katılıyorum ve altına imza atıyorum.

ccf3
Yanıt yazŞ'hafit
10.01.2010 17:20:40
Sayın katılımcılar sizden ricam yazılara paragraf arası vermeniz. Okurken zorlanıyoruz. Üstelik takip etmesi yorucu oluyor yazıları bu haliyle.

Forum yönetiminden de ricamızdır. Katılımcılardan da.
Tabiki yazdıklarınızın okunmasını istiyorsanız.

Baki selamlar..

ccf3
Yanıt yazZemskySabor
11.01.2010 21:06:06
Sayın Kip Fuat tan alıntıdır;''...Karaçay-Çerkes te yaşayanlar kendi sorunlarını kendi içlerin
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Türkiyeli Karaçaylar - 02 4 yıl 5 ay önce #1962

 • KaMaTur
 • KaMaTur's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Moderator
 • Gönderiler: 13
ZemskySabor
11.01.2010 21:06:06
Sayın Kip Fuat tan alıntıdır;''...Karaçay-Çerkes te yaşayanlar kendi sorunlarını kendi içlerinde hallederler....''

Yukardaki bu cümleleriniz Adem'in asil Karaçay , Havva'nın asil Kabardey olabilme ihtimalinden çok daha komik duruyor.

Burda bahse konu olan heralde ''diasporanın anavatanına söz söyleme yetisinin ve yetkisinin olmadığını'' ima etmekten başkaca bir kastınız yok gibi.

Size bir kaç örnek ; Türkiye devleti bizzatihi Bulgaristanda yaşayan Türklerin durumlarıyla ilgilenir.
Gerektiğinde sınırların açar, gerektiğinde Bulgara nota verir...
Türkiye devleti Yunanistanda (Batı Trakya) yaşayan soydaşlarının duruları ile ilgilenir. Hatta Türk okullarında okutulacak olan ders kitaplarını hazırlar,bastırıp gönderir...
Türkiye devleti ve sivil kuruluşları Azerbaycanın durumu ile ilgilenir, yardım eder vs...
Daha fazla örnek istermisiniz?

Şunu iyi bilin Küreselleşen dünyada artık kimsenin
''iç iş'' mevzusu kalmadı.

Peki siz neden İngiltere den kalkıp Çerkeslerin işleri ile hemhal oluyorunuz ki? Kim verdi bu yetkiyi size?
Ne gereksinim duydunuz?

Sayın Hatam ın çokca kullandığı ''orda oturupta buranın işlerine karışmayın vs..'' gibi.
O ordan bizlerin nasıl olması grektiğine pekala karışabilirken biz burdan oraya karışamayız.
Bu bir dahil olma tutumu değildir. Tartışma kültürü ise hiç değildir. Otokrasi özentisinden başka bir şeyde değildir. Yetkiniz ordan geliyor galiba.

Konuşlanlardan rahatsız oluyorsanız nedenini yazabilirsiniz.
Konuyla ilgili fikrinizi yazabilirsiniz pek tabi,
ama topu taca atan ''...kışkırtma, iyilik-kötülük vs.. türünden kitleyi sindirme ve donuklaştırma mahiyetinde yazılmış cümlelerinize kimse prim vermeyecektir.

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan herhangi bir Çerkes;
üzerinde Çerkeslerin yaşadığı herhangi bir toprak parçası için söz söyleme hakkına sahiptir.

Çerkes gençliği ''dahi'' olmak zorunda değil, sadece ''dahil'' olmak iradesindedir.

Siz genç olmadığınız için olsa gerek, dahi veya dahil olma becerisi göstermeniz gerekmez, halkınız için sadece ''körün taşı'' olmayın yeter.

Saygılarımla.

ccf3
Yanıt yazKIP Fuat Aydemir
11.01.2010 22:11:26
merhaba,


ZemksySabor;

Tespitlerime gore Yazi yazanlar iki ture ayrilir, sirf yazilan bir yazidan bir cumle kirpip saldiriya gecenler, ki bunlar da genel anlam birsey ifade etmez, ziya dert sadece saldirmaktir.Guzel cumlelerle pekistirmeye de calistirirlar.

Diger kisim genel anlami kavrayip elestirilerini ona gore yaparlar.Cunki bu kesimin derdi birsey uretmektir, dusuncede olsa.

Yazilanlari bastan okursaniz iyi olur.Burda kastimin; bir cumhuriyetin ic islerinde kara verici olabilmek icin orada yasama gerekliligidir.Ayrica bir irkin ustunlugunu tartismanin yersizligidir.Karacaylar defolun o topraklardan, orasi bizim diyorsaniz gidin orada yapin.Ya da Balkarlar defolun gidin orasi Kabardey vatanidir diyecekseniz iste vatan, parti kurun, oy verin calisin.Yok derdiniz km uzaktan halklari birbirine kiskirtmaksa bence susun oturun. Ya da niyetiniz sadece birilerine catmaksa sorun yok aliskiniz.

Ben Cerkesim, Adigeyim, Ingiltereden Kabardey de baskan su olsun bu olsun diyemem.Ne bunu soyleyebilecek bir orgutlulugum de yok maalesef ne Turkiye de ne Burada..Ucuz kahraman da degilim.Balkarlarla yasanan toprak sorunundan etkilenen insanlar su veya bu sekilde Kabardey Balkar da yasayan insanlarimizdir.Oy haklari demokratik haklari vardir.tabiki kimse kimsenin dusuncesine set koyamaz ancak dusunce soylemekle kendini karar verici mekanizmada gormeyi ayrimak gerekir.Halklarin kardesligini savunmak icin mekan sart degildir ama halklarin paylasiminda karar verici olmak istiyorsaniz orada olmak zorundasiniz.

Uzaktan kara verici, uzaktan Anavatani yonetmeye calisanlar genelde birsey yapamamanin verdigi eziklikle olsa gerek saldirmayi secerler ifade yontemlerinde.Onlar taa Turkiyeden kimi zaman tum Kafkasyayi bile birlestirirler.Cunki dertleri anavatan hic olmamistir.Aziz Nesin Aptal tanimlamasina karsi cikip onu mahkemeye verenler ornegiyle bitirmek istiyorum.Onu mahkemeye verenlerin hepsinin (4 kisiydi) gocmen olmasi ilgisini cekmisdi, onu da "Ezilmislik-Kendini hakim ulusa kabul ettirme gayreti" diye anlatmisdi.Biz de de cikiyor dogal olarak kendinin ne kadar hizli Adige oldugunu saldirmakla ispat etmeye calisanlar.Anavatan hakkinda fikir soylemek, uretmek degerli bir eylemselliktir ancak oradaki yasama ve yurutmeye mudahele etmeye kalkmak ucuz kahramanliktir, zira artik ciddiyede alinmadiklari gorulmustur.

Ben Ingiltereden sesleniyorum sayin balkarlar, orasi sizin vataniniz degil cikip orta asyaya gidin:)Karacaylar, sizde zaten orda degildiniz geldiginiz yere donun orasi bizim, sizde ora asyaya gidin:)

Ben Ingiltereden sesleniyorum sayin Sayin Kanoko, Kabardey de son yaptiginiz odul toreninde sporculara neden 3 milyon vermediniz, cok ayip ettiniz.Ulasim fiyatlarini artirmaniz da iyi olmadi.:)


Yanıt yazKonuk
11.01.2010 23:11:29
Sn Zemsyzabor kavram karmasasi yasiyor gibi gorunuyor.
Pespese siralamislar asagidaki paragrafi:

Türkiye devleti bizzatihi Bulgaristanda yaşayan Türklerin durumlarıyla ilgilenir.
Gerektiğinde sınırların açar, gerektiğinde Bulgara nota verir...
Türkiye devleti Yunanistanda (Batı Trakya) yaşayan soydaşlarının duruları ile ilgilenir. Hatta Türk okullarında okutulacak olan ders kitaplarını hazırlar,bastırıp gönderir...
Türkiye devleti ve sivil kuruluşları Azerbaycanın durumu ile ilgilenir, yardım eder vs...


Kim yapiyor bunlari?Turkiye Devleti,kendileri yazmis.

Yani,bir devlet baska ulkedeki soydaslarinin durumuyla ilgileniyor.
Bunu Diaspora Cerkesleriyle nasil esdeger tutuyor ben kavrayamadim.
Diasporada devlet mi kurdunuz sn Zemsky?

Hadi Adigey Cumhuriyeti,veya Kabardey Balkar Cumhuriyeti Turkiye'de ve diger diaspora ulkelerindeki cerkesler icin birseyler yapmistir da,Fuat bey buna karsi cikmistir,o zaman bu ornekleri anlayabilirim.Hak de verebilirim.

Ama daha kac kisi oldugu bile belli olmayan ,en buyuk gosterisine 'tum kafkasya cumhuriyetlerine ait' kisilerin katilimiyla, maksimum 3000 (yaziyla ucbin) kisiden fazla sayiya ulasamayan,yamali bohca gibi her kafadan ayri bir sesin ciktigi prototip Turkiye diasporasini bir devletle kiyaslamak komik bile degil...

Evet Kabardey-Balkar bir devlettir.Sizlerin gelip buralarda ahkam kesmeniz de anlasilabilir degildir.

ccf3
Yanıt yazZemskySabor
12.01.2010 00:22:53
Evet haklısnız sayın Konuk , eğer devlet olabilseydik zaten bunları burda tartışıyor olmazdık.
Bu hallere düşmüş de olmazdık.

Sizi bilmem ki devleti beyninizde nasıl bir manada konumlandırıyorsunuz?
Devlet dediğiniz şey halkın içinden çıkmayıp ta, Mars dan filan mı geldi?

Geçelim.
Kıbrıs dan tutunda Çin e, Filistine ve Makedonya ya kadar soydaşlarına hizmet götüren kuruluşlar ve mekanizmayı çalıştıran insanlar da bu memleketli. Sadece devlet eliyle yürümüyo bu işler. Ne demişler herşeyi devletten bekleme sifonuda kendin çek.

Eğer sizin gibi engelli koşucular toplumda çoğunluk olsaydı, bugün Türkiyenin ve Türk insanının dünyanın hiç bir yerine elini uzatması mümkün olmazdı.

Geçelim.
Sizin gibilerin telaşını anlamak mümkün.
Zira konu Abhazya veya Çeçenistan olsaydı mangalda kül bırakmazdınız. Bu sanal gerçeklik dedikleri şey olsa gerek.
Oysa reel gerçeklik söz konusu olduğunda risk almamak için hemen istatistik verilere sarılırsınız.
Çünkü korkaksınız. Bu kadar basit.
Kendiniz için birşey söyeyemeyecek kadar korkak.

İş başkası için konuşmaya geldiğinde diasporadaki milyonlardan bahsedersiniz, iş başa geldiğinde binleri küçümsersiniz. Bu nemenem haleti ruhiyedir böyle.

Rakamlarınız sizi yanıltmasın.
Çünkü bu halkın temsilcisi olanlar şu ana kadar kendi halkları için bir organizasyon tertip etmediler.
En baba tertipleri halk oyunları gösterisi oldu.

Kimse kusura bakmasın ama onun bunun şunun için meydanlara inemeye, bilmem ne bildirisine destek vermeye, ne giderim ne kimseye gidelim derim , gitmeyene de gönül koymam.

Nasıl bir millet düşlüyorsunuz ki?
Kaldı ki size yani diasporaya olup bitenler hakkında sessiz kalmaması yönünde çağrı yapan, oralılarda var.
Buna da kulak mı tıkayacaksınız?

Kulak tıkarsanız eğer, nasıl millet olacağınızı düşünebilirsiniz?
Haydi tak sepeti koluna herkes kendi yoluna.
Bu mudur sizin millet olmaktan anladığınız?

O buraya karışmayacak sen oraya söz söylemiyeceksin,
Birileri gitmeyin diyecek, birileri gelmeyin,
birileri yerleşmeyin, birileri karışmayın... oha yani!

Millet hafızadır. Ve hayal edilmiş kollektif varlıklardır.
Türlü şarlatanlıklarla milletin hafızası silindi anladıkta,
millet olabilmenin en temel düsturu kollektif olabilmekte gizli, bari bunu ıskalamayın, kaderde ne varsa beraber yaşama arzusu. Bu gün burda yarın orda başımıza ne gelirse gelsin birlikte olmalıyız.
Çerkesler tek vatanda birarada yaşamalı.

Anlayana sivri sinek saz demişler.

Şimdilik hoşçakalın sayın Konuk.

Sayın Kip Fuat bey.

Tespitlerinize katılıyorum da, kendimin saldırgan sınıfına dahil olduğumu ima eden saptamanıza ihtimal vermiyorum.
Neden böyle anladınız ki, oysa çok da nazik yazmıştım.
Siz alışmışsınız , benden farklı düşünen düşmandır mantığına veya kolayakaçmak işinize geldiği içindir ki böyle yazıp çiziktiriyorsunuz.

Saldırı kime yapılır?
Düşmana.
Düşmana neden saldırılır?
Yok etmek için.

Ne saldırganım , ne de size düşman. Emin olunuz.
Hayatta öğrendiğim birşey, gücünü vara yoğa harcamamaktır.
Gücümü daha değerli olana saklarım ki mücadelemiz
birşey ifade etsin. Siz o tasnifte değilsiniz.

Düşünce en büyük üretimdir. İnsan inandığı düşüncenin gerçekleşmesi için savaşır çünkü.
Siz verilen mesajı anlamış olmalısınız aslında.
Ki bu kadar hamasete kaçan cümleleri bir yığın halinde sıralamışsınız.
İdeolojiye takılıp kalmayın zira sürekli ideolojik takılanlar bir süre sonra papağanlaşıyorlar.
Zamanlada gerçekler ile olan mesafeleri hayli açılıyor.

Gelelim mevcut duruma.
Karaçay-Balkar halkı bir bütündür. Parçalanmış olmaları yalnıştır. Tıpkı bizim gibi.
Bu halk barış içinde kendi federal devletini kurmalıdır.
Çerkeslerde öyle yapmalıdır.
Ve iki halkın diasporalarıda bunu desteklemelidir.
Ana fikrim bu.

Gelelim yalnışlara.
Hak aramak veya hakkını savunmanın en geçerl yolu HUKUKtur.
Ama HAK icat etmenin en kestirme yolu ise YALAN üretmektir.
Şimdiki safha hak aramak değil, hak icat etmektir.
Kimin için Balkarlar için.

Sayın C.HAPİ bu konuda yazdı. Yasalar ve kendi deneyimleri ışığında , Kabardeyde gelişen olayları en sağlam bir şekilde yorumladı. Yalnışları ortaya koydu.
Sizde kalkıp hak ve hukuku bir kenara itip, aman nolcek canım , kendi aralarında halletsinler diyorsunuz, olacak iş mi bu yani? Resmen gak guk ediyorunuz.

O zaman Bosna, Filistin, Irak, bilmem ne cehennem konusunda bin bir kez tv lerde gastelerde yazan söyleyen tartışan insanlar aptal demek ki.
Bu ülkelerle şimdi ne kan ne can ne coğrafya bağlantısı olmayan düşünce insanları bu konuları neden
tartışıyorlar ki?
Sizin gibi ammaaannn kendi aralarında halletsinler deyip geçiverselerdi. Radyoya da çal bi kafe ağlatanından olsun deyip arkalarına yaslanır bi güsel keyiflenirlerdi.

Bakınız samimiyetimle söylüyorum.
Siz eğer istemezseniz devletinizdahil size kimsecikler hiçbirşey vermez. Siz diaspora olarak da hakkınızı savunacaksınız. Yok efendim oy birliği referandumla bizim diaporamız yok derlerse; amenna o zaman legal olarak birşey talep etme imkanınız olmaz.
Dikkat buyrun.
İmkanınız dedim, hakkınız deedim. Hak elbette devam eder.
Kaldı ki böyle bir durumda değilsiniz değiliz.
Kanako çıkıpta heytt diaspora susun mu dedi?
Dese nolur? Halkın hakkını savunanlar diasporaya sessiz olmaması gerektiğini bildirmedilermi?
Siziz için geçerli mesaj hangisi siz karar verin.
Halk Çerkesya derken, yöneticiler ve onların halk arasındaki temsilcileri ne dediler Çerkesya kışkırtıcıdır.
Neden ? Kim kışkıracak ? Cevap ?

Birleşik türü hikayelere girmeyelim. Zira 2 sene önce b masalı ayrıntılarıyla yazdık buraya. O zaman nickimiz farklıydı hatırlamassınız. Gerçi forumda o zamadan bu yana 3-4 kez açılıp kapandı.

Uzaklar meselesi kimileri için tutunacak dal oldu nedense.
Ermeni lobisi , taa ABD den Türkiye ye takoz koyar, vay bee adamlara bak deriz. Ama burdan komşu veya düşman değil kendimizi ait hissettiğimiz topraklar için iki kelam edince bizim yarı resmiler hemen homurdanır.
Ordan konuşmayın be.
Biz bir gün anavatanımıza dönecek olmasak, burda da sizinle veya başkalarıyla hemhal olmazdık.
Kapartır defteri atardık bir köşeye.

Dediğim gibi sayın Kip Fuat bey ; Çerkes gençliği dahi olmak zorunda değildir, fakat siz istesenizde istemesenizde hayata dahil olacaktır.
Sizde kelimelerinizi seçerken lütfen daha özenli olunuz,
''mihenk taşı'' olmak dururken , ''körün taşı'' olmayınız.

NOT: Yeni Çerkesler konu başlığında, Sayın Mithat Gaze ye yazdıklarıma, buradan üstü kapalı olarak siz cevap vermişsiniz, Kabardey dayanışması içinde yayımlamadığınız yazıya cevap vermeyi hangi yayın ahlakının içine sığdırabiliyorsunuz bunuda bir izah etseydiniz iyiolurdu.

İnşallah bu yazı çıkar.

Saygılarımla.


ccf3
Yanıt yazKIP Fuat Aydemir
12.01.2010 02:22:04
Merhaba,

Sayin ZemskySabor,

Kusura bakmayin ama yazdiklarinizla ne demek istediginizi neyi savundugunuzu neye karsi oldugunuzu anlamakta zorlandim, neyse siz bunu benim anlayamamis olmama verin, konu kapansin.

Yayinlanmayan yazinizi ikili tartismamiza yorumlamaniz biraz cocukca kacmis.Ilkelerimizi tekrar gozden gecirip tekrar yazarsaniz sevinirim.Zira sizin 1 kamil beyin 3 yazisi yayinlanmamistir.

Kisaca belirtmekde fayda goruyorum, Burda ben sizin yazinizi tartisiyorum, sizi degil.Siz de benim yazdiklarimi.Ben oyle anlamak istiyorum.gercek ismimle yazmamin cok onemi yok (bu arada sulale ismim KIP, Kip degil, 1 harf sulale degistiriyor o yuzden duzeltme geregi hissettim.)Kisacasi Gorevimin ve nufusda yazan ismimin burda yazismalarimizda hicbir etkisi yok.

Saygi ve Sevgiler

KIP Fuat Aydemir


Yanıt yazKumukh Mehmet Kovulmaz
12.01.2010 02:46:23

Turkiyeli Karacaylarin ve Balkarlarin , Kafkasyadakilerde dayanisma icinde olmasi kimseleri sasirtmamali .

Adigelerin birbirleri ile spesifik dayanisma icinde olmamalarida aslinda kimseyi sasirtmamali .

Insanlarin milletlesme surecinde , Adigeler , Adige olarak epey gec kalmislardir ve tecrube olarak ise sadece Rus ipotegi altinda bir surece tabii tutulmuslardir .

Kafkasyanin halk zenginligi , kuresellesmenin test yatagidir .

Kuresellesme sureci , ufak savaslar ile yurutulecektir ve nihai olarak kitle imha silahlarinin kullanildigi bir olayda , Kuresel Hukumetlesme Sureci kalicilik kazanacaktir .

Konumuzla alakasi nedir ?


Adigeler , atlari ve silahlari sayesinde Adige oldular .

Ozgurluk getiren silaha sukur derler , bilirmiyiz ?

Kalemden guclu tek silah ise dusuncedir , hatirlarmiyiz ?

Kip Fuat haksiz yere saldiriya ugramis , kendisi gayet mantikli aciklamis .

Fuat seni dusunce ve soz urettigin icin tebrik ediyorum .

Adigeleri silahlandiriyorsun .


ZembkyZabor nicki saygideger kullaniciyi tanimiyorum ama yazis stilinden gorulen odurki , kendisinin yararli ve tutarli gorusleride bulunuyor .

Kendisine dusunceleri icin tesekkur ediyorum .

Degerli dusuncelerini ve kaygilarini aslinda hepimizinde bir nebze olsada paylastigimizi zannediyorum .


Keske forumdan birileri gidip davet etse bu Karacaylari buraya ve anlatsalar , konussalar nedir mevzunun asli ?

Ruslar , Karacay - Balkar eliyle Kafkasyayi karistirmaya hazirlaniyorlar .

Neden ?


Sanki Kafkasya yeteri kadar karisik degilmidir ?


Adigeler , binlerce yildan beri oldugu gibi , Sulaler olarak kalmalidirlar , millet denilen toplumsal orgutlenme , kuresellesme yolunda iyice siliklenecek ve onemsizlesecektir .

ccf3


Yanıt yazKonuk
12.01.2010 03:14:19
Sn Zemskysabor,
Siz millet olamadiginizi hissediyorsaniz o sizin sorununuz.
Kabardey-Balkar da yasayanlar ne hissediyor,ben bunu onemserim.
Gelip buralarda fiyakali cumleler kurmakla,ya da eline iki siyah celenk alip RF buyukelciligine gitmekle 'millet' olunuyorsa,bunada sizin utopikliginiz der guler gecerim.
Turkiye'ye bildigim kadariyla 'ermeni diasporasi' bir seyler yaptiramiyor,'ermenilerin arkasina' gizlenenler surekli 'ermeni kartini' oynayarak Turkiye'yi zorluyorlar.

Ama siz simdi bunuda kabul etmezsiniz.Zira siz sadece kendi soylediklerinin 'mutlak dogru' olduguna inananlardansiniz.
Sizi her okudugumda bir sarki geliyor aklima;
sen neymissin be abi.
Sozlerini yazmasamda olur,nasilsa onuda en iyi siz biliyorsunuzdur.
Siz yazmaya devam edin,belki Kabardey'de 'olaylar' yaratiyorsunuzdur da biz cahil kalmisizdir.Bu da mumkun tabii.....

ccf3

ccf not:lutfen kisisellige vurmadan konu basligina pararlel yazmaya devam edelim
Yanıt yazGerçekler
12.01.2010 19:00:01
Ğunce ye katılıyorum.Eklemek istediğim,Türkler daha tarih sahnesine çıkmadan önce,Orta asyadan moğollardan ve çinlilerden kaçıp,dünyanın dört bir yanına dağılıp,çeşitli milletlerin aralarına karışıp yok olmadan önce,yeryüzünden başka milletler de vardı.

Rica ediyorum en eski tarih sizinkiymiş gibi davranmayın. Çünkü uygarlık tarihi sizinle başlamadı.Siz tarih sahnesine çıkmadan önce bir çok uyarlık vardı.
Peki ben soruyorum(anne tarafından kumuk türkü,avar karışık,babası bir adige olarak)yukarıda yazılanlar arasında Türkler ve medeniyet sözcüğünü gördüm.Sorum şu:Göçebe olan bir topluluk;oturuşmuş kendisi tarih sahnesine çıkmamış iken zaten var olan,köklü bir uygarlığa medeniyete nasıl medeniyeti öğretebiliyor?
Allah aşkına bana bedeviler gibi göçebe olan bir topluluğun,zaten diğer milletlerce üstünlüğü ve asilliği kabul edilmiş ,medeni yerli otohton Çerkes halkına ya da diğer kafkas halklarına nasıl medeniyeti öğrettiğini (öğrettiklerini sandığınız) bana bir açıklayın.Kusura bakmayın beneim algılamamda sorun vardır.Sizin yazdıklarınızı geç anlıyorumdur.Ama allah için bana biri yukarıdaki sorunun cevabını versin!

Türkler(Malkarlar(Karacay Balkar)) Kafkasyanın yerlisi hiç bir zaman olmadı.Turani bir ırktır.Bunu yabancı bilim adamları,arkeologlar,tarihçiler söylüyor.

Çünkü Kafkasyanın yerlileri Beyaz ırktır.Ve o İngiliz araştırmacıların keşif kitaplarında Kafkas halklarını ayırır.Turani,Beyaz ırk(Kafkas ırkı),Aryani ırk vs.. diye.
Yanlış anlaşılmasın;Kafkas halklarının kardeşliğini ve bütünlüğünü savunuyorum.Kendi damarlarımda da Kumukluk. Avarlık mevcuttur.Düşman değilim.Ama eğer birileri Adigey ya da Kaberdey topraklarına göz dikerse demokrasi adı altında;işte o zaman dur derim.Sayıca mecliste fazlalar azınlık konumunda olduklaır halde.Anadillerini konuşma imkanı var.Devletin adı Kaberdey-Balkar.Eğer beğenmiyorlarsa, Ortasyaya dönebilirler,olmadı Türkiyeye kardeşleri oğuz türklerinin yanına gelebilirler. Olmadı,Azerbeycan...

Tarihsel topraklarına dönsünler.Dağdan gelen bağdakini kovuyor hesabı.Ev sahibi kim?He ortamda Kumuk türküyle de anlaştık,kız da alıp verdik.Ama tarihi gerçekleri, gerçekler diyerek soframıza koyup yutmamızı bekleyemezsiniz.Ve söylecek birşeyi olmayan bir zahmet karşı tarafa kişisel olarak saldırmasın.Her yazıda bunu görüyorum.Haklı ya da haksız.Yazımın yayınlanmasını çok rica ediyorum.

Saygılarımla.

CCF1

Yanıt yazptlıjı
12.01.2010 19:35:45
Halkların kardeşliğine inanan biri olarak karaçay ve balkarların Adigelerle kardeş halk olduğuna da inanıyorum. Tarihsel kader birliktelikleri olmuştur.Problemlerin çözümü onu bunu oraya buraya sürmek diğerinin tarihini küçümsemekle falan olacak iş değil.Faşistleşiyoruz aman, memlekette salgınmı başladı nedir.

CCF1
Yanıt yazAbzah
12.01.2010 19:49:08
Sayın Admin.kara,

Beni o tabloda görmemeniz doğal.Ben bunu iddia etmedim.Benim vurguladığım adigeliktir.Kaberdeyler adigedir.Ben orada abzah var demedim.Kaberdeyler üzerinden konuştum.Bölgeyle alakam vardır.Hiç merak etmeyin,sizden daha fazla.Çünkü akrabalarımız bulunmaktadır.Ama bu hiç bir şeyi değiştirmez orası Adige(Kaberdey)tarihsel toğrağıdır. Kaberylerindir.Ve her zaman da öyle kalacaktır. Çünkü kendileri yerli halktır.Turan- Türk halklar Kavimler göçü ve diğer göçlerle Kafkasyaya gelmiştir çok çok daha sonradan.Arada zaman çakışması var.Nasıl yerli halk olunuyor azizim?Tarihi okumanızı öneririm.Grek.Yunan yapıtlarında bile Çerkesler için Krikas-Krikas diyor.Azizim işte Yunanlılar bize bunu derken siz daha mevcut değildiniz orada.Dahası herhangi bir coğrafyada da mevcut değildiniz,mevcut olsanız bile,adınız daha tarihe yazılmamıştı.

Söylemediğim şeyleri varmış gibi göstermeniz,üste çıkma girişiminiz gülünç.Ayrıca ben gürcüler de yok demedim, azeriler de.Ona bakarsanız Dağıstanda da şapsığ var.Kendi tablonuza bir bakın.Yüzde 55.32 kaberdey nüfus.Diğerleri daha az sayıda.

Saygılarımla.

CCF1
Yanıt yazGerçekler
12.01.2010 20:04:31
Söylediklerinize katılıyorum değerli Pıtlıjı.Yalnız tarihi gerçekleri çarpıtarak,bunları gerçekmiş gibi önümüze koymaları tuhaftır.Kendileri bir şekilde iddia etmek istiyorlar.O bölgede tarihte de olduklarını ama değil.Bunu yerli,yabancı,Türk tarihçisi de söylüyor.Bilim adamı da.Şu her mileltin Türkmüş gibi gösterilmesinden,öyle görülmek istenmesinden ve kendimi savunmaktan çok yoruldum.Daima kendileri üste çıkacaklar ve başkaları tarafından övülen bir halkı,kendilerindenmiş gibi görecekler.

Zihniyet asla değişmeyecek dostum.Çünkü eğer o zatlar, tarihi istediği şekilde görürse kendilerini mutlu ve tatmin edecekler.

Kardeşliğini savunuyorum.Ama başkalarının toprklarına göz dikerek değil.Şahsen benim milletimin Azeri ya da Türk topraklarında gözü olmadığı gibi,bir başkasının da benim evimde,toprağımda gözü olmasını hiç istemem.Ama burada amaç,Kafkasyayı Türk gibi göstermek,hatta daha ileri safhada Çerkes kültürüyle Türk kültürünü birbirine benzeştirmek, aynıymış gibi göstermektedir.

Merak etmeyin bir sonraki yazılarda bu da yazılır.
Saygılarımla dostum.

CCF1
Yanıt yazGerçekler
12.01.2010 22:05:40
Sayın Circassiancanada ve okuyucular,

Gerçekler
12.01.2010 19:00:01

ve

Gerçekler
12.01.2010 20:04:31

Daha önce bu başlıkta ve diğer bir kaç konuda "Gerçekler" niki ile yazan ben, yukarıda tarih ve saatini yazdığım yazıları ben YAZMADIM!. Birisi aynı başlık altında benim nikimi kullanarak ortalığı bulandırmaya çalışıyor. Son iki Gerçekler nikli yazı bana ait değildir. Bunu yapan Kafkasyalı ise, bu Kafkasyalığa, Kafkasyalının mertliğine yakışmaz.

ccf3

CCFNot:

Sayin gercekler Nikli Katilimci, Maalesef aramizda boyle terbiye almamis ne oldugu belirsiz insan musfetteleri mevcut.Biz israrla isimlerini sakli tutmaya calismamiza ragmen hala ayni seyi yapmaya calisiyorlar.Bunlarin hangi milletden olduklari onemli degildir.Cunki bunlari icine alabilecek kadar dusmus bir kultur yoktur dunyada.teknik olarak hala isin pesindeyiz.Bilgilerinize
Yanıt yazptlıjı
13.01.2010 02:02:44
bence toprak insanlara ait değil insanlar toprağa aittir.Ait oldukları topraklara benzerler.Şimdi karaçaydan halkı getirsen türkiyeliyle çevirmensiz konuşamaz.Cengiz aytmatov (çok severim allah rahmet eylesin)türk edebiyatının büyük ismi diye gösteriliyor çok yerde oysa rusça ve kırgızca yazmıştır çevirmenler sayesinde türkiyeli okuyucu anlar yazdıklarını.aynı soydan gelmek tamam önemli ama herşey değil.türkmenistanda çalışmış arkadaşım var hala alacağını tahsil edemedi.taş yerinde ağırdır.
saygılarımla


CCF3
Yanıt yazZemskySabor
13.01.2010 22:33:46
Sayın Konuk bey ,

Sayın Kıp Fuat la tartıştığımız mesele ,
'' diasporanın anavatanında olan bitene karışıp-karışamayacağı'' hususu idi.

Fuat beyler karışılmaması veya karışlamayacağı yönünde görüş bildirdi, bende bu görüşün tam tersi yönde fikir beyan ettim.

Gerçi anlaşamadık fakat birbirimizi anladık.

Senin derdin ne onu anlayamadım.
Ben söylediğimin mutlak doğru olduğuna elbette inanıyorum, onun için yazıyorum. İnanmasam neden yazayım ?
Lay lay lom muhabbetimi yapıyoruz sandın burada?

Cahil olduğunuzu düşünmüyorumda , her olayın ardında komplo teorisi arayan , her tavrın ardında gizli güçler bulan bir beyine sahipsiniz galiba.

Eğer hayata tutunmak için arkanızda büyük bir güç bulamıyorsanız napalım. Oturun oturduğunuz yerde.
Zaten ortalık sapına kadar Çerkeslerle dolu, ama kimse sapından sonrasına güvenemiyor.
Bekleyin Şamil den rivayer olan sözdeki gibi, küçük halklara büyük kama gerekir...
Sizede uygun bir tane gönderirler.

İyi geceler.

ccf3

Yanıt yazPsefit
14.01.2010 12:00:58
Kafkasyada bulunan Malkarlar yani karaçay + balkarlar Kıpçak türküdür arkadaşlar.Kavimler Göçüyle Kafkasya'ya gelmişlerdir.Moğol ve Çinlilerden kaçmışladır ve dünyanın dört bir tarafındadırlar.Gagavuzların da Türk olduklarını duydum.Hiç bir şekilde yukarıda arkadaşın dediği gibi,Malkarlar Kafkasyanın yerli halkı olmamıştır.Örneğin çerkescede çadır sözcüğü yoktur.Göçebe Türklerde vardır.Karacay ve Balkar dillerinde de mevcut.İzninizle Halkları kendi içinde ayıran bir tablu buldum onu paylaşmk istiyorum.
KUZEY KAFKASYA HALKLARI
1-Kuzey Kafkasyanın otohton(yerli) halkları
a-Abhaz-Adige grubu
b-Nakho-Dağıstan grubu
2-Hint Avrupalılar
a-Osetler
b-Tatlar
3-Turaniler (Türkler-OrtaAsyadan Kafkasya ya göç edenler ve yerli olmayanlar)
a-Karaçaylar
b-Balkarlar
c-Kumuklar
d-Nogaylar
4-Slavlar
a-Ruslar
b-Don kazakları
c-Ukraynalılar
B-GÜNEY KAFKASYA HALKLARI
1-Karveller
a-Migreller
b-Lazlar(Lazlar Gürcülerin 9.koludur,ailesidir zamanında Lazlar Gürcistanda,kirli ellerini abhaz alfabesine uzatmış ve 1949 da Abhaz alfabesini,Gürcüceye çevirmiştir.Türkiyedeki lazlar da aslında Kafkas kökenlidir.)
c-Svanlar
d-Hevsur
f-Tuş
g-Mohev
h-Mtiul
i-İngilo
2-Azeriler(Türk -turanı)
3-Ermeniler
Bu tabloyu İngiliz araştırmacılar yapmıştır.Turani halklar dışında kalanlar yani yerliler Caucassian-White dır.
Saygılarımla

ccf3
Yanıt yazKumukh Mehmet Kovulmaz
14.01.2010 15:37:02
Her KafkAsyalinin icinde bir Asyali bulunur.

Bu oyunlara nasil geliyor insanlar hayretler olsun.

CCF3

Yanıt yazKonuk Cerkes
14.01.2010 16:30:05
Sayin Kumukh Mehmet Kovulmaz,

Yorumunuzdaki “icinde” kelimesini “ev, bahce, tarla islerinde” seklinde dusununce haklisiniz. Gecmiste oyleydi. Bu tur islerde cok yardimci olmuslardi. Sizin nezdinizde dedelerim adina Asyalilar’a tesekkurlerimi sunuyorum.

ccf3
Yanıt yazGerçekler
14.01.2010 16:44:16
Konuk Cerkes,

Hakaretlerinizi ve küfürlerinizi kendinize saklayınız. Yaptığınız Cerkesliğin hiç bir vasfına sığmaz. Ayıp!!
Bu kadar kaliteli siteyi ne hale getirdiniz. Hakaret etmeden, iftira etmeden, yalan katmadan, ırkçılık yapmadan, küfür etmeden insan gibi, çerkes gibi tartışamıyormusun? Bir atasözü vardır "kem söz sahibine aittir "diye. Sözlerini aynen sadece sana iade ediyorum. Bir millete değil, asil Kafkasya'lılara değil.

Sayın circassiancanada;
Bu tür aşağılayıcı, ırkçılığın son mertebesinde ki yorumları yayınlamadan önce dikkatle incelemenizi rica ederim. Lütfen bu tür yorumları siliniz ve yayınlamayınız. Bu yorum ırkçı olup, halklar arasına kin, nefret v nifak sokmaya girer ki bu Türkiye'de, Avrupa, Amerika ve Kanada'da suçtur. Site'nin kapanmasına neden olur.
Güzel ve ciddi sitenize bu tür yazılar yazılmasına aracı olmayın.

ccf3
Yanıt yazOtokhton
14.01.2010 17:01:00
Konuk Cerkes,

Asırlar boyu Kırım Tatar hanlığına "bize dokunmayın" diye her yıl onlarca cerkes erkeğini ve çerkes kızını köle olarak veren kim?

Altınordu İmparatorluluğuna binlerce çerkesi köle olarak veren kim?

Siz daha Karadeniz kıyısında yaşarken 1395' te Özbek asıllı Emir Timur'un Timur İmparatorluğundan kaçıp Karaçay Balkar topraklarına sığınan kim? Emir Timur'a verilen binlerce Çerkes köle kim? Emir Timur'un beraberinde götürdüğü Çerkes köleleri Orta Asya tarlalarında çalıştırılan Çerkesler kim?
1864 sürgününden sonra Arap ve Türk tarlalarında çalışan Çerkesler kim?

Tüm Kafkasya'nın en eski yazıtı Karaçay'ın Zelençuk'unda bulunan 4500 yıllık eski Karaçay yazıtı gökten zembillemi düştü? (Yukarıda bir arkadaşın kaynağıyla belirttiği: Zelençuk mezar kitabesinde yurt'u fourt diye, yoldu "foik" diye yazmışlar şeklinde bir sonuca varır ve metni Türkçe şöyle okur: Lisus Hristos Datı Nikola. Össe! Kişi yok baskank yurt bak(k)a. Taşbagatay yurt(t)an (b)alanı balam yurtlı kan yete yerdi. Ot al. Yani, Hıristiyan Alan'ın ölen oğlu Nikola'dır, büyüse (ölmese)! Yurt (ülke) bakmak için başka insan yok, ancak Tor-bagatay yurdundan Alan çocuğunu yurtul han yapmaya mecburlardı. At yılı. (Fattahov F.Ş., 1990, 43-55; Fattahov F.Ş., 1992).
Karaçay-Balkarlılar Elbrus ve civarı coğrafyasının en eski ve ilk ve tek yerli halkıdır. Sizin asıl coğrafyanız şimdiki Abhazya -Adigeya ve Azak denizine kadar olan Karadeniz kıyılarıdır. Emir Timur saldırıları sonucu şimdiki Karaçay ve Balkar coğrafyasına geldiniz.!

ccf3
Yanıt yazCCFORUM
14.01.2010 18:30:12
Sayin Gercekler nikli katilimi;

Guzel dusunce ve onerilerinize tesekkur ediyoruz.Milliyeti
ne olura olsun irkciliga karsi durusumuz tamdir.Aramizda su irk daha iyi, bu irk daha iyi gibi cagdisi ilkel dusuncleri tasiyan insanlarimiz olabilir ancak ilkerimiz bu tip yazilara musade etmemektedir.Biz de ifade ozgurlugun bagli kalarak elimizden geldigince yazilar yayinlamaya calsmakayiz.

Bu konu basligina bir irki her ne sekilde oven ya da yeren herhangi bir yazi gelirse yayinlanmayacaktir.

Bilgilerinize,

CCFORUM
Yanıt yazKonuk Cerkes
14.01.2010 19:06:24
Gercekler, Otokhton ve ortaya cikacak diger Turaniler’e;

Hakaret etmesini siz daha iyi bilirsiniz. Cerkesler’e ait bir web sitesine geleceksiniz, “Her KafkAsyalinin icinde bir Asyali bulunur.” diyeceksiniz ve sonra da “hakarete, kufre maruz kaldiginizi” iddia edeceksiniz. Siz ne kadar akilliymissiniz oyle!

Kapanmasi gereken siteleri onermeden once de kendi yazdiklariniza, Afyon Karacay-Malkar Dernegi gibi kurumlarinizin sitelerinde yazilanlara bakacaksiniz. Ondan sonra buraya gelip medeni bicimde kendinizi ifade edebilirsiniz.

Otokhton lakapli yorumcu,

Turkler’in anavatani neresidir? Orta Asya mi, Kafkasya mi? Bir karar verin artik! Nasil olur da 50 civarinda yerli Kafkas halki arasinda bir kac Turk kabilesinin otokton halk oldugunu iddia edebilirsiniz? Hayal gucunun de bir siniri olmali, degil mi? Oldu olacak “Tum dunya milletleri Turk’tur.” deyin, olsun bitsin. Hos, onu da diyenleriniz var. Kimbilir, belki binlerce yil once uzaylilar tarafindan her kitaya birer Turk cifti serpistirilmistir de farkli dunya milletleri boylece ortaya cikmistir.
Bazen merak ederim, Turkler’e ait yazili ilk taslarin neden tam da Osmanli yikilmadan, kurulacak bir ulus devlete dayanak olacak bir seyler lazim iken bazi Avrupalilar’ca kesfedildigini. Merak iste… Tarihe o kadar merakli iseniz biraz da Hattiler’i, Hititler’i arastirin.
Kolelik konusunda da bi zahmet “Osmanlı'da Kölelik ve Çerkesler” basligi altinda sayin nobe ve sayin Mithatgaze tarafindan yazilan yorumlari okuyun. Ben burada her seyi tekrar etmeyeyim. Bis Cerkes’iz, kendimizi sizden taniyacak degiliz.

ccf3
Yanıt yazMenekşe
14.01.2010 20:14:36
Medeni dünya Kültür Milliyetciliğinin peşinde.Yani Her Kültürün Muhafazasıyla,Güven Altına Alınışıyla Bir Arada Yaşaya bilme Mücadelesinin,Sosyal Yaşam Birliğinin Peşinde.Sanırım Avrupa Birliği Uyum Yasaları Bunu Yakaladı.Yoksa Yıllarca Sistamatik Olarak Kısırlaştırma vijdansızlıklarını deneyerek Samilerin (Laponların) nüfuslarını azaltan İsveç,Norveç,Finlandıya birden 60-70 bin kişi kalan bu halkın Kültürünü yaşatmak için teşvikte neden bulunsun,yıllık fonlar ayırsın,teknolojik ve araç gereç imkanları sağlasın (Kendi dilinde okuma,Basın-yayın,TV,Radyo v.s.).Yada İngiltere Valleste İskoçyada bunları neden çok destekler olsun.En üniter ülke Fransa,İtalya ona keza İspanya...1980'den sonra AB bu medeni ve demokratik girişimleri gittikçe hızla hayata geçiriyor.

Evet bizler bir arada yaşamak ve bu haksızlıkların mahrumiyetinden savaşlara,katliamlara fırsat vermemeliyiz,medeniyet adına,insanlık adına hoş görülerimizi bu hayati meseleler üzerinde geliştirmeliyiz bir birimize anlayışlılıklar göstermeliyiz.Bunu dünyamız adına,yaşadığımız ülkemiz adına,kardeşlik adına istemeliyiz,talep edenlerin yanında olmalıyız.

Sahiplenme,her coğrafyayı bizim olsun isteme,o coğrafyadikilerinde bize dönüşmesini isteme ve o coğrafyaya ve o coğrafyada yaşayanları benim kurallarımla,yasalarımla yönetip üzerlerinde onlara hiç bir hak tanımadan hakimiyet kurma dugu ve düşünceleri sanırım dünyanın alışkanlaştığı şu savaşlar ve katliamlar meselesini sonlandırmayacak.

AB'nde veya Türkiyede yada Rusya Federasyonunda bu tür hakların hassasiyetinde olmalarını desteklemeliyiz.Tarih içersinde fetihler deyin,işgaller deyin coğrafyaların el değiştirmişliği bir gerçek ve buralarda ilk sahipleriyle beraber son sahiplerininde yerleşmişlikleri,sosyal düzenler kurarak beraberlikleri söz konusu ve coğrafyaya bağlılıklarının duygusal derinliktde oluşları mesela kuşaklar,nesiller yetiştircesine,geldikleri yerlerde yakın akrabalarının kalmamasına rağmen.

Tarihin gidişatı halkları bu kadar iç içe sokmuş,ırki ve coğrafi milliyetcilikler geliştirmektense, adaleti sağlayarak,hakkaniyetler babında, birinin ötekini itelemeden,ötekileştirmeden yaşanacak güzel birlikteliğin sosyal düzeninden yanayım şahsen.

Rusyada (Kafkasyada) bu var ise ve bu hakların hassiyetine önem veriliyor ise,talepler oldukcada karşılanıyor ise,Kafkasyanın yerlilerinin Kafkasyalılar olduğuna saygı gösteriliyor ise fazla poroblem yok demektir bence.Tarihte olmuş acıların kinailiği ile süreklide Ruslara yaklaşmanın ne kadar doğru ve mantıklı olduğu düşünsel sancıları içersindeyim şahsen.
Ama gerçekler adı altında da var olmayan ya da yanlış olan bilgileri,insanlara yutturulmasına karşıyım.Turani grupların yeryüzündeki her millete sahip çıkmasına,her coğrafyaya sahip çıkmasına karşıyım.Başkaları gibi olmak isteniyorlar,özentiler.Asya kültürü özentidir.
Saygılarımla

ccf3
Yanıt yazKumukh Mehmet Kovulmaz
14.01.2010 20:18:12
Sn Konuk Cerkes

Daha once yazdim ama foruma girmedi .

Belki bu sefer gecer diye biraz daha kapsamli yaziyorum .

Adige DNA yapisi % 13 oraninda Guney Dogu Asya nufuslarinda bulunan gene sahiptir .

Dolayisiyla her Kafkayalinin icerisinde bir Asyali vardir ve bu gercegi belirtmek ancak gercekleri inkar edenler tarafindan bir hakaret olarak algilanabilir .

Geciniz bunlari ....

Dunya uzerinde bir irk vardir o da insan irkidir .

19. yuzyildan kalma mikro - makro milliyetcilik ile Adige/Kafkasya davasina bir faydamiz dokunmayacaktir.


Sn Konuk Cerkes

Uslubunuz rahatsiz edici geliyor . Yolunuz duserse buyrun gelin Sipshableye beklerim .

ccf3

Yanıt yazGizem
14.01.2010 20:21:08
Sayın Cc,elimde Kırım Derrgisi Doç.Dr.Ufuk Tavkul un Kaflasyadaki diller ve etnik köken ile ilgili bir makalesi var.Bunu sizinle nasıl paylaşabilirim acaba,pdf formatındadır.Ayrıca burada Malkarların Orta asyadan Kafkasyaya geldikleri yazıyor.Ben bunu paylaşmak istiyorum.
Ayrıca ben Karacay Türkleri ile Kaberdeylerin barışça yaşaması taraftarıyım.
Birbirimizi kırmayalım.
Saygılarımla

ccf3

ccf not: tesekkurler, Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine gonderirseniz seviniriz.
Yanıt yazYAYINA KAPATILMISTIR
14.01.2010 21:09:11
Ikili atismalarin, irklara karsi yazilarin yogunlasmasi nedeniyle Bu baslik yayina kapatilmistir.Bu basliga gelen yazilar otomatik silinecektir.

Bilgilerinize,

CCFORUM
Yanıt yazBadinouka
27.02.2010 15:06:23
Herseyi birakalim en temele donelim:
Elbisen Cerkes elbisesi,
Muzigin Cerkes musigi
Adetin Cerkes Adeti
Destanin Cerkes Destani
Ortasyadan mi getirdin badinouko yu?
orta asyadan mi getirdin kafe yi
orta asyadanmi getirdin cerkeska yi

Hem Cerkesi sevmiyorsun kara...layip duruyorsun
hemde Bir cerkes gibi olmaya calisiyorsun..Buna turkce de denk gelen cok guzel bir atasozu mevcut; Bune perhiz bu ne lahana tursusu..uydumu acaba?..

uzaklardan esen ruzgarlara kapilmayalim arkadasim...


Benden sana ve seningibi dusunen insanlara Bir Adige genci sozu.

CCF1
Yanıt yazKaraçay
01.03.2010 15:36:25
Elbisem Çerkeslerin değildir
Muzigim Çerkes değildir
Adetim Çerkes değildir
Destanım Çerkes değildir
Ortasyadan getirmedim çünkü zaten hep ordaydım
Orta asyadan getirmedim kafeyi zaten kafe çerkeslerin değildir,

orta asyadanmi getirmedim kaftanımı ayrca cerkeska demiyorum ben ona.

Sen önce kullandığın Badinoko adının etimolojisini bir araştır bakalım. Nerden gelmiş. Çerkesçe bir anlamı varmıymış. Bilmiyorsan büyük abilerine sor. Onlar sana anlatırlar.

Saygılarımla.

CCF1
Yanıt yazMithatgaze
01.03.2010 16:04:31
Sn karaçay

Aklı ve vicdanı olan herkese soralım,

Karaçaylıların kıyafetleri neden diğer türklere benzemezde çerkesler benzer,

Karaçaylıların müzikleri neden diğer türklere benzemezde çerkeslere benzer.

Karaçalıların kültürü neden diğer türklere benzemezde çerkeslere benzer.

Diğer türkler neden

1-çiftetelli,
2-teke zortlatması,
3-horon,
4-göbek atmak,
5-zeybek

gibi oyunlar oynarda karaçaylılar kafe oynar

Kafe kelimesi bile sesleri bakımından türkçe değil,bu hırsızlığa bir son verin.

Ufuk tavkul gibi profların gece rüyalarında gördüklerini tarih sananların açıklaması ancak bu kadar olur.

Eğer biraz allahtan korkuyorsan ve insanlardan utanıyorsan gerçeklere yakın dur.Akla ve izana meydan okuma,
Nereden geldiyseniz geldiniz ama bugün buradasınız.

Kendinizi biraz olsun tanıyın,gerçeklere meydan okuyarak,insanların nefretini kazanarak,komşuluk yapamazsınız.

işinizde ve hayatınızda başarılar dilerim.

ccf1


Yanıt yazTuncay Tok
01.03.2010 17:28:49
Konunun etrafında dolaşmadan merkezine gelmek gerek artık. Bunca yıl muhaceret,bunca acı,bunca dram,...hala meselenin özüne gelmek mümkün olamadı.Bizler(Adige,Abhaz,Çeçen,Oset,Karaçay)kafkasyalıyız.Ve son fiili durumun tespitini yapıp siyasi hayatımıza katkı sağlamak üzerine siyaset yapmalıyız.Kafkasya siyasi hayatına olumlu katkı sağlamak ve gelecek siyasi değişikliklere hazır olmak için siyaset yapmalıyız. Hiçbir kafkasyalı bu yazılanlar sonucunda kafkasyalı olmaktan vazgeçmeyecek,diğerinin daha fazla kafkasyalı olduğuna karar verip geri adım atmayacaktır.
Tüm katılımcılar burada faydalı olmak doğrultusunda yazmalı, olası siyasi değişiklikleri uzun uzun düşünüp,kafkasya halklarının birarada yaşaması gerektiğini kabul etmeli;birlikte barışık olarak yaşamanın zeminini oluşturmak üzerine çalışmalı yazmalıyız.
Kafkasyalılarda "Ruslardan sonra biz birbirimizi yeriz" imajı,inancı oluşturmamalı,aksine "Ruslardan sonra daha yaşanabilir Kafkasya" oluşumuna katkı sağlamalıyız.
Saygılarımla

CCF3
Yanıt yazYAYINA KAPATILMISTIR
01.03.2010 19:16:19
Teknik bir hatadan dolayi bazi yazilar yayina verilmistir.Ozur diliyoruz.

Bu baslik Yayina kapatilmistir.

CCFORUM
Yanıt yaz


www.circassianmusic.com/tr/mektup/tartis...id=12928&forum_id=1&=========================================================


Konu Başlığı : Kabardey'de Miting

Kaytoko
18.11.2009 15:42:06
Bekliyorum bekliyorum,sabır diyorum..

Hala bu konuda ne konuşan var,ne yazı yazan.

Adige toprakları ona buna satılıyor,diaspora hala uyuyor.Artık anavatanda şu sözler duyuluyor,

Tarihi Adige toprakları...Balkarlar eski topraklarına dönsün..v.s.v.s. Haklı olan onlarca söz

""Karaçay-Çerkesya'dan da bir gençlik grubunun katıldığı mitinge, Adigey ve Krasnodar Adige xaseleri de gönderdikleri telgraflar ile destek verdilerini gösterdiler.""

Peki biz ne yaptık.4 milyonluk Adige diasporası ve temsilcileri ne destek verdi.Ne dedi? Barış sürecine etkimi yaptı.Kabardeylerimi destekledi - Destekleyecekmi?Ne Yapacak?

Bakıyoruz ! gündemde hiç bu konu yok. Bir imza kampanyasıymış bilmem ne. Yahu İnternet aleminden Çerkesliğimi kurtaracaksınız siz? Kitap yazarak Çerkesliğimi yaşatacaksınız? Site açarak ne olacak? Boşboş konuşarak ne olacak?

Sokaklara çıkıp Bu olayı protesto etmek gerekmezmi? Bu ülke Balkarın yanında olup Adigeye sırt çevirecekse-bari ırkçı bir ülkede yaşadığımızı anlamış oluruz.

Birşey yapmadan neyin ne olduğu öğrenilmez. Sizler uyuyun...Yakında elimizde hiçbirşey kalmayacak, ne vatan dönülecek, ne de bayrak.

Kolay gelsin.

CCF1
Yanıt yazKIP Fuat Aydemir
18.11.2009 19:09:47
Merhaba, ulasan bir haberi iletiyorum;


Kaberdeyler meydana indiler. Son iki yıldan bu yana devam eden ve köyler arası toprak kanunun apar topar meclise getirilerek kabul edilmesi ile iyice gerginleşen durum,bu gün Kaberdey sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği miting ile yeni bir sürece girdi. Abhaz meydanında yapılan mitinge,hafta içi mesai saatlerine rastlamasına ve soğuk havaya rağmen üç bin civarında insan katıldı. Başlangıçta üç sivil toplum kuruluşunun organize ettiği mitinge, yasanın hile ile meclisten geçirilmesi üzerine diğer sivil toplum örgütleri de katılarak destek verdiler. Yapılan konuşmalarda; toprak sorununu ve yaşanan tarihsel süreci detayları ile toplananlara anlatan konuşmacılar, bunun bir başlangıç olduğunu belirterek “eğer yasada istenen değişiklikler yapılmazsa, bu yasanın hazırlanıp çıkmasında sorumluluğu olanlar istifa edinceye kadar bu mitinglerin devam edeceğini” belirttiler. Bir çok örgüt başkanının yanı sıra, bölgelerden gelen temsilcilerin de söz aldığı mitingde tarihsel sürece de değinilerek, sürekli topraklarımızın birilerine dağıtıldığı ve artık neredeyse kendi üzerinde yaşayacağımız toprağımızın bile kalmadığı ifade edildi. Artık bu duruma dur diyeceğiz,hiç kimseye bir karış toprağımızın verilmesine müsaade etmeyeceğiz, Balkarlar ayrılmak istiyorlarsa tarihsel topraklarına dönsünler,şu anda üzerinde yaşadıkları Kaberdey etnik topraklarını da terk etsinler ve ayrılsınlar” denildi. Zaman zaman heyecanlı konuşmaların yapıldığı mitingde, parlamentoya devlet başkanına ve ilgili birimlere gönderilmek üzere iki taslak çalışması oylanarak kabul edildi. Karaçay Çerkes’ten de bir gençlik grubunun katıldığı mitinge, Adigey ve Krasnodar Adige xaseleri de gönderdikleri telgraflar ile destek verdilerini gösterdiler. Yapılan konuşmalarda “Bizler ağırkanlıyız ama bu hiç harekete geçmeyeceğimiz anlamına gelmesin, eğer bu yasa düzeltilmeden bu hali ile meclisten geçerse, hem bu işin sorumluları hem de devlet başkanı istifa etsin ve işgal ettikleri makamları bıraksınlar” denildi. Üç buçuk saat süren ve hiçbir olumsuzluk yaşanmayan mitingin sonunda , gençlik grupları birlikte parlamento önüne geldiler. Burada bir süre durarak “Bu topraklar kimin – Adigelerin” şeklinde sloganlar atan gençlik grupları, hiçbir taşkınlık yapmadan şehir merkezine yürüyerek dağıldılarYanıt yazZemskySabor
18.11.2009 22:04:11
Kaytoko !
Şimdi sen bu sorduğun sorunun cevabını bilmiyormusun ?
Elbette biliyorsun !

Çerkeslerin başına gelen her olayı aman dostluk-akrabalık zeval bulmasın diye göremezden gelen hamaset zurnacılarıyla...

Birleşik Çerkesya kışkırtıcıdır diyen zavallı hümanist kemancılarla...

Çerkesler = Adıgeler + Kıllar +Tüyler + Toynaklılar vs.. diyen kamyondan bozma etnolog borazancılarıyla...

Sürgün Çerkeslere kendi toprakları yerine, Abhazyayı öneren piyanist şöntörlerle...

Aman ha buralara (Adıgey) sakın karışmayın , oturun oturduğunuz yerde yoksa fena bozarım diyen tam tam davulcularla...

Çeçenistana savaşa giderim yawuu deyip efelenen, ama gerçekte ise Adıgey e tatile bile gitmeye tırsan sahte köçeklerle...

On yıllarca milletin kulağının zarını delercesine edebiyatını yaptıkları ülkeden , şimdi kendi milli kimlikleriyle pasaport alamadıkları için sukutu hayale uğrayan gitaristlerle...

Neyi kimi ve neyin kimin geleceğini çıkarlarını kültürünü temsil ettiği bilinmeyen dernek-i senfoni orkestralarıyla..

Hazarla karadenizi trabzon sahilinden denize döktükleri bir kova 404 ile sımsıkı yapıştıran ama kendi kimliklerini binbir parçaya bölmekten çekinmeyen podyum geri hizmet erbabıyla...

Ancak kalbur üstü bir ''DÜĞÜN'' yaparsın o kadar.
Yemeli içmeli bir organizasyon tertip et.
Bak bakalım bir tanesi eksik kalacak mı ?
Kurban kanına üşüşen sinekler gibi herkes gelir.

Sonrası ?
Başka birşey bekleme arkadaş.
Bu millet on yıllardır türlü maskaralıklarla uyutuldu.
Bu kadar zehirden sonra zor dirilir...

Ne varsa canım Xekuj da var.
Yüreğimiz onlarla.
Şü zigu yimılhım yer tyefejı. Mışınerem şer khıtyeferep.


ccf3
Yanıt yazNalmes
18.11.2009 22:12:14
Onlar açılım yapıyorlar sayın Kaytoko,
Onların vatana falan ihtiyaçları yok,zaten olsaydı bu güne kadar olan bitenin farkına varırlar ve seslerini çıkartırlardı.
Onlar açıla açıla Türkleşiyorlar.
Demokrasi memokrasi,bunlar için önce gelir.
Mesela vatanda demokrasi yoksa bunlar reddedbiliyorlar o vatanı.
Mesela vatanda ekonomi kötüyse bunlar reddedebiliyorlar o vatanı.
Mesela güvenlik sorunları varsa bunlar yine reddedebiliyorlar o vatanı.
Sözün özü, arabesk bir vatan sevgisinden ibaret bizimkisi.
Severiz vatanımızı... ama iyiyse.
Sorun varsa bizim değildir.

ccf3
Yanıt yazNart Savsır
18.11.2009 23:18:19

Onlar kim?

Kim bu onlar. Sizi memleketi kurtarmaktan alıkoyan onlar, kimler.?

Onlar olmazsa sanırım memleketi siz kurtaracaktınız. Kimse bu onlar sizi engelleyenlerde onlar galibe. Suçlu olanda onlar.


Öyleye gayipte bir onlar bulmak kolay.

kolay gelsin sizlere .

ccf3
Yanıt yazDığaneps
19.11.2009 10:42:57
Sayın Nalmes boşuna çırpınmayın derim. Milletimiz açılımla geniş ufuklara yelken açtı.

Tabi ki demokratik bir TC bizim halkımızın da doğal ulusal taleplerini karşılamaya çalışacak veya çalışmak zorunda kalacaktır diye umuyor çerkes milleti de. Bu nedenle sıkı sıkı sarılmak gerekiyor açılıma ancak herkesin gözünün önünde son derece somut bir şekilde, hile ile ve cebren topraklarımız elden gidiyor. Hiç kimseden çıt çıkmıyor.

Bireylerden de , örgütlü yapılarımızdan da yani dernekler, federasyonlar vs.vs.

Şu gerçeği kabul etsek mi artık ; bizim diasporamız ulusal hiç bir kaygı taşımadığı için vatan kaygısı da taşımıyor.

Üzgünüm , gerçekten üzgünüm...

CCF1
Yanıt yazMirza
19.11.2009 11:59:00
Arkadaşlar niçin bu kadar negatifsiniz.
Her olumsuzlukta illa bir günah keçisi arıyorsunuz. Peki niçin kendi sorumluluklarınızı hiç hatırlamıyorsunuz.
Sürekli onu bunu dışlayarak, aşağılayarak nereye varabileceksiniz?
Sayın Kaytoko, mesela siz.
Veya bay Zemsky Sabor siz...
Varsa elinizden gelen bir şey düşün Çerkeslerin önüne peşinizden gelsinler.
İsminizi bile açıklama cesaretiniz yok ama ekran başında ona buna çamur yağdırıyorsunuz.
Çerkesler artık "haynape"yi de unutmuş anlaşılan.

ccf3

Yanıt yazAbkhaz Ahmet Yılmaz
19.11.2009 13:53:23
Sayın Mirza, Elinize dilinize sağlık. Çok doğru söylüyorsunuz. "Haynape" nin yanında daha neler unutuldu neler.

CCF1
Yanıt yazKaytoko
19.11.2009 19:15:51
Mitinge kabardey Xase ve UÇB'de katılmış son anda.Buda iyidir.Bu arada İbrahim Yağan'ın bir röportajı var, mutlaka okunmalı.İşler düzelmez ise Halk kongresi toplanır deniyor. Xabze gereği Halk kongresi toplanırsa bizde boş duramayız diasporada. GÖRECEĞİZ BAKALIM DİASPORADA ADİGELİK KALDIMI KALMADI MI?

CCF1
Yanıt yazApsha
20.11.2009 10:36:21
Sevgili Adige kardeslerime,.
Yüreginde kardes sevgisi tasiyan,kardes kardesi icin vardir diyebilen canlarima,

Lütfen bir an önce KBC Parlementosu üyelerine yazarak
Kabardey -balkar halkina huzursuzluktan,acidan,gözyasindan baska hic bir sey getirmeyecek sekilde cözümlere yönelmemelerini,olan ve olabilecek sorunlarin üzerinde herkesin az,cok anlasabilecegi sekilde cözüm aramalari gerektigini,.

KBC Devlet baskani Sn.Arsen kanokovun parlementodan gecen bu yasayi imzalamamasini,tarafindan imzalanip yürürlüge girmesinin kabardey-Balkarin karismasi ve Asayisi,düzeni saglama adina insanlarimizin kirilabileceginin bilincinde olunmasi gerektigini,. yazarmiyiz,yoksa sokaklara dökülüp haykirirmiyiz,..
Biz kardeslerimiz kirilsin istemiyoruz.
Biz Kardeslerimizin,Halkimizin binlerce yillik topraklarinda huzur icinde yasasin istiyoruz.

Tüm kurumlarimiz yönetimlerine sesleniyorum.bizleri temsil ediyorsaniz bir adim öne cikin.ve acik acik durusunuzu gösterin.

ccf3
Yanıt yazMeretko
20.11.2009 14:44:51
Bu konu için Türkiye Çerkes diasporası ne yapabilir? Mesela KBC devlet başkanı Sn. Arsen Konakov' a yasayı imzalamaması için mail veya fax yoluyla ulaşmak etki yapabilirmi?

KBC ye dönük,organize bir etki alanı yaratma girişimi belki diasporayı ifade etmek için bir adım olabilir.

Selamlar.

CCF1
Yanıt yazKaytoko
20.11.2009 18:50:03
Abhaz temsilcilerinin,başbakanın yanında ,Abhazya'da boy boy fotoğraf çektiren samimi "Adige" kökenli dernek,federasyon thamateleri - bir zahmet Kabardey'e de uğrayın ve hassasiyetlerimizi kendilerine bildirin.Diasporada Adigeler huzursuz diyin.Oradaki bir çatışma Türkiye'ye de sıçrar diyin.

Bunlar ciddi konulardır ve ordaki bir Türk(Karaçay)-Adige çatışması burada da yaşanacaktır yada orayı etkileyecektir.Bilgilerinize!!

Ben federasyona ve UÇB ye mail atıyorum - inşallah okurlarda gerekli girişimleri görürüz ve destekleriz.

kolay gelsin

ccf3
Yanıt yazDığaneps
21.11.2009 10:05:35
Sayın Kaytoko teşekkürler duyarlılığınız için.

Diasporanın anavatan gibi bir derdi yok gördüğünüz gibi.Herkes başını kuma gömdü.Ne de olsa iç meselemiz bu durum!

Saygılar...

ccf3
Yanıt yazAdigekızı
21.11.2009 13:11:41
Türkiyede yaşayan bir adige olarak bireysel olarak ne yapabiliriz bu konuda yardımcı olunuz
Herkes tepkisiz değil.Elbette ki üzülenler,içi sızlayanlar var.
Geri dönecek bir vatan kalmayabilir
Biz burada Türk milliyetçiliği yaparken Karacay Balkar Türkleri orada topraklarımızı paylaşıyor
Amacım fitillemek değil uyanalım o kadar
Dediğim gibi bireysel olarak ne yapılabilir bana da yardımcı olun

ccf3

Yanıt yazkaytoko
23.11.2009 21:24:03
Saygıdeğer Adigepşaşe, sizler gibi yüzlerce Adige kızı olsa böyle kara kara düşünür olmazdık herhalde.Bireysel yapılacak birşey yok,bizlerin birlikte yapabileceğimiz bir şeyler bulmamız lazım.Zaten bu millet onu beceremiyor asırlardır - bu genetiği bozana aşk olsun:(

ccf3
Yanıt yazEyüp Baloğlu
30.11.2009 19:58:41
Kabartay-Balkar'da tartışılan toprak yasası Cumhurbaşkanı tarafından veto edildi.Hayırlı olsun

ccf3
Yanıt yazZemskySabor
30.11.2009 21:24:35
CC de değilse de bazı internet sitelernde
26 Kasım tarihinde anavatan Çerkes gençliğinin planlı forum/mitingi ÇERKESSK 'de başarı ile gerçekleştirildiği yazlı.

Anavatan Çerkes gençliğinin , Çerkes sorunlarını tek yürek olarak çözme azminde olması büyük mutluluk kaynağı olmalı bizim için.

Aynı zamanda da çok güzel bir örnek.
Tabi ki yolu Çerkesya ve Çerkeslikten geçenler için.
Anlaşamayanlar birlikte eğlenemez demiş atalarımız.

Sorunların merkezinede de ; Sorunları çözmek/çözmeye çalışmak yerine, sorunları sömüren kendi elitistlerimizi koymak galiba Habez/Çerkessk forumunun -bana göre-
en gerçekçi yaklaşımı oldu.

Anavatan gençliğinin saptamaları dünyanın hemen her yerindeki Adıge toplumunun geçerlidir.

Bu günelere kadar Türkiyeli Çerkeslerin neler ile hemhal oldğuna/olmak zoeunda bırakıldıklarına kısa bir bakış atmak, sorunun cevabını görmek için yeterlidir.

Yeni ve aktif bir döneme giren Anavatan gençliğine sonsuz selam olsun !

ccf3
Yanıt yazNuran
02.12.2009 18:19:49
Kabartayda toplum liderlei dövülüp kolu bacağı kırılırken bu konuda hiç bir haber bulamıyoruz sitemizde.
Derneklerimiz hiç bir tepki vermiyor.
Ne olup bittiğini bile bilmiyoruz doğru dürüst.
Ama burada bir başka konu başlığında dağıstanlı bir türk arkadaşımızdan çerkezlik üzerine nutuklar dinliyoruz günlerdir.
Bu normalmi sizce?

ccf3
Yanıt yazRealist
03.12.2009 00:30:42
Sayın Nuran,
Nalçik'te dövülen toplum lideride Kabardey, dövenlerde Kabardey neyi nasıl konuşalım???

ccf3
Yanıt yazAdigekızı
03.12.2009 20:40:11
Nuran hanım;(ya da eş durumuyla anavatana rahatça zorlu çekmeden yerleşen anavatandan gelin)
Ben adigeyim ve abzehim.
Dağıstan ın tamamı da Türk değildir.Otohton halklar vardır.Tarih bilginiz sıfır.
Annemin dağıstanlı olmasından gurur duyuyorum.
Hiç bir yazımda türk yanlılığı yapmadım.
İstemiyorsanız okumayın
Ben de sizin saçmalıklarınızı dinledim.
Bana bir daha türk demeyeceksiniz.
Adigelik insanlıktır.
Saygılarımla

ccf3

ccforum:Sayin katilimcilar;Lutfen konu basligi disina ckmadan ve kisisel saldirilardan uzak yazmaya devam edelim,.
Yanıt yaztiranij
03.12.2009 21:50:50
sevgili kaytoko
bir duzeltme yapmak istiyorum konuyu ck yakn bilen biri olarak bu mitingde adige xase hic olmadi sadece son anda hafise sahnede goruldu hic bir hazirlik yoplanyisina da katilmadi,, UCB her zaman oldugu gibi yine goselerdeydi pardon vardida biz mi gormedik, saglicakla.......

CCF3
Yanıt yazZemskySabor
04.12.2009 00:30:46
Sokağa inemeyen hiç bir düşüncenin, gerçek hayatta yeri yoktur; bu böyle geldi böyle devam edecek..!

Çerkeslerin anavatanda birliği ve tek çatı altında yaşama isteği, misafir odasında konuklarla beraber sıcak soba karşısında yapılan ütopik sohbetler olmaktan çıkıp sokağa inmiştir. Ve gerçekliği artık kaçınılmaza sürüklenmektedir.

Tarihte bütün büyük olaylar, ya bir yürüyüşle başlamıştır, veya bir yürüyüşle neticesini almıştır.
Çerkesler artık yürüyor!
Maykop tan Nalçik e,

CCF3
Nalçik ten Çerkessk e,
Diasporadan Anavatana !

Değeri liderlerimize yapılan saldırıyı şidetetle kınıyorum.

Önce yalan vaatlerle kandırmaya çalışırlar,
olmazsa kullanmaya,
baş eğmessen iftira ile karalamaya,
ve nihayetinde kahpece saldırmaya...

Dövende Kabardey demek ??? Ne demek !!!
Lanet olsun böylesine demeliyiz.

Sürülüp kırılmayana,
Baskı altında ezilmeyene,
Eğilmeyene, Direnenlere,
Selam olsun diye...

Acil şifalar olsun; Chest Ruslan ve Elbert Bora...

Yanıt yazCCFORUM
04.12.2009 02:03:29
Konu basligiyla alakali olmayan yazilar silinmektedir.

Katilimcilarimizin bilgisine,

ccforum
Yanıt yaz


www.circassianmusic.com/tr/mektup/tartis...id=13100&forum_id=1&=========================================================


Konu Başlığı : Karaçay-Çerkesya'da Neler Olacak?


Zemsky-Sabor
19.12.2008 00:21:51
Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti son yılların gözdesi.

En son Adige Halk Kurultayı haberleri ile Çerkeslerin gündemine oturan bölgede ilerde neler olacağını kestirmek mümkün mü?

-Karaçay/Balkarlar Rusya dan ayrılma talebinde bulunacaklar mı?

Azçok bilindiği üzere Karaçay-Balkar halkı birleşerek tek bir Cumhuriyet kurmak istiyor.

Karaçaylar arasında Rusya federasyonundan ayrılıp bağımsız devlet kurmak isteyenlerde mevcut.

Dışardan maddi ve ideolojik destek aldıklarıda azçok biliniyor.

Peki gelişmeler nasıl olur?

Karaçay/Balkarda huzursuzluk artacak.
Rusya önceleri buna müdahale etmeyecek ki zaten
Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetinin yönetimini Karaçayların tamamen ele geçirmesine bilinçli olarak göz yummakta.

Çerkes halkının teamülde olsa siyaset aygıtındaki konumları ilhak edilmiş durumda.
Çerkes halkı haklı olarak karşı koyacak.
Karaçaylar önlerindeki engelin Çerkesler olduğunu düşünerek, silahlı iç çatışmaları başlatacaklar.
Ve bölgeye egemen olacaklar.

Karaçaylar duruma kimseninin müdahale etmemesinden cesaretlenerek ve dahi kafkasyanın sorunlu bölgelerinden destek alacaklar ve dışardan gelecek yardımlarla bu sefer Rusya ya karşı ayaklanacaklar.

-Rusya Güney sınırlarını güvence altına alması için neler yapacak?
Bilindiği üzere Rusya 58 nci ordusu Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetlerine birer kolordu kurdu.
Abhazya da zaten Rusyanın önemli miktarda askeri varlığı ve hava-deniz üsleri mevcut.

Peki sonra neler olacak?

-Karaçay/Balkar korkarım ki ikinci Çeçenistan olacak?

-Şuan Karaçay-Çerkesya daki Abazin Özerk Bölgesi , Abhazya ile birleşecek ve Abhazya Rusya federasyonuna dahil olacak?

-Adigeler ilk başlarda Karaçayların -uzlaşmaz tavırları ve düşmanlıkları yüzünden Rusya ya yardımcı olacaklar.
Ve belki 3 Adige cumhuriyeti ancak bu olayların sonunda birleşecebilecek.

Bütün bunlarda 2009 sonlarından itibaren başlayacak.

Gürcü lider Saakaşvili aslında acele etti.
Çünkü Karaçay/Balkar halkının Rusya ya karşı ayaklandırılmasını ! beklemeliydi.
Böylelikle kendi sınırları içindeki sorunlarla meşgul kalan Rusya , G.Osetya ve Abhazya ya yardım edemeyecekti.

Ve aslında Putin de fazla hızlı davrandı.
Çünkü erken davranarak Rusyanın sınırlarını kesinleştirmede ikinci hamleyi yapmaya mecbur kaldı. Sorunu küçültemedi. Sadece geçiştirdi.

Rusyanın sınırlarını kesin olarak belirlemede rövanş mutlaka Karaçay/Balkar üzerinden oynanacak.

Tabii ki varsayım bunlar. Sizde biraz varsayımda bulunun, ortaya ne çıkacak bakalım.
Yanıt yazAbadzeh
19.12.2008 18:10:18
Bunlar varsayım değil direk falcılığa girer sayın Nostradamus Sabor.Kızmayın, biraz fazla abarttınız gibime geldi.;)
Yanıt yazZemskySabor
19.12.2008 20:51:39
İnsanların dünyada olup biten olaylardan haberdar olmak istedikleri ilk zamanlarda ;
Bu görev sadece gezginlerin, meraklıların işiydi bir memlekette gerçekleşen herhangi bir olay ile bunun başka bir mekanda anlatılması yıllar sonra gerçekleşti ;
Sonra dost krallıklar birbirleri arasında iletişime geçtiler, önemli durumlar için haber postaları kuruldu ; Sonra ilişkiler sıkılaştı dost-düşman herkes birbirinden haber almaya , haberdar olmaya çalıştı gazeteler vs. yazılı basın gelişti , olup bitenler aylar sonrada olsa dünyanın bir ucundan ötekisine iletildi ;
Daha sonra radyo icad edildi olay ile haberin mesafesi günlere düştü ; Az bir zaman sonra tv icad edildi canlı yayına geçildi , şimdilerde olay=haber anında ekrana gelmekte ;
Ve aziz Abadzeh kardeş şunu bilmelisin
''Artık bazı olaylar sadece yazıldığı-kurgulandığı için gerçekleşmekte...''

Nostradamus yakıştırmanda güzeldi thank you very match :))

Yanıt yazMisafir
31.01.2009 11:59:02
evet devam edeyim.ve adigheler ALLAH in yardimiyla haksizlik ve adaletsizlik yapmakta inat eden tüm adighe düsmanlarini yok edecek.Bekleyelim görelim.Bakalim kilolari ne cekecek.
Birde utanmadan müslümanliktan,kafkas kardesliginden bahsederler.Ben gercekten anlamakta zorlaniyorum.Samimi anlamda ve gercekten cecen halkinin selametini ve yüzünün gülmesini tek isteyen halk adighe halkidir.Cecenlerin üzerinde oynanan entrikalari gördükce ve bugün baslarina getirilen felaketleri gördükce, cerkesya savaslarini hatirliyorum.Yumurta niyetine hep bizi tokusturmuslar.Gecmisde kafkasyada adigheler ve cecenlerden baska ruslara karsi ciddi anlamda savasan baska kavim yok.Samili samil yapan cecenlerdir.kendisi avaristanda güvenini yitirmis ve cecenlere gitmistir.Muhammed emini muhammed emin yapan abzahlerdir.Bu bir kac uyanik adam kendi öz halki yerinde rahat rahat oturuyorken, cikip aramiza gelmis, isim ve söhret yapmislardir.Eger bu yaziyi okuyan cecenler cikarsa bilsinlerki, hem onlarin hem bizim kanimiz üzerinden politikalar yapti diger halklar.Digerleri ozamanda rahattilar simdide rahatlar.Ben kaderi birbirine bukadar benzeyen bu iki halkin artik akili basa alip,kafkas savaslari tarihini kesin bir sekilde ortaya koyup, bu adamlardan hesap sormamiz lazim.
Masallah kafkasligida kimseye birakmiyorlar,müslümanligida,kahramanligida.Ayni gürcüler gibi.Hep yalan tarih üretiyorlar.Cünkü birzamanlar kgb de kalabalik ve aktif dayanisma icindeydiler.Yalan söyleyen tarih utansin.Kesinlikle ve mutlaka hesap sorulacak!
Yanıt yazKuzey Kafkas
07.03.2009 12:25:48
Olay tarafsız bakmak gerekiyor. Tek birleşmek isteyen Karaçay ve Balkarlar değil. Adigeler, Çerkesler (Karaçay- Çerkesya'daki Adigeler) ve Kabardeyler de birleşmek istiyor. Abhazlar ile Abazinler de... Bundan daha doğal bir şey de olamaz bence. Eğer kültürlerimizi yaşatmak istiyorsak bir arada olmalıyız. Bu bütün bölünmüş Kafkas Halkları için geçerlidir. Yalnız Karaçay-Balkarlar değil; Adige-Kabardey, Abhaz-Abazin, Güney Osetya-Kuzey Osetya, Çeçen-İnguş bu halklarını hepsi birleşmeli ve bugünkü suni sınırlar ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasında da federal bir çatı altında tüm Kafkas Halkları birleşmeli.

Bunları söylerken hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini biliyorum. Çünkü Rusya her zaman bizi birbirimize düşürecek oyunlar oynamaya devam edecek. Biz de bu oyunun birer parçası olarak kardeş kanı dökmeye devam edeceğiz.
Yanıt yazGhunekho k.özbay
03.11.2009 10:58:23
Sitede geriye dönüp yazıları arada bir kontrol etmekteyim ve onları tekrar değerlendirme fırsatınıda buluyorum..Konuyla ilgili yorum yapmıyacağım ama, zemsky-sabor'un 19.12.2008 tarihli yazısının irdelenmesi gerekli.Yazının içeriğinde dikkatimi çeken nokta "bu olaylar 2009"sonunda başlıyacak demektedir.Ne dersiniz parlemento kararı buna uyuyormu?

ccf3
Yanıt yazBayat Sürgün
04.11.2009 15:05:27
Vah vah demek geldi içimden, ama diyemiyorum. Bu insanları
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Türkiyeli Karaçaylar - 03 4 yıl 5 ay önce #1963

 • KaMaTur
 • KaMaTur's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Moderator
 • Gönderiler: 13
Bayat Sürgün
04.11.2009 15:05:27
Vah vah demek geldi içimden, ama diyemiyorum. Bu insanların işine akıl sır ermez.

Önce Oset-İnguş çatışması çıktı. Ardından Kumuklar'la Avar-Dargi-Laklar. Onu Kabartay-Balkar ve Karaçay-Çerkes çekişmeleri izledi.

Kafkasya koca bir ülke. Sanki bu memlekete gerçekten sahiplermiş ve toprağından, suyundan, ormanından yeterince faydalanıyorlarmış ta, bunlar yetmez olmuş gibi!

Tarihten alınacak dersleri hiç mi olmamış dersiniz? Hala birbirlerinin ayağına kaydırmaya çalışan insanlar/halklar.

Hala akıllanmamış insanlar. Hala akıllanmamış halklar.

Küçük düşünmeyi sürdürdükçe, küçük kalmayı başaracaklar.

Vahlanmak, kendi kendime üzüyor beni.

CCF1
Yanıt yazKaraçaylı olarak cevabım
04.11.2009 18:24:14
Zemskiy-sabor,
1991'den 1999'a kadar, daha sonra 2000-2002 yıllarında Karaçay-Çerkes'de yaşamış olarak bu konu başlığına yazıyorum. Aslında bu forumu hep okurum ama hiç cevap yazmadım. Beni yazmak zorunda bırakacak şekilde senaryolar yazmışsın. Hatta falcı gibi yazmışsın.
1.Karaçaylıların ve Balkarlıların Rusya'dan ayrılma talebi yoktur. Rusya ile birlikte yolumuza devam edeceğiz ve başka paktlar aramıyoruz. (Rusya ile birlikte sonsuza kadar!) Üye sayısı 50'yi geçmeyen ve her toplumda olan radikal görüşler bütün halkı ve devleti bağlamaz.
2. Karaçay-Balkarlıların birleşmesi ancak Rusya, Karaçay ve Balkarlılar arasında %100 fikir birliği ve %100 razılık olursa kabul eder. Karaçay Balkarlılar razılık dışı vahim olaylara sebep olacak girişimlerde bulunmayacaktır. Bu tür birleşmelerde Karaçay Balkarlılar Adige, Kabardey, Abhaz Ö.C.lerinin birleşmesine, topraklara saygı ve %100 fikir birliği olduğu sürece karşı değildir.
3. Karaçay Balkarlıların, dışarıdan maddi ve ideolajik destek alması, Adigelerin diasporadan aldığından daha fazla değildir. Hatta daha azdır.
4. Karaçay-Çerkes Ö.C. yönetiminin Kabardey-Balkar yönetimi stratejisinden farkı yoktur.
5. Karaçay-Çerkes veya Kabardey-Balkar hiç bir zaman Çeçenistan olmayacaktır. Bunu orada 3-6 ay yaşayanlar bile bilir. Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar her yıl Rusya'nın en yaşanabilir bölgelerinden hala ilk 5'e girmektedirler.
6. Abazin özerk bölgesini ilk tanıyan ve oluşmasını sağlayan Karaçaylılardır!Sovyetler döneminde bile böyle özerklikleri yokken Karaçay-Çerkes yönetimi bunu sağlamıştır.
7. Karaçay-Balkar halkı hiç bir zaman Rusya'ya karşı ayaklanmayacaktır. Provakasyonlarınızı bırakın! Balkarlılar daha geçen hafta "Kabardey-Balkar'dan Rus göçü durdurulsun" diye miting yaptı. Rus TV si bile bunu verdi. Bu mitingde Kabardeyler yoktu. Rusları kör mü zannettiniz? Bu mitingleri , olayları bilmiyor mu zannediyorsunuz?
8. Hatırlanacağı üzere, Kabardey-Balkar, iki eşit hakka sahip bölge, Kabardey ve Balkarya'dan 16 Ocak 1922 tarihli RSFSR Merkez Yürütme Komitesi kararıyla oluşturuldu. Kararda, Balkarya'nın Dağlık cumhuriyetinden ayrıldığı ve eşit temellerde Kabardey ile birleştiği yazılı. Kabardey tarafından 4 bölge, Balkarya tarafından 4 bölgeden oluşuyor, icra komiteleri hem Kabardey'de hem Balkarya'da oluşturuluyor, başkent Nalçik oluyor. 16. Ocak 1922 tarihli bu antlaşmada; Kabardey ve Balkarlıların yönetim, toprak ve ekonomide tam bir eşitliğe sahip olduğunu özellikle vurgulanıyor Kabardey yönetiminin tamamı, Balkar yönetiminin tamamı ve Rus temsilci bu antlaşmaya imza atmışlardır. Bu antlaşmadaki maddeler 1922 yılında beri ihlal edilmektedir. Son madde de şu yazılıdır. Antlaşmanın ihlali durumunda Balkar tarafı 16 Ocak 1922 yılı öncesi sınırlarına tekrar dönebilir. Tüm ihlallere rağmen bunu yaptımı Balkarlılar?Hayır!
9. Yani bakış açınızı hep Karaçay-Çerkes üzerinden değil birazda Kabardey Balkar üzerindede bir yorumlayın. Karaçay Çerkesde neden Adige Cumhurbaşkanı olmuyor? Sanki Kabardey Balkarda, Balkarlı birisi Cumhurbaşkanı oluyor.
10. Çeçen İnguşlar üzerinden de öyle kendi tarafınıza çekme, veya sanki sizin tarafınızdaymış gibi senaryo yazmanıza da gerek yok. Kim kimin yanında orada yaşayan bilir. Moskovada ki Balkar mitinglerine katılımcıların yarısı Çeçen-İnguşdu. 1943-1944 te Stalin, toplu halde Orta Asya ve Sibiryaya Karaçay Balkarlıları ve Çeçen-İnguşluları beraber sürgün etti. Sürgünde bir dilim ekmeklerini paylaştı bu iki millet.
11. Bağımsız Kuzey Kafkasya birleşik Cumhuriyeti artık ütopyadır. Burada bize düşen görev ortak kültür, gelenek, görenek ve folklorumuzla birlikte Rusya Federasyonu içinde kardeşçe yaşamayı öğreneceğiz. Razılık varsa, buyrun siz birleşin. Ben karşı değilim. Diğer Kuzey Kafkas halklarını üzmeden , kavga etmeden birleşin. Can-ı gönülden destekliyorum.
12. Kabardey-Balkar'da her iki Kabardeyden birisi Balkarla, her iki Balkardan birisi Kabardeyle evleniyor. Her evde bir Balkar veya Kabardey gelin var. Buna rağmen bu kadar düşmanlık nasıl oluyor? Yıllarca oralarda yaşadım yine mantıklı bir cevap bulamadım buna. Nalçikte aşırıcılar konuştuğunda senin gelinin Balkar değilmi? Senin eşin Kabardey değilmi diye sorduğumda suskunlukları aslında onlarında mantıklı bir cevabı olmadığını gösteriyor.
Son söz olarak , pek ümidim yok ama inşallah gelinlerin ve torunların dediği olur ve kardeşçe yaşarlar.
Hepinize saygı ve selamlar.

ccf3
Yanıt yazNalmes
04.11.2009 20:56:45
Sayın Karaçaylı,

Pek bir aklıselim mesajlar vermişsiniz.Umarım şu soruların cevabınıda verirsiniz.

1 - Moskovaya koşup Kabardeyler Rusları kovuyor,bizide asimile ediyorlar diye şikayet eden kim ?

2 - Kabardeyin neredeyse yarısını yüzde 14 nüfusla nasıl alıyor balkarlar,bu adil ise siz neden Çerkeslerin topraklarını gaspediyorsunuz ?

3 - Moskovaya gönderdiğiniz Balkar kardeşleriniz birlikte yaşadıkları halka çamur atarken bu akıllı uslu konuşmaları niçin onlara yapmadınız ?

4 - Orada size destek olan Çeçenlere inguşlara "büyük Çerkesyayı kuracaklar" diye niçin yalan söylüyorsunuz,onları kaberdeylere karşı niçin provoke ediyorsunuz ?

5 - Balkar provakatör Zalihanov moskova gibi bir yerde o lüsk ofisi ve gösterişli binayı kimin parası ile finanse ediyor ?

6 - Ayrılmak istiyoruz diyen kardeşlerinizi tutan yok,eski topraklarınıza dönün,şu an üzerinde yaşadığınız tarihi topraklarımızı verin ve ayrılın.

CCF1


Yanıt yazM.Berslan
04.11.2009 21:33:09
Kötü halk yoktur kötü insanlar vardır.Balkarlar/Karaçaylar ve Adigeler arasında yüksek oranda akrabalık ilişkisi var.Akrabalık ilişkisi ötesinde yüzyıllardır ortak değerler bu halklar arasında yaşatılıyor.Bir ülkeyi pasifleştirmek , o ülkenin vatandaşlarını birbirine kırdırmak ile olur.

Bunun örneğini uzaklarda aramayalım işte bakın Türkiye.

Meselenin ne olduğunu tam olarak bilmeden yorum yapmakta doğru değil.Ortada yasa ihlali var.Karaçaylı arkadaşımız bize yasadan bahsetmiş ancak federal yasa da mera hayvancılığı yapılan toprakların bölünemeyeceği ve hiçbir belediyeye topraklarına katılamayacağı belirtiliyor.

Yasalar çiğnenmiş olmalı ki bugün böylesine bir uygulamaya gidildi.Şimdi eşitlikten falan bahsetmişsiniz , bu yasayla birlikte kişi başına düşen toprak oranı hesaplandığında Balkar halkının Adige halkına göre çok daha fazla toprak elde ettiği ortaya çıkıyor.Bu uygulamayla birlikte haksızlığa uğrayan taraf Adige halkı olmuyor mu ?

K.B.K. elbette Çeçenistana yada Dağıstana dönüşmez ancak bunun için uğraşanlar var.Saçma sebepler arkasına gizlenerek etnik gerilim YARATMAYA çalışanları duyuyoruz görüyoruz okuyoruz.

Sn. Karaçaylı sizin belirttiğiniz gibi bu radikal kişiler 40 50 kişi olabilir ancak anlaşıldığı üzere Balkar halkı bu 40 50 kişiden bir hayli etkileniyor.

Kanjal savaşı anma etkinlikleri için bir araya gelen Adigeler'in önünü kesen Balkarların sayısı hiçte 40 50 kişi değildi.Efendim neymiş Adigeler 3 cumhuriyeti birleştirip birde Abhazyayı aralarına katıp büyük Çerkesya kuracaklarmış.

Gerçektir veya yalandır bu ayrı bir tartışma konusu ancak bunu söyleyenler(Ruslara şikayet edenler) o gün Adigelerin önünü kesen Balkarlardır.Eğer Balkar halkı eşitlikten söz edecekse bu tür provakasyonlara engel olmalı,olamıyorsa da öncelikle kendi aralarında bir birlik sağlamalıdırlar.

Adigeler binlerce yildir özgürce yaşadıkları Çerkesya topraklarında bağımsızlık ilan edip etmeyeceklerini böylesine ucuz provakasyon eylemlerinde , üstüne vazife olmayan insanların ağzına sakız edecek değildir.Biz bağımsızlık ilan edeceksek bile bunu kimseye danışmayız , tartışmayız.Adı üstündedir 'bağımsızlık'.Burada ki provakasyon çok büyüktü ve Adigeleri gerçekten çok sinirlendirdi.Bugüne kadar hangi Adige radikal(!) grubu tarihi&kültürel anma faaliyetlerinde Balkarlara engel oldu.2.dünya savaşı sonrası sürgünü anma etkinliği yapan Balkarlar için Adigeler , bunlar Türk istihbaratını arkalarına alarak burada bir işler karıştırıyorlar,provakasyonları barındırıyorlar diyerek Ruslara şikayet mi ettiler?Etkinliklerine mani olmaya mı çalıştılar ?Bu bazıları için gelip geçiştirilecek bir konu olabilir ama ben bunu büyük bir hakaret olarak hafızamda barındırıyorum.Elbette tüm Balkarlar bu talihsiz olaydan sorumlu değildir ancak bu eylemcilere gereken cezayı kendi aralarında vermemiş olmaları beni düşündürüyor.

Bu gerilimi ne adına olursa olsun , kimler körüklüyorsa öncelikle kendi toplumları tarafından uyarılmaları ve cezalandırılmaları gerekir.Bu yazdığım Adigeler içinde geçerli Balkarlar içinde.Forumu takip ediyorsanız , halkımızı kötü yola sürükleyebilecek Adige provakatörleri de yerden yere vuruyoruz,tartışıyoruz.

Tüm bu olumsuz havaya rağmen , bu iki halkın başta da belirtmiş olduğum gibi çok eski ve derin bağları vardır.İnanıyorum ki hiçbir olumsuz gelişme bu bağlara zarar veremeyecektir.Klişe olabilir ama laf olsun diye söylemiyorum.

Balkarlar marslı , Adigeler de neptünlü değildir.Her iki halkın sağduyulu Thamadeleri(bilge-önder) var.Oturup bu problemleri çözmeleri acilen çözmeleri gerekir.Benim anladığım bu meselenin çözümü KBR meclisinde değil , iki halkın liderleri arasında varılacak bir mutabakattadır.Burada en büyük görev aydınlara düşüyor.

Birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamak ise gaye , ödünler verilebilir.Çünkü bu onurlu birşeydir.Ama bunun aksine çözümü provakasyonda ve yasaları ihlal etmekte arayanlar , birgün yanıldıklarını anlayacaklar.Bununla birlikte provakatörler ve onları destekleyenler olabilecek hertürlü olumsuzluğun , sorumluluğunu da üstlenmek durumundalar.

Karaçay , Balkar ve Adige kardeşlerime selamlar saygılar.

CCF1

Yanıt yazKaracay-Malkarliya kisa cevap
04.11.2009 22:44:07
Yaziniz belli bir merkezden koordine ediliyormus izlenimi yaratiyor.Yuksek Karacay bilginlerinden egitim almissiniz sanki.
"1.Karaçaylıların ve Balkarlıların Rusya'dan ayrılma talebi yoktur. Rusya ile birlikte yolumuza devam edeceğiz ve başka paktlar aramıyoruz. (Rusya ile birlikte sonsuza kadar!) Üye sayısı 50'yi geçmeyen ve her toplumda olan radikal görüşler bütün halkı ve devleti bağlamaz."

Rusya ile birlikte sonsuza kadar fikri halkin gelecegini hipotek altina almak anlamina geliyor.
Ayni seyleri Rusya`da yasayan tum azinlik halklarin satilmis elitleri soyluyor.Bu ilk yer sarsintisina kadar surebilir.

"2. Karaçay-Balkarlıların birleşmesi ancak Rusya, Karaçay ve Balkarlılar arasında %100 fikir birliği ve %100 razılık olursa kabul eder. Karaçay Balkarlılar razılık dışı vahim olaylara sebep olacak girişimlerde bulunmayacaktır. Bu tür birleşmelerde Karaçay Balkarlılar Adige, Kabardey, Abhaz Ö.C.lerinin birleşmesine, topraklara saygı ve %100 fikir birliği olduğu sürece karşı değildir."

%100 fikir birligi tarihin hicbir doneminde hicbir halk tarafindan saglanmis degildir.Bu mantikla ne Karcay-Malkarlar ne de Adigeler birlesebilirler.
Bu paragraftan kasit 1. maddede oldugu gibi Rusya`ya mesajdir. Bize topraklarimizi (size ait olmayan) verin baska bir talebimiz yok, herhangi bir gurultuye sebep olmayacagiz diyorsunuz.

"3. Karaçay Balkarlıların, dışarıdan maddi ve ideolajik destek alması, Adigelerin diasporadan aldığından daha fazla değildir. Hatta daha azdır."

Su donemde dediginiz dogrudur.Turkiye Rusya ile iliskilerin son derece iyi oldugu bir donemde "turan" ihracina girismekten hatta bahsinden ile rahatsiz olacaktir.Tabii ki bu uzun vadede nereye kadar surer kimse bilemez.Sizler olu sezonu karli kapatmaya calisiyorsunuz.

"4. Karaçay-Çerkes Ö.C. yönetiminin Kabardey-Balkar yönetimi stratejisinden farkı yoktur."

Bu yazdiginizda dogru. Al birini vur otekine.
Ancak halklarin farki var. Karacay-Cerkes Adigeleri sizin kadar feryat figan bagirmiyorlar.Ustelik Balkarlardan kat kat hakli olduklari halde.


"5. Karaçay-Çerkes veya Kabardey-Balkar hiç bir zaman Çeçenistan olmayacaktır. Bunu orada 3-6 ay yaşayanlar bile bilir. Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar her yıl Rusya'nın en yaşanabilir bölgelerinden hala ilk 5'e girmektedirler."

Bunda hemfikir degilim. Her an her sey olabilir.
Halklarin iradesi yonetimlere yansimadigi surece dananin kuyrugu her an kopabilir.Toprak meseleside Adigeleri tahmin edemediginiz kadar yakindan ilgilendirmektedir.
Ayrica su ilk 5`e girme konusunu nerden aldiniz.
Yerel yonetimlerin uydurma istatistik bilgileri olmasin.


"6. Abazin özerk bölgesini ilk tanıyan ve oluşmasını sağlayan Karaçaylılardır!Sovyetler döneminde bile böyle özerklikleri yokken Karaçay-Çerkes yönetimi bunu sağlamıştır."

Nedense Abazalarin (Abazashta) kendi topraklarinda degilde Adigelerin tukenmek uzere olan topraklarinda.
Karacaylar Abaza topraklarini istila etmislerdir.
Nogaylarin istedigi ozerklikte Adige Habez rayonu sinirlari
cercevesinde yapilmak isteniyor.

"7. Karaçay-Balkar halkı hiç bir zaman Rusya'ya karşı ayaklanmayacaktır. Provakasyonlarınızı bırakın! Balkarlılar daha geçen hafta "Kabardey-Balkar'dan Rus göçü durdurulsun" diye miting yaptı. Rus TV si bile bunu verdi. Bu mitingde Kabardeyler yoktu. Rusları kör mü zannettiniz? Bu mitingleri , olayları bilmiyor mu zannediyorsunuz?"

Cunku giden Ruslar Balkar dag koylerinden gitmiyorlar.Cunku oralara hic bir rus yerlesemez.
Kaberdey bolgelerini terkedenlerde ekonomik sikintilardan dolayi gidiyorlar.Yalnizca onlar degil son 10 yilda 50 binden fazla Kaberdey is bulma umuduyla kuzeye dogru goctu.
Kuzeyden sik sik gelen cenazeleride duymussunuzdur.
Karacay-Balkar halki hic bir zaman ayaklanmayacaktir sozude epey iddiali. Yeni bir Hitlere kadar mi?

"8. Hatırlanacağı üzere, Kabardey-Balkar, iki eşit hakka sahip bölge, Kabardey ve Balkarya'dan 16 Ocak 1922 tarihli RSFSR Merkez Yürütme Komitesi kararıyla oluşturuldu. Kararda, Balkarya'nın Dağlık cumhuriyetinden ayrıldığı ve eşit temellerde Kabardey ile birleştiği yazılı. Kabardey tarafından 4 bölge, Balkarya tarafından 4 bölgeden oluşuyor, icra komiteleri hem Kabardey'de hem Balkarya'da oluşturuluyor, başkent Nalçik oluyor. 16. Ocak 1922 tarihli bu antlaşmada; Kabardey ve Balkarlıların yönetim, toprak ve ekonomide tam bir eşitliğe sahip olduğunu özellikle vurgulanıyor Kabardey yönetiminin tamamı, Balkar yönetiminin tamamı ve Rus temsilci bu antlaşmaya imza atmışlardır. Bu antlaşmadaki maddeler 1922 yılında beri ihlal edilmektedir. Son madde de şu yazılıdır. Antlaşmanın ihlali durumunda Balkar tarafı 16 Ocak 1922 yılı öncesi sınırlarına tekrar dönebilir. Tüm ihlallere rağmen bunu yaptımı Balkarlılar?Hayır!"

Neden 1922? Rus-Cerkes savaslarinin baslangicina 1765`e donsek daha dogru olmazmi?
Kim nerede oturuyordu belli olur.Savas, soykirim ve surgun
neticesinde Sovyet iktidarinin kendilerine bahsettigi kadarina razi olmak zorunda kalan Cerkeslere haksizlik etmiyormusunuz?

"9. Yani bakış açınızı hep Karaçay-Çerkes üzerinden değil birazda Kabardey Balkar üzerindede bir yorumlayın. Karaçay Çerkesde neden Adige Cumhurbaşkanı olmuyor? Sanki Kabardey Balkarda, Balkarlı birisi Cumhurbaşkanı oluyor."

Hic onemli degil. Istiyorsaniz Cumhurbaskanlarinin hepsini size verelim.
Bu yalnizca halklari uyutma planlarinin bir parcasidir.


"10. Çeçen İnguşlar üzerinden de öyle kendi tarafınıza çekme, veya sanki sizin tarafınızdaymış gibi senaryo yazmanıza da gerek yok. Kim kimin yanında orada yaşayan bilir. Moskovada ki Balkar mitinglerine katılımcıların yarısı Çeçen-İnguşdu. 1943-1944 te Stalin, toplu halde Orta Asya ve Sibiryaya Karaçay Balkarlıları ve Çeçen-İnguşluları beraber sürgün etti. Sürgünde bir dilim ekmeklerini paylaştı bu iki millet."

Bir halki toplu olarak surmek elbette yanlis ve haksiz bir durum.Bu bizede uygulandi. Sizler geri getirildiniz ve yillarca Rusya butcesinden rehabilitasyon paralari aliyorsunuz. Biz henuz "Cerkes sorunu" nun cozumu konusunda bir adim atildigini gormedik.

Sahi bu Stalin sizi niye surdu?
Karacay-Balkarlar hic bir zaman Rusya`ya karsi ayaklanmayacaktir derken gecmisten iyi bir "ders" cikarmis oldugunuz anlasiliyor.

"11. Bağımsız Kuzey Kafkasya birleşik Cumhuriyeti artık ütopyadır. Burada bize düşen görev ortak kültür, gelenek, görenek ve folklorumuzla birlikte Rusya Federasyonu içinde kardeşçe yaşamayı öğreneceğiz. Razılık varsa, buyrun siz birleşin. Ben karşı değilim. Diğer Kuzey Kafkas halklarını üzmeden , kavga etmeden birleşin. Can-ı gönülden destekliyorum."

Birlesik Kafkasya fikri bize gore de degil.
Biz yalnizca CERKESYA diyoruz.Ancak sizi uzmeden nasil becerebilecegiz bilmiyorum.
Iyisimi uzulmeye hazir olun.

"12. Kabardey-Balkar'da her iki Kabardeyden birisi Balkarla, her iki Balkardan birisi Kabardeyle evleniyor. Her evde bir Balkar veya Kabardey gelin var. Buna rağmen bu kadar düşmanlık nasıl oluyor? Yıllarca oralarda yaşadım yine mantıklı bir cevap bulamadım buna. Nalçikte aşırıcılar konuştuğunda senin gelinin Balkar değilmi? Senin eşin Kabardey değilmi diye sorduğumda suskunlukları aslında onlarında mantıklı bir cevabı olmadığını gösteriyor.
Son söz olarak , pek ümidim yok ama inşallah gelinlerin ve torunların dediği olur ve kardeşçe yaşarlar."


Umidinizi kaybetmeyin.

ccf3
Yanıt yazMefewud Nartan
05.11.2009 00:10:26

Sayın Karaçaylı,

Bizim, sizi dinlemeye ihtiyacımız var. Sizinde bizim söylediklerimizi dinlemeye ihtiyacınız var.

İki halkın aydınlarına yakışır diyaloglar geliştirmemiz, iki halk içinde en doğru olandır.

Sayın Karaçaylı lütfen formda kalınız. Sizlerin ve bizlerin, Kafkasyalılara yakışır bir tavırla sorunlarını tartışabileceğini düşünüyorum.

ccf3Yanıt yazTagin
05.11.2009 16:40:32
Olay kafkasyanın içişidir.Sayın sabor sayın Yıldız gibiler
hariçten gazel okumayın.

Sayın Hatam Nerdesiniz diaspora yine haddini aşmış kafkasyayı kurtarıyor.

CCF1
Yanıt yazKaraçaylı olarak cevabım-2
05.11.2009 18:47:12
Sayın Nalmes,
1.Moskovaya koşulmadı. Bu mitingin yapılacağı tam bir yıl öncesinden gerekli mercilere bildirildi. Balkarlıların hiç bir pankartında asimile ediliyoruz yazmadı, yazmazda. Bugün bile dünyanın neresinde olursak olalım Biz Karaçay Balkarların %95'i ana dilini bilir. Bizleri tanıyanlar bu gerçeği bilir. Asimile olacağız diye endişemiz yok. Kabardeyler Rusları kovuyor diye bir pankart veya bağırışta yok. İftira atmadan yazalım. Pankartta "KBR'den Rus göçü durdurulsun" diye yazıyor. Aynı şeyi Kanokovda söyledi.
2. Sınırlar ve nüfus... Hangi tarihi başlangıç olarak almak istersin? Almak istediğin tarihe ait kesin delillerin varmı? Sen kabul etmesen bile bugün Kabardey halkı bile, dağlık coğrafyada Balkarlıların, düz ovada Kabardeylerin yaşadığını kabul eder. Onun için Balkarlılara Dağlı, Tawlu derler. İstediğin tarihten başlangıç yap dağlık coğrafyada hep Balkarlılar olmuştur. Kağıt üstünde Balkarlılara KBR in %40 verilmiş gibi görünsede verilen coğrafya aşırı dağlık, sarp uçurumların olduğu bölgelerdir. Bu coğrafyanın %80 i yerleşime uygun bile değildir. Balkarlılara kalan coğrafyanın %50'sinde 11 ay boyunca kış vardır.Bu haliyle ekonomik ve tarımsal bir getirisi yoktur. Nüfusa oranla az toprak verildiği düşünülen Kabardeylerin toprakları düz, verimli, kaliteli, bereketli topraklardır.
3. Üçüncü maddede yazdığına cevap vermeye bile gerek yok. Maksadın iftira atmak.
4. Dördüncü maddende yine iftira var. Çeçenleri böyle komik laflarla proveke etmez kimse. Onlarda cahil değil o kadar. Sen diasporadan, dünyanın başka bir ülkesinde orada ne olup bittiğini bileceksinde Çeçen İnguşlar yanı başında olup biteni mi bilmeyecek? Çeçen-İnguş ve Karaçay Balkar dayanışması başka temeller üzerine inşa edilmiştir. Kolay kolay bozulmaz. Ayrıca Büyük Çerkesya diye bir korkumuz yok ki. Yine söylüyorum. Buyrun kurun.
5. Zalihanov, bir kere, Rusya federasyonunun en büyük bilim adamlarından biridir. Pek çok üstün hizmet madalyası vardır. Ordinaryus profesördür. Dahidir. 3 fakülte mezunudur. 2 dalda profesörlüğü bir dalda da ordinaryusluğu vardır. Aynı zamanda siyasetçidir. Onun sözleri her zaman Dumayı çok etkilemiştir. Putin ve Medvedev'in bile bazen danışmak zorunda kaldığı bilim adamadır. Zalihanov'un ucuz işlerde ucuz pravakosyanlarda hiç işi olmaz.
6. Eski topraklarınızdan kastın çok yanlış. Hangi tarihi eline alacaksın? Adem peygamberden mi yoksa evrimcilerin maymun atadan türediğine ait tarihten mi? Birisi Afrikadan başlatıyor tarihi, diğeri Orta Doğudan. Siz ne kadar eskiyseniz şu andaki topraklarınızda, Karaçay Balkarlılarda işte o kadar eski.

Sayın "Karaçay-Malkarlıya kısa cevap" nikli arkadaşım;
7. maddedeki , Karacay-Balkar halki hic bir zaman ayaklanmayacaktir sozude epey iddiali. Yeni bir Hitlere kadar mi? Kinayeli söz. Sanki Kuzey Kafkasya halklarından bir tanesi bile Ruslara karşı ayaklanmadı veya savaşmadı. 18. 19. yüzyılda ne oldu? Çerkesler neden Kafkasya dışına sürgün edildi? Ayaklandığı için mi yoksa "-ooo hoşgeldiniz buyrun, bu da vatanımızın anahtarı, alın sizin olsun" gibi misafirperlik ettikleri için mi? Hiç gerek yok böyle tek taraflı, kinayeli, iğneleyici gereksiz laflara. Böyle bir biçimde ben sizi kırmışsam özür dilerim.

1765'e geri dönelim. Hay hay. Çerkeslere çok haksızlık edildiğine gerçekten çok inanıyorum. Abhazyadan Azak denizine kadar topraklarınızın gaspedildiğine o geniş coğrafyanın sizlerin vatanının bir parçası olduğuna inanıyorum. Bugün bir ada gibi yalnız bırakılan Adige Ö.C. ne haksızlık edildiğine, bizlerden kat be kat daha fazla topraklarınızın elinizden alındığını sürgün edildiğinizi biliyorum, inanıyorum ve bu konuda yerden göğe kadar haklısınız. Çerkeslere haksızlık etmiyorsunuz demenize gerek yok, çünkü seninle bu konuda hemfikirim. Çerkes-Rus savaşlarında şehit olan binlerce çerkes için Karaçay-Malkarlıların çok güzel ejüvleri (ağıt) var ama Türkçeye çevrilmediği ve bu konuda yayın zaafımız olduğu için haliyle bilmiyorsunuz.

Stalin ve Beria, her ikiside Gürcü idi ve Gürcistan topraklarını genişletmek için Karaçay-Balkar ve Çeçen-İnguş topraklarına göz dikti. Karaçay Balkar gençleri Sovyet ordusunda cephede savaşırken, bir gecede sürgün edildiler. Savaştan dönen Karaçay Balkar gençleri anayurtlarına döndüklerinde evlerine Gürcülerin yerleşmiş olduklarını gördüler. 1943-44 sürgünü Stalin ve Gürcü politikası idi. Gürcü Stalin'in ölümünden sonra 1957 de Rus Hruşçev, Karaçay Balkarlılara haksızlık edildiğini bildirerek Kafkasyaya atavatanlarına dönmelerine ve "Vatan haini" damgalarının ivedilikle kaldırılmasına, Cephede savaşan Karaçay Balkarlılara madalya verilmesine Mecliste karar verildi. Bu yüzden "Karacay-Balkarlar hic bir zaman Rusya`ya karsi ayaklanmayacaktir derken gecmisten iyi bir "ders" cikarmis oldugunuz anlasiliyor" sözünüz gereksiz alaycı bir söz olmuş. Geçmişten iyi bir ders alındığı için mi acaba Kuzey Kafkasya'nın hali bugün böyle?

Sayın Tagin,
Doğru söylüyorsunuz. Aslında olay Kafkasya'nın kendi iç meselesidir. Bir gün bile Kafkasya'ya gitmemiş olanlar, internet sitelerinden doğru yanlış bir şeyler okuyup , atavatana akıl vermeye çalışarak haddini bilmeyen diaspora pozisyonuna düşüyorlar.

Yazılarımızı lütfen kırıcı olmadan, alaycı bir tavır içine girmeden yazalım. Sonuçta biz diaporayız. Her ne pahasına olursa olsun Kafkasyayı asla terketmeyenlerle asla bir olamayız, ne haddimize.

Hepinize saygı ve selamlar.

ccf3
Yanıt yazNalmes
05.11.2009 19:54:49
Kimse gazel okumuyor sayın Tagin
Toprakları gaspedilen herkes aynı feryadı çıkartır.
Tabii azıcık onur ve vatan sevgisi varsa.

ccf3
Yanıt yazNalmes
06.11.2009 02:34:57
Sayın Karaçaylı,
Yalan ve iftira atmak sizin Balkar kardeşlerinizin işidir,o nasihatleri onlara yapın öncelikle.

Zalihanow peygamber diyeceksiniz utanmasanız ama, bilen biliyor Zalihanov kimdir.
Siz asıl benim soruma cevap verin: Zalihanovun moskovada propaganda yapmak için kullandığı lüks şaşaalı ofisi kim finanse ediyor ?

Hangi tarihten isterseniz oradan başlarız Sayın Karaçaylı,isterseniz Dağlı haklar sovyeti zamanında bizden gaspedilerek sizlere verilen topraklardan başlayalım ne dersiniz.
Çok yakın tarihe gelirsek, 2005 yılına kadar Balkar topraklarının(daha net söylersem balkar tarım arazilerinin) toplamı 90 000 hektardı. Bu gün 400 000 hektara geldi dayandı.
Aradan çok zaman da geçmedi gördüğünüz gibi topu topu 6 sene. Buyurun bi açıklayın bakalım nasıl oluyormuş bu,sizin topraklar toprak doğurmuyorsa bunun akla yakın tek açıklaması başka halkın toprağının gasp edilmiş olduğudur.

O kadar ağlanacağınıza bir bakın bakalım gerçekte durum ne hale geldi,elinizdeki topraklara göre kilometrekareye 6 balkar düşüyor şu andaki toprak dağılımda.
Kabardeylere kalan toprakta ise kilometrekareye 72 Adige düşüyor.Yalan söylemeyin burada insanlara.

Balkar ihtiyarlar heyetini Zalihanovun idare ettiğini sağır sultan bile biliyor,mübarek bilim adamı militanlığa soyunmuş.

Siz o kardeşlik nutuklarını Çerkeskte köşeye sıkıştırdığınız Çerkeslere atın,yıllardır süregelen teamülleri yıkıp Rus başbakan atayan devlet başkanınıza atın.Karaçayda besleyip Kaberdeyin başına bela ettiğiniz vahabistlerinize atın.

Bu topraklar Tarihi Çerkes topraklarıdır.Dönün dağlarınıza gidin.
Ne güzel iş, nüfusun yüzde 14ü bile olmayan bir halk memleketin yarısına talip olmuş. Moskovaya koşup yalan ve iftira ile ağabeyine sığınıyor,ekmeğini yediği birlikte yaşadığı halka çamur atıyor,Budin denen bir yalancının kalemi ile neredeyse tarihi değiştiriyor.Kardeşlik bumudur sizce ?

Biz bilmiyormuyuz sanıyorsun,oluşturuduğunuz fon ve o fona dışarıdan akan kaynak vasıtasıyla bastırdığınız sahte tarih kitaplarını sahte haritaları o ihtiyarlar heyetinizin köy köy dolaşıp dağıttığını.

Biz bilmiyormuyuz sanıyorsun dağlardaki vahabistlerin yüzde doksanının balkar köylerinden beslendiğini.
konuşturma beni en iyisi.

ccf3Yanıt yazTagin
06.11.2009 10:25:14
Sayın Nalmes ucuz kahramanlığınıza vatan gibi değerleri bari alet alet etmeyin.

Diasporanın kahramanlıklarını herkes biliyor. Kaberdeyin toprak ihtilafı size kalmaz. İşinize bakın.

CCF1
Yanıt yazGoşeney S.
06.11.2009 12:40:11
Sayın Tagın,

İsterseniz bir rahat bırakında bu önemli konu başlığındaki tartışmayı izleyelim. Size ne, bana ne mantığı ile hiç bir konu tartışılmaz. Varsa konuyla ilgili bir bilginiz ve fikriniz sizde yazın okuyalım.

Yoksada, insanların söylemek istediklerine ket vurmaya çalışmayın lütfen.

Saygılar.

CCF1
Yanıt yazTagin
06.11.2009 14:29:53
Sayın Goşenay Tekrar ısrar ediyorum iki diasporalı burada neyi tartışabilir. Fuzuli işlere sizde meraklıymışsınız.

Bu iş kafkasyanın içişidir. Dışarıdan cengaverlik yapmak abestir.Kimseyede ket vurmuyorum.Arkadaşlar parlemontonun üstündemi görüyorlar kendilerini. Ne o Medvedeve ulaşacak edalarla ne anlatıyorlar.Saçma konuyla abuk subuk yazılara tartışmamı oldu şimdi.

CCF1
Yanıt yazMefewud Nartan
06.11.2009 15:54:27
Sayın Tagin,

Medvedev'e ulaşacak kadar idealı, Medvedev'e anlatabilecek kadar bilgili, Medev'e kafa tutacak kadar başı dik olmanın ne zararı var.

Tatışma tam da sizin eleştirdiğiniz şekli ile ilerlemeli.

Birleşmiş milletlere derdini anlatırcasına düzeyi yüksek, Başbakanların karşısında kükreyecek kadar iddealı.

Diasporalı mantığına gelince:

Yürüttüğünüz mantık dünyanın hiç bir yerinde geçerli değildir. Dünyanın hiç bir yerinde diasporası olan bir halk "işinize bakın" demez. Yüzünüz bize dönük olsun der. Bizi tartışın, bizimle ilişkiniz olsun, bizi anlamaya çalışın" der.

Bu "diasporalı karışmasın" mantığı, halkı bölmektir.

Ulus tanımının temel taşı "kader birliği" dir. Siz diasporadan bizim derdimize yanmayın derseniz. Kaderinizi ayrı çizin demiş, iki kardeşi ayırmış olursunuz.

Bu konuyu ısrarla yazmamdaki gerekçem, bu "diasporalılar" mantığının zaman zaman dillendirilmesidir.

Bu mantığı yerli halktan kimse dile getirmezken, diasporadan gidip, "diasporalılar Kaskasyaya karışmasın demek" son derece yanlış bir yaklaşım.

Konu mecraından sapmadan tartışmak dileklerimle.

CCF1
Yanıt yazNatxo Janberk
06.11.2009 16:15:16
Sayın Tagin,

Sayın Goşenay'a katılıyorum. Bu insanların Kafkasyada yaşamadığını nereden biliyorsunuz ki? Ayrıca Türkiye de veya Mısır da olsalar ne farkeder.

Görüş bildirmek ve tartışmak için yaşadığınız coğrafyanın önemi yoktur. Ulusal kounulara merakınız olması yeterli.
Size kalsa Kafkasya'daki seçilmiş parlamento dışında kimsenin söz hakkı yok. Bu fikriniz komik doğrusu, kusura bakmayın.

Diyelim ki Bangladeş de yaşıyorum ve Çerkesya da olan bitenle de ilgiliyim. Ne olacak şimdi?

Selamlar.

CCF1
Yanıt yazKaraçaylı olarak SON cevabım
06.11.2009 18:11:26
Son cevabım dedim, çünkü her ne yazılırsa yazılsın artık bu foruma yazmayacağım. Bundan sonra artık bu forumu da okumayacağım.

Sayın Nalmes,
1. Balkarlılar son derece yiğit, gözüpek, dürüst ve doğru insanlardır. Kimseye iftira attıkları falan da yok.
2. Zalihanov, tövbe haşa hiç kimsenin peygamberi değil. Zalihanov milletvekilidir. Ofisinin olmasıda doğal.
3. Karaçay Balkarlılar hiç bir zaman ağlamaz.
4. km2 düşen insan sayısına kafayı taktın. O bereketli toprakları ver, bütün dağlar sizin olsun. Balkar coğrafyasının %80'ine yerleşim mümkün değil.
5. Balkar ihtiyarlar heyeti illegal değil Rusya Federasyonu içinde legal bir sivil toplum kuruluşudur.
6. Kimseye kardeşlik nutuğu attığım yok. Senin gibi Karaçay Balkarlıları bir kaşık suda boğacak kadar düşmanca tavırlar içindeki birinin zaten bu tür kardeşlikten anlamadığı gibi sana kardeşlik nutku vermeye gerek yok. Nefesimize yazık olur.
7. Bahsettiğin topraklar Kafkasya insanlık tarihinin varoluşundan itibaren Karaçay Balkar topraklarıdır. Sen önce asıl toprağın olan Karadeniz kıyılarında kaybettiğin toprakları kazan.
8. Elinde ne belge ne delil varda ha bire atıyorsun çamur atıyorsun? Yazılı bir tarih mi var? Belgen mi var dök ortaya. Neymiş elindeki 5 bin öncesine ait belge bir göster. Delilsiz konuştuğunda bu yazdıkların insanlar için sıradan oluyor. Bir iki güne kadarda unutulup gider. Çünkü kimse kaynak göstermez senin sinirli yazılarını.
9. Karaçay Balkarlılar elhamdülillah sünni müslüman ve Hanefi mezhebindendir. Vahabi değil. Allah senin kuru iftiralarından korusun.
10. Bu kadar kahramansan, bu kadar düşmansan, bu kadar sinirlenmişsen, bu kadar sindiremiyorsan..buyur..Karaçay-Çerkes uzakta değil. Uçakla 2,5 saat. Git hallet kendine göre.

Saygı değer forum katılımcıları, bu son yazımdır. Bundan sonra hem yazmayacağım bu foruma hem de foruma ve siteye katılmayacağım. Eğer bana veya cevaplamam için bir şey yazarsanız okumayacağım için boşuna yazmış olursunuz.
Tartışma gittikçe düzeysizleşiyor, sinirler gereksiz yere geriliyor. Ben zaten forum başlığıyla ilgili düşüncelerimin tamamını yazdım.

Hepinize saygı ve selamlar. Sağlıklı kalın.

ccf3

ccforum not:Tesekkurler katiliminiz icin, "benim katilmadigim, onaylamadigim yanitlar gelirse giderim" yaklasiminiz oldugu surece zaten durmanizin da bir anlami kalmiyor.
Yanıt yazMetiz
06.11.2009 18:46:52
Sayın Nalmes,
Benim babam Karaçay annem Kabardey, çok sevdiğim ablamın kocasıda Kabardey.
Ben sonuna kadar Kabardeylerin, Karaçay, Balkarlıların bir arada Kafkasça yaşamasını istiyorum tıpkı bizim aile gibi. Biliyorum Kabardey Balkarda da bizim gibi aile çok.
Size ne oluyor ki böyle? Bu ne şiddet bu ne celal? Bu öfke niye? Sinirden yazılarınız hakeret sınırlarına yaklaşıyor ama öfke ve düşmanlık sınırlarını çoktan aşmış.
İki yıl önce yazın Kabardey Balkara ailecek gittik. İnanılmaz misafirperverlikle karşılaştık hem Kabardey hem Balkar tarafından. Kabardey ve Balkarlılarla hep beraber öyle güzel gezdik eğlendik ki...senin yazılarını okuyan, oraya hiç gitmeyen biriside zannedecek ki Kabardey Balkarda bir Bosna, Yugoslavya iç savaşı durumu var.
Hayır hiçde öyle değil. Hemşehrilerime buradan sesleniyorum. Kabardey Balkara gezmeye gidin. Kabardeyim deyin ve Balkarlıya misafir olun veya tam tersi... iddia ediyorum. El üstünde padişahlar gibi misafir edileceksiniz. Bırakın bu şoven politikaları yaa. Huzur içinde ki insanların içine fitne sokmayın.

ccf3
Yanıt yazTagin
06.11.2009 19:36:52
Değerli Baylar, Bayanlar
Sizlerin tartışma adına gerçek anlamıyla ortaya koyabileceğiniz bir şey yoktur.Öncelikle konunun derinliği ve gerekleri gözönüne alınırsa kendi kendinize gelin güvey olmak deyiminin sizin gibiler için söylendiğini düşünüyorum.
Özellikle sayın nartan beni yanıltmadığınız için teşekkürler. anlamsız biçimde sorumluluk almayan gelişmelerden etkilenmeyecek bir konumda yani diasporada otur yüzüm vatana dönük diye hüsnü kuruntuların üzerine büyük mütefekkir edasıyla ahkam kes. kusura bakmayın bumu heryerde geçerli olan mantık.
beyle bayanlar bırakın hamaseti boş atıp tutmayı siz kaberdey parlementosundan yönetiminden o halkın aydınlarından çokmu düşünüyorsunuz vatanınızı.
Sizmi onlardan vatan seversiniz.Vatanınızın dertlerine yanmak adına kimlerin nelere alet olduklarını kimlerin hangi entrikalara bulaştıklarını hepimiz biliyoruz.Bu konuda yazan arkadaşları özellikle sayın nartanı tenzih ederim ama kendilerininde bugüne kadar eleştirdikleri hamasetin kurbanı oluyorlar.
Evet tekrar ediyorum kafkasyanın reel politik gerçeklerini geçirilmiş sosyolojik değişim ve gelişimleri sosyo politik durumu bildiğini zanneden Başkan qanokodan daha kaberdeyi düşünür rollerdekiler açıkça tribünlere oynuyor.Ancak boş tribünlere oynuyorsunuz.
Gerçekten diaspora olarak konuya duyarlıysanız yapacağınız en son şey konuyu bu forumda tartışmak olmalıdır.Fikir jimnastiği yapacak konuyu yanlış seçtiniz.Parlemonto kararı kaberdey iradesi ve yönetimi varken canınız konuşmak yazmak istiyor diye sizler kendinizi vehimlere kaptırmayın.İşinize bakın işinize.

ccf3
Yanıt yazNalmes
06.11.2009 21:39:39
Adı geçen arkadaş forumu terk ettiğine göre arkasından yazmış olmak istemem. Sadece mantığını anlamanız bakımından şuna vurgu yapmak istiyorum. dün "hangi tarihten başlamak istersin" diye yüksek atan arkadaş şimdi "varmı elinde belge" diyor. Tarihin kendisi belgedir zaten,eski haritalar belgedir, sovyetlerin kafkasyada kuruluş tarihi belgedir"

1917 öncesi balkar sınırları neredeydi,şimdi nerede diye sorsa kendisine zaten konuşmaya gerek kalmayacak.

Her neyse,o arkadaşın görevi barışsever çağrılarla ortamın havasını almaktı,vazifesini yaptı gitti.

Diğer Tagin isimli kişiye sesleniyorum şimdi.
Sen önce edep dairesinde yazmayı öğren,bilgin olmayan konuda ortaya düşüp zeka düzeyini gösterek yazılar yazmadan önce.

Burada kimse kimseye düşmanlık gütmüyor,
Kimse kimseye hakaretde etmiyor,burada olan şey yapılan bir hatanın ve haksızlığın dile getirilmesidir.
Biz o balkarların arasında yaşıyoruz Tagin efendi,yüreğin varsa sen de gelir burada yaşarsın ve o sözleri söylemeye hak kazanırsın önce.

Burada yapılan bir halkın olan biten hakkında bilgilendirilmesidir.Dikkatinizi çekerim forum başlığına,
Bir arkadaşın teori biçiminde yazdığı Karaçay-Çerkes ile ilgili yazıya bile tahammül edemeden ortaya düşüp savunma yapanlar,bizim gaspedilmiş topraklarımız için konuşmamızı ayıplamaya çalışıyorlar.

Kardeşlik çağrıları yapanlar kardeş gibi davranmadıkça, bundan sonra gereken cevabı alacaklarından emin olabilirler.

Yapılan sadece olan biten hakkında 'o vatanın diasporadaki sahiplerini' bilgilendirmekten ibarettir.
Bunun ötesinde bir amacı olmadığı gibi,forumda yazarak topraklarımızı kurtaramayacağımızı bilecek ve bunun için yapılması gerekeni kavrayacak kadar da kendimizdeyiz çok şükür.

Bende şimdilik kaydıyla çekiliyorum kenara.

Okuma zahmetine katlananlara da teşekkür ediyorum.

CCF1

Yanıt yazİdealist
07.11.2009 09:41:18
Balkar kardeşlerime sesleniyorum,

"Halkların Kardeşliği" laf olsun diye telaffuz edilen bir söylem değildir.

Adigeler ve Balkarlar kardeşçe yaşamak ZORUNDA olan halklardır.Hiç bir şekilde bunun aksi vurgulanmamalıdır.Bu kardeşliği baltalayacak hiç bir söylem de desteklenmemelidir.Ucunda çok ciddi maddi çıkarlar olsa dahi(toprak ilhakı ).

İki halkın arasına serpilmeye çalışılan nifak tohumları, Amerika'nın , Rusya'nın yaralarını kaşıyarak Türkiye aracılığıyla "soydaş" birlikteliği ayağıyla Balkarları örgütleyerek bölgede hır çıkartıp yani sonuçta Rusya'nın başına bela sarıp istirarsız bir Kafkasya yaratıp bölgede cirit oynatma politikasıdır.

Balkarlar bu oyuna gelmişlerdir.Din kardeşliği zemininde başka arayışlar içinde oldukları da açıktır.Hiçbir siyasi çözümü olmamış ve olamayacak dini akımlar maalesef Balkar kardeşlerimiz arasında oldukça yaygındır ve derinlemesine de ilerlemektedir.Bunu besleyen ve körükleyen de (ağızlarına bir parmak bal çalarak geleceği görmelerine engel olan ) Amerika'nın yazdığını oynatan Türkiye'dir.Adigeler Türklerden daha yakındır Balkarlara!

Bizler kardeşçe yaşamış ve yaşamak zorunda olan halklarız.Tüm aydınlarımız bu durumu hem kendilerine hem de halkın her katmanına hemen hatırlatmalıdırlar.

Balkarlar hatırlamalıdırlar,Adigeler hiçbir zaman hiçbir halkı asimile etmemişlerdir, maddi-manevi hiçbir halkın varlığını gaspetmemişlerdir. Balkar kardeşlerimizin bu gerçeği görüp ağızlarına uzanan ballı parmağı havada yakalayıp geri çevirmeleri gerekir.

Aydın geçinen her Balkar toprak sorununun ne anlama geldiğini gayet iyi bilir.Zalihanov gibiler yazılanı oynayan seçilmiş aktörlerdir.

Gerçek aydınlar bir araya gelerek provokasyonlara meydan vermeden yapıcı görüşmeler ile yönetim kadroları üzerinde baskı oluşturup yanlışı düzeltmek zorundadırlar.Aksi halde tarihte sırtlarındaki veballe yerlerini alacaklardır.

Yüzde 14 nüfus oranıyla Balkar kardeşlerimize giydirilmeye çalışılan elbise çok büyük gelecektir.Buna meydan vermemelidirler.

Diasporada yaşarken Balkar sorununa eğilen katılımcılarla değil de sorunun yerinde yani Kabardey-Balkar'da yaşayanlarla bu konu tartışılmalı çözülmelidir diye düşünüyorum.Anavatanda yaşamayan hiç kimse ile bu konuyu en azından ben tartışmayacağım.

Kardeşçe yaşamak zorundayız, başka çaremiz yok.Oyuna gelmeyelim....

Saygılar...

CCF1
Yanıt yazNermin
07.11.2009 13:01:21
Eğer hayat sadece laftan ibaret olsaydı, söz ve söylem eyleme dönüşmediği halde bir işe yarasaydı, sanırım biz şu anda en ileri milletlerden bir tanesi olmuştuk.
Adım adım mevzi kaybederken bile, hayret edilecek bir pişkinlik içerisinde olanlar olmamış, yaşananlar yaşanmamış gibi laf cambazlığını sürdürmekte de ısrar ediyoruz işin tuhaf tarafı.

Kendi halkının çıkarını savunmaktan, kendi hakkını istemekten aciz olanlar, başkalarının hakkını savunur pozisyonlarda arz-ı endam ediyorlar gündemimizde periyodik olarak.

Süslü ifadeler, allı pullu akıl yürütmeler, hiçbir zaman çıkmayan, sittin sene de çıkmayacak saçma öngörüler onların egosunu tatmin edip isimlerini parlatırken, halkımızın ruhunu sıkıyor umudunu kırıyor, direncini ve bilincini köreltiyor.

Diasporada bizi yok sayıyorlar alenen.

Kürt'ten fazla Kürt, Türk'ten fazla Türk savunucusuyuz yıllardır ama kendi halkımızın menfaatlerini savunmak gerektiğini kavramıyoruz.

Dünyayı değiştirmeye yelteniyoruz ama kendi kara kaderimizi değiştiremiyoruz.

Yarın çok geç olacak, hatta bu gün bile çok geç artık.

Biz yarın ortaya çıkıp haklarımızı talep ettiğimizde, Türk kardeşlerimiz (!) Kürt kardeşlerimizi (!) salacaklar üstümüze, kendileri de arabulucu olup bizim hakkımızı savunacaklar!

Yakında Adigey'de Çerkes Kürt sürtüşmesi çıkarsa ve bunun yansımaları diasporaya ulaşırsa hiç şaşırmayacağımı şimdiden ilan ediyorum.

Bu süreçten bir sonraki adım, devletin Kürtleri Çerkesler ve diğerleri üzerinde bir sopa gibi kullanması sonucunu getirecektir bize.

Biz uyumaya devam edelim.

ccf3
Yanıt yazGoşeney S.
07.11.2009 14:10:03

Sn. Nalmes,yazdıklarınızla bilgileniyoruz,siz niye çekiliyorsunuz ki tartışmadan?
Kendilerini bu başlıkta hakem pozisyonunda görenler çekilsin.

Saygılar.

ccf3

Yanıt yazTenciz
07.11.2009 20:19:38
Karaçaylar şuan yaşadıkları bölgede Kabardeylerden daha eskiler arkadaşlar eğri oturup doğru konuşalım.

ccf3
Yanıt yaztxide
07.11.2009 22:08:58
Sayın tengiz neye dayanarak söylüyorsun bunu.Gerçi burada söz konusu olan Karaçayların değil balkarların durumu ama maşalla konu gitti baka yerlere dayandı

ccf3
Yanıt yazNermin
07.11.2009 22:53:54
Sayın Tenciz
Karacaylar benim bildiğim Türk ve Türkler nasıl orta asyada kaberdeylerden daha eski oluyor

Doğru oturup doğru konuşalım.Türkler kafkasyaya kavimler göçünden sonra geldi.Türkler Orta asyadayken Kaberdeyler zaten Kafkasyaya daydı

Tarihinizi araştırınız.Bilip bilmeden konuşmayınız

Saygılarımla

ccf3


Yanıt yazAbkhaz
08.11.2009 11:47:29
Sayın Nermin,

Tenciz doğru söylüyor. Sende doğru söylüyorsun nasıl mı?
Bahsettiğiniz büyük kavimler göçünden önce binlerce yıl süresince küçük boylar göçü olmuştur. Karaçaylılar binlerce yıl önce kavim değil küçük boy göçü ile Kuzey Kafkasya'ya gelmiştir. İlk yerleştikleri yer ise şimdi çoğunlukta yaşadıkları Elbrus, Dombay dağlarının etekleridir. Şimdiki Karaçay'da bulunan eski Karaçay yazıtları ilk denilen Orhun abidelerinden binlerce yıl daha eskidir. Fakat bu yazıtlar 4-5 satırdan ibaret olduğu için ve abide biçiminde olmadığı için Orhun kadar ilgi görmedi. Zaten Kabardey veya şimdiki Adigeyde hiç bulunmadılar. Adigey ve Kabardey'in toprakları aslında Azak ile Abkhazia arasındaki bütün Karadeniz kıyılarını ve şimdiki Adigey ve Kabardey topraklarınıda kapsayan çok geniş topraklara sahiptiler. Bu doğru. Ama hiç bir zaman dağlık Elbrus ve Dombayda bulunmadılar. Binlerce yıl önce Asıl Kabardey, Adige, Abkhaz nüfusları Abkhazyaya komşu Karadeniz kıyısındaydılar ama Moğol istilası, ve diğer savaşlar neticesinde nüfus yoğunluğu dağ eteklerindeki ovalara doğru kaymıştır. Biz Abkhazlar, Kabardeyler ve Adigeler biraz daha eski hatta bin yıl daha eski olabiliriz Kafkasya'da Karaçaylılara göre. Ama ben buraya gökten zembille indirildiğimizede inanmıyorum. Mesela: Eğer dindarsak Adem peygamberi başlangıç alacaksak, bizde göç yoluyla Orta Doğudan veya Mezapotamyadan geldik. Eğer Darwin teorisini ele alacaksak, o zaman Kara kıta Afrikadan göçle geldik. Öyle veya böyle biz de göç ederek geldik.

Ayrıca, Kafkasya'da ki Türk boyları hariç diğerlerini otokhton halk ilan edip (ki neye göre?) Türk boylarını dışlamak doğru değil. Oset, Çeçen, İnguş, Lak, Avar, Lezgi..hepsinin tarihini tek tek çok mu iyi biliyoruz?
Tarihi araştırınız, bilip bilmeden konuşmayın diyorsunuz ama siz hangi tarihi okuyorsunuz Tenciz bey hangi tarihi okuyor. O kadar çok yanlı yazılmış tarih var ki. Neyi baz alacaksınız.

Kafkasyanın en büyük handikapı yazılı bir tarihinin olmayışı. Hep sözlü destan, mitoloji vs. Bunlar açık tarih değil. Üstelik bu mitler bütün Kuzey Kafkas halklarında mevcut. Hepsi benim diyor. Çık çıkabilirsen işin içinden.
Eğri oturup doğru konuşalım. Uzak geçmiş yazılı tarihimiz yok. Yazılanlar hep tez, varsayım..bunlarda onlarca çeşit.
Şimdi bana soracaksınız Abkhaz olarak sen niye Karaçaylıları savunuyorsun siye. avunduğum falan yok. Avukatı da değilim. Hem bu kısır çekişmeler yüzünden hep kısır döngüdeyiz.Onlrala içimiz dışımız bir ama görmek istemiyoruz. Türkiyede Türklerle Karaçaylılarla evliliğimiz on binleri aşmış görmezden geliyoruz. Öz be öz abimin eşi bir Karaçay. Öyle güzelde düğünleri olduki. Birbirimizden hiç farkımız yok aslında.

Daha geçen yıl olan ilginç bir anımı paylaşmak istiyorum sizinle. Eskişehirde Bir Şapsuğ-Karaçay düğünündeyiz. Damat Şapsuğ, gelin Karaçay. Bilirsiniz damat tarafının gençleri gelin tarafının odasına getilir ve hoş cezalar kesilir:) Sonra çok yakından tanıdığım bir genç getirildi. Bizim thamatemiz "-önce kendini tanıt" dedi. O da Adigeyim ve bununla guru duyuyorum" dedi. Thamatemiz ağır başlılıkla hepimiz gurur duyarız bunları karıştırma " dedi. Ama ben dayanamadım. "Annen kim" dedim. Ters ters baktı ama cevaplamadı. Ben devam ettim. "Seni doğuran, büyüten, bu günlere getiren bir yerin ağrıdığında ağrını ben alayım yavrum" diyen senin annen Karaçaylı değilmi? "diye sorduğumda önünü başına eğdi, ama içindeki hazımsızlığa yine yenik düşerek dedi ki "aslında Karaçaylılarda Adigedir"dedi. Yani gülermisin ağlarmısın. Ne olmuş yani annen Karaçay Türkü ise? Milletimiz bu hale kimler tarafından ne maksatla bu hale getiriliyor??? Yazık çok yazık.

Sayın Txide;

Konu aslında Karaçaylılar idi, Balkarlılar değil. Lütfen zahmet edip en baştaki açılış konu başlığına bakarmısınız.

CCF1
Yanıt yazTumkhoy
08.11.2009 15:20:26
Yazılanları okuduğumda neyi paylaşamadığınızı anlamadım. Aynı örf, anane, gelenek, görenekten gelmiş, evliliklerle birbirleriyle hısım-akraba olmuş kişiler, milletler bir araya gelmiş kavgalar gelin-kaynana, eltiler kavgasına dönmüş. Yok sen buradan geldin, yok sen oradan geldin yok bu ev benim... Allah akıl fikir versin. Bu tezgahları planlayanlar yazdıklarınızı okudukça kıkır kıkır gülüyorlardır herhalde.

Yapmayın, etmeyin. Farklı gibi görünseniz de aslında aynısınız. Farklılıklar çıkaranlar, farklıymış gibi empoze edenler utansın.

Hepiniz, katılımcıların tamamı asırlarca genetiği değişmemiş safkanlarmısınız? Hemde Kafkasya gibi 80 den fazla milletin yaşadığı yerde? Kendi kendinize bir sorun. Kim bilir kaçınızın evinde başka kafkas milletinden gelin damat vardır.

Hatırlayın bir eski Kafkas tarihini, savaşlar, esir alınanlar, köleler, prensler ve köleler dönemi v.s. Prensler, asiller, kullar ve esir alınanlar. Bugün ne oldu o kölelere, esir alınanlara? Kim bilir hangi milletten esir alınmıştı ama bugün Adigeyim, Kabardeyim diye geziyordur veya Karaçayım Balkarım diye geziyordur. Veya diğeri diye.

Nedir bu birbirlerine çamur atmalar. Yok çok iyi taklitçisiniz, yok şöylesiniz böylesiniz. Kim kimi taklit ediyor. Kimdir sahibi.?

Bir elin parmaklarıda farklı görüntüdedir am bir elden bir koldandırlar. Sizde Kuzey Kafkasya için aynı düşünce içinde olmadığınız sürece, daha böyle çok mikro kavgalar, mikro tartışmalar, mikro savaşcıklar yaparsınız ve bir arpa boyu yol almzsınız.

ABD zenci Başkan seçiyor, 2030 da insanlı Mars yolculuğu projesi başlatıyor, benim halkım bak ne konuşuyor, ne tartışıyor.

Başka ne diyim yani...

CCF1
Yanıt yazNalmes
08.11.2009 15:49:01
Sayın Abhaz ortalıkta yeteri kadar işgüzar arabulucu var, birde sen çıkma başımıza.Adigelerin sözlü edebiyatında "dünya yaratılırken" diyen eski türküler var,bir bulun okuyun bakalım hangi dağlardan nhirlerden bahsediyor orada.

Kafkasya yaratılalıberi oranın yerli halkıdır Adigeler.
Ortaya çıkışlarıda kafkasyada başlar.Senin kökenin sulanmış diye durumuna uygun teoriler uydurmaya çalışma burada.

Karaçaylar o bölgenin eskisidir yenisidir o ayrı bir şey ama her halükarda kökenleri Türktür ve Türkler orta asyadan inerek gelmişlerdir oraya.

Bunun nesini tartışıyorsun sen şimdi.Kaldıki kimse onlara "inin dağların tepelerinden" demiyor.
Aşağılara inerek gaspettiğiniz ve hala genişletmeye çalıştığınız topraklarımızdan çekilin,hadi gasp ettiğinizide ettiniz ama artık bir yerde durun diyor.

Ne yani sizin bir yarınız Karaçay diye biz şimdi size uygun tarihmi yazacaz.

Bu arabulucular ne hikmetse Çerkeslere bir zarar geldiğinde ortada görünmüyorlar dikkat ediyorsanız.

Tarihimizi kültürümüzü destanlarımızı hatta üstümüzdeki elbisemizi çaldılar sayın Abhaz,bu günde topraklarımızı çalıyorlar, sen bize mevlanacalık oynasanda bu hakikat değişmiyor.

CCF1
Yanıt yazDağdan gelenin bağdakini kovması
08.11.2009 15:52:22
Abhazlar,Adigeler,Lezgiler,vs.bunlar Kafkasyanın yerli halkıdır.Adigeler ve Abhazlar hiç bir bölgeden göç etmemiştir.Kafkasyanın yerlisidir.

Karacay Türkleri ve Balkar Türkleri Kavimler Göçüyle gelmiştir.

Hangi hakla beni vatanımdan kovabilir ki?!Zaten benim toprağım.

Kendisi sonradan gelmiş yerleşmiş diyor ki ilk önce kimin geldiğine dikkat çekerim. Esas kendisi doğru otursun doğru konuşsun. Karacaylar,Balkarlar,Kumuk Türkleri evet...

artık bizdendir.Bugün Kaberdey Balkarda Balkar Nüfus yüzde 14 iken Balkarlar hernedense söz sahibi oluyor
Ahıskalı olsun,Karacylı olsun,Kumuk olsun kardeş olarak görüyorum.Ama bana hangi hakla der kendisine gülmekten katılıyorum.Çünkü Onlar Asyadayken biz zaten Kafkasyadaydık


CCF1
Yanıt yazŞark Kafa
08.11.2009 17:08:31
Darwin Teorisine de dayandırsanız, Hz. Adem'den de başlasanız, hiç bir şekilde Türklerin Kafkasya'da Çerkesler kadar kadim bir ırk olduklarını söyleyemezsiniz.

Bu görüşü savunanların esas dayanakları Kimmer-İskit ve Alanların Türk (Proto-Türk)kavimleri olduğu tezidir. Bu tezi baz alıp üretilmiş görüşlerdir. Bu zaten başlı başına tartışmalı bir konudur. İspat edilememiştir henüz. Birçok Tez - Anti Tez yazılmıştır. Avrupalı bilim adamlarının büyük çoğunluğu bu kavimlerin İrani olduklarını kabul eder.

İşin ilginci bu kavimlerin Proto-Türk olduğunu iddia edenler. Meot - Sind - Kasog'lara, Maykop Kültürü ve Hitit Kültürünün benzerliklerine, Kafkas Dillerindeki Hitit etkisine hiç değinmezler. Bu tezlerde Proto-Türk Kavimler Orta Asyadan ellerinde kılıç atları üstünde gelir. Medeniyetler kurar gerekirse yerli halkları boyunduruk altına alır. Kültürler kurarlar. Sanki oralarda Proto-Türklerden önce hiç kavim yoktur.

Bu tezi savunanlardan bir kısmı Çerkeslerinde zaten aslen Türk olduğunu, Çerkescenin bir dialektindeki 3-4 türk kökenli (en azından öyle derler) kelimeye bağlarlar.

İşin aslı Kimmerler vs. ister Türk (prototürk) ister İrani olsun. Bu Çerkeslerin otokton halk olduğu gerçeğini değiştirmez. İstediğimiz kadar eğip bükelim Kafkasyadaki Türklerin Orta Asyadan geldiği gerçeğini değiştiremeyiz, Halbuki Kafkasya'da Fredi Çakmaktaş zamanından beri insan vardı. Bu insanlarda medeniyetler kurdular ve diğer medeniyetlerle ilişkilere girdiler.

Kısacası Çerkesler ile Türklerin (Karaçay-Malkar) Kafkasyadaki ömürleri arasındaki zaman dediğiniz gibi maksimum 1000 sene değildir.


Fakat gündemdeki asıl konuyla ilgili şahsi görüşüm şudur. Karaçay ve Malkarlar yaşadıkları topraklar üstünde her türlü hak talebinde bulunmaya hakları vardır. Gelecekte bir gün Oşhamafe, Karaçay - Malkar Özrk Cumhuriyeti sınırları içinde kalırsa ciğerim yanar mı ? Evet yanar. Her ne kadar o dağların benim olduğunu hissetsem de, Karaçay ve Malkarların en az 1000 senedir yaşadıkları topraklarda her türlü siyasi haklarının olduğunu kabul ediyorum. Hoşuma gitsede gitmesede.

Bu sayfadan da, oturdukları yerden Adıgelerin 3 özerk Cumhuriyetini birleştirenlere, hatta bununla da yetinmeyip Birleşik Kafkasya'yı kuranlara selam ediyorum.

Ha bu arada DÇB'yi eleştirip duranlar, DÇB'nin başında kolunda ve her yerinde olsalardı, Karaçay ve Malkarları nasıl sindirirlerdi çok merak ediyorum. Bizimle de paylaşırlarsa sevinirim.

Saygılar.

CCF1
Yanıt yazPtlıjı
09.11.2009 23:59:07
Türk soyundan gelenlere ;sayılacak olsalar ,türkiye türkleri, ırak türkmenleri, azeriler ,karaçay ,malkarlar dağ tatarları vs vs ve hatta bulgarlar bir kısım polonyalılar ve daim amerikan kızılderilileri(?)... gibi bilcümlesine orta asyada halen yaşayan bir türk sorsa (hangi kelimeleri kullanırdı bilmem ama) sizin nereniz türk ? diye.cevap: soyumuz ve bazı ortak kelimelerimizden çok fazla değildir.
istilacı toplumlar veya sonradan gelen kavimler önceki yaşayanların yaşam kodlarına mahkumdurlar anadoluda yaşayan türkler onlarca medeniyetin tarihsel mirasıyla varlardır.
Ayvalıklı bir türkün midillili rumla yakınlığı karaçay soydaşıyla olandan fazladır.Bu da tarihin cilvesidir.
Aynı gerçek sürgün çerkesleri içinde geçerlidir.
bu gerçek değişmelimidir derseniz toplumların gelecek özlemleriyle ilgilidir .toplumların gelecek özlemini belirleyen kapitalist güçlerin dış politika manevraları olduğu müddetçe halkların kardeşliği masal olur.
saygılarımla.

ccf3
Yanıt yazBayat Sürgün
10.11.2009 16:49:30
Dikkat ederseniz Kabardey-Balkar çekişmesi Kafkasya'nın tek sorunu değildir.

Aynı türden çekişmeler Karaçay-Çerkes, Oset-İnguş, Kumuk-Avar, Kumuk-Dargi, Avar-Nogay, Lezgi-Azeri, vb. bulunmakta.

Genellikle yerel Kafkas halklarıyla, Türki ya da İrani halklar karşı karşıya gelmekteler.

Halklarımız sanki -ellerinde bulunan- toprakları çok iyi işleyip, kullanıp, gerçekten sahip çıkabiliyorlarmış gibi bugün birbirlerini yemeye, topraklarını ilhaka çalışıyorlar.

Ve sanki kulak tıkadıkları şu gerçek, kendi gerçekleri değilmiş gibi: Bizler hepimiz aynı yerdeyiz, karşı karşıya değil! Komşu bile sayılmayız, koyun koyunayız.

Bir zamanlar bu halklar arasında böyle kalemle çizilmiş gibi kesin bir sınır mı vardı ki bugün "şu topraklar bizim", "bizim topraklarımıza şu halklar gelip yerleşiyorlar" diye çıngar kopartılıyor.

Açıkça söylemek istiyorum şunu: Kardeşim bu topraklar tarihte Adigeler'in, İronlar'ın ve Türki gruplarındı, ama bugün değil.

Belki gelecekte barışçı yollarla, belki Rus çıkarlarıyla uzlaşarak(!), o da kısmen sahibi olabilirsin, ama bugün sen keklikden başka bir şey değilsin.

Neden mi? Hala dağların padişahlığına oynuyorsun. Neden mi? Çünkü küçük düşünüyorsun. Neden mi? Ne Lübnan'ı, Ne Bosna'yı, Ne Irak'ı, bırak, burnunun dibini göremiyorsun.

Bak yakın tarihte Çeçen ile İnguş ayrı cumhuriyetlere bölündüler. Karaçay ile Balkar arasında ki fark kadar fark yoktu onların arasında.

Bu bölge, Kafkasya bölgesinde aynı adla cumhuriyetler ikiye bölük. Yarın Karaçay ile Balkar birleşmeye durduğunda aralarına nifak girmeyeceği ne malum.

Bakın belki bütün bu olacaklar, Abhazya ile Karaçay Çerkes'in parçalanması neticesinde ortaya çıkacak Abaza özerk bölgesi ile birleşme bahanesine dayanacak, böylece haklı sebep bahaneleriyle geleceği yutulacak olanlar bizler olacağız.

Ne olacak belki 3 Adige cumhuriyeti fiziki olarak birleşir. Ortaya Rus nüfus ağırlıklı yeni bir cumhuriyet(Çerkesya) doğar. Onu birleşik Karaçay-Balkar cumhuriyeti ve birleşik Oset cumhuriyeti izler. Ve onu da biraz önce belirttiğimiz gibi yeni kurulan Abaza özerk bölgesiyle, birleşen Abhazya cumhuriyeti izler.

Bilmiyorum belki böylesi mi daha hayırlı!

Zaman ve olaylar o kadar hızlı geçiyor ki, olayların bizim leyhimize mi aleyhimize mi geliştiğini açıkça kestiremiyorum!

Fakat siz anlayın, bu zamana kadar olanlar bizim için ne kadar iyiydi ki, bundan sonra daha iyisi olsun?

ccf3
Yanıt yaz


www.circassianmusic.com/tr/mektup/tartis...?mid=475&forum_id=1&
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Türkiyeli Karaçaylar 4 yıl 5 ay önce #1965

Okuyunca çok şaşırdım...Şok oldum dersem yeridir...
Son Düzenleme: 4 yıl 5 ay önce yazan djarali_tash.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Türkiyeli Karaçaylar 4 yıl 5 ay önce #1966

 • tenebek
 • tenebek's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Moderator
 • Gönderiler: 64
Müthiş bir ajitasyon! Hitler sağ olsaydı Göbelsi azledip Nalmesi sağ kolu yapardı Adam sırf negatif!!!
Ana tilin süygenni,
Har zamanda kölü tok,
Anatilni süymegenni,
''ANAM'' derge erkinligi cok.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Türkiyeli Karaçaylar 4 yıl 5 ay önce #1969

.
Son Düzenleme: 4 yıl 5 ay önce yazan ahiskali_alan.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 • Sayfa:
 • 1
Time to create page: 5.491 seconds

2007-2010 © Tüm Hakları www.kamatur.org sitesine aittir.
Üçüncü şahıs ve kuruluşlar her türlü materyali sitemizi kaynak göstermek şartıyla kullanabilirler.

Aksi takdirde Telif Hakları Yasasına göre gerekli işlemlere başvurulacaktır.

Buradasınız: Forum Karaçay - Malkar Türkiye Kamatur - Forum Türkiyeli Karaçaylar